Polskie Radio

Eurowizja - polscy reprezentanci i polscy pretendenci [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 15:00
Dziesięciu wokalistów walczy o reprezentowanie Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. Wśród nich ci, którzy już walczyli o udział w eurowizyjnych koncertach: Maja Hyży, Natasza Urbańska czy Alicja Szemplińska. W historii polskich występów w konkursie częściej nasz kraj reprezentowały wokalistki lub zespoły. W pierwszej dziesiątce ogólnego zestawienia (najczęściej: głosów widzów i jurorów łącznie) Polska wystąpiła trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Zobacz, kto przecierał eurowizyjne szlaki i kogo zachęcano do reprezentowania Polski w konkursie. 
Maria Szabłowska, Sasha Strunin i Marcin Mroziński - zwycięzca krajowych nominacji do Eurowizji. Nagranie programu Pytanie na Śniadanie w TVP 2 Warszawa w lutym 2010 roku.
Maria Szabłowska, Sasha Strunin i Marcin Mroziński - zwycięzca krajowych nominacji do Eurowizji. Nagranie programu "Pytanie na Śniadanie" w TVP 2 Warszawa w lutym 2010 roku. Foto: Krzysztof Kuczyk / Forum
  • Edyta Górniak nie była pierwszym wyborem do reprezentowania Polski podczas pierwszego finału Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, ale jej imienniczka - Edyta Bartosiewicz.
  • Pierwszą polską piosenką na Eurowizji mógł być utwór napisany nie przez Jacka Cygana, ale przez Wojciecha Młynarskiego lub skomponowany przez Piotra Rubika. 
  • Polska w tym roku wystąpi po raz 24. Dotąd tylko 14 razy prezentowaliśmy w finałowych rozgrywkach. 

Telewizja Polska zaczęła emitować konkurs Eurowizji w 1965 roku i w latach 1965-1970 transmitowała koncerty finałowe. Nie brała jednak w nich udziału, bo przynależała do Interwizji (wschodnioeuropejska Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji), konkurencyjnej do organizatora Eurowizji (EBU - Europejska Unia Nadawców, skupiająca najpierw państwa zachodnie. Polska dołączyła do EBU w 1993 roku). Jedynym krajem wschodniej Europy, który brał aktywny udział w rywalizacji była Jugosławia. W latach Telewizja Polska 1985-1990 retransmitowała konkurs z kilkutygodniowym opóźnieniem, a od 1991 roku ponownie transmitowała koncerty "na żywo". 

Zobacz także: 

Pierwszym typem Telewizji na start w Finale Konkursu Eurowizji była Edyta Bartosiewicz. Wokalistka jednak odrzuciła propozycję, bo "Eurowizja nie leży w jej estetyce, a jej twórczość nie pasuje do dużych festiwali". Propozycję przyjęła jednak Edyta Górniak, której pierwotnie zaproponowano nagranie piosenki stworzonej przez Włodzimierza Korcza z tekstem Wojciecha Młynarskiego. W międzyczasie wokalistka pracowała nad innymi propozycjami, w tym "To nie ja!" autorstwa Stanisława Syrewicza i "Śpijcie, dzieci nocy" Piotra Rubika. Do obu kompozycji tekst napisał Jacek Cygan


Posłuchaj
03:03 90. EDYTA GÓRNIAK – To Nie Ja.mp3 90. EDYTA GÓRNIAK – To Nie Ja.mp3

 

Według ówczesnego regulaminu - piosenki musiały być wykonywane w ojczystych językach danego kraju. Podczas ostatniej próby kamerowej, która była transmitowana na żywo do wszystkich krajów uczestniczących w głosowaniu, Górniak zaśpiewała fragment piosenki w języku angielskim, co tłumaczyła bólem spowodowanym zapaleniem gardła. Protest wobec udziału Polski wyraziły delegacje z sześciu krajów (Hiszpanii, Szwecji i Grecji, Islandii, Estonii i Finlandii), jednak Górniak ostatecznie została dopuszczona do występu w finale. Zdobyła łącznie 166 punktów, w tym maksymalne noty (12 punktów) od komisji jurorskich z pięciu krajów, dzięki czemu zajęła drugie miejsce, z 60-punktową stratą do zwycięzców. 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał e-gorniak.com Edyta Górniak


To jednak nie jedyny sprzeciw. Po finale konkursu Stanisław Syrewicz został oskarżony przez izraelskiego piosenkarza Joniego Nameriego o plagiat jego piosenki "A Man in Love" z 1987 roku. Kompozytor odparł zarzuty, tłumacząc, że melodię skomponował w 1984 roku dla zespołu Chicago, a nagranie demo pozostawało w tzw. publishingu. 

Rok później Polskę reprezentowała Justyna Steczkowska z piosenką "Sama" (autorstwa Mateusza Pospieszalskiego i Wojciecha Waglewskiego). Podczas występu towarzyszyły jej siostry, Krystyna i Magda Steczkowskie oraz orkiestra, którą dyrygował Noel Kelehan. To wykonanie zakończyło się 15 punktami i 18 miejscem w rozgrywce. Początkowo jednak planowano, aby reprezentantką Polski została Alicja Borkowska, która rok wcześniej była chórzystką podczas występu Edyty Górniak. 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał setheurovision94


W kolejnym - 1996 - roku, reprezentantką Polski pierwotnie miała być zwyciężczyni "Szansy na sukces" Violetta Brzezińska. Ostatecznie jednak ogłoszono (w audycji Programu III Polskiego Radia), że w konkursie wystąpi Kasia Kowalska z utworem "Chcę znać swój grzech...", który powstał we współpracy z Robertem Amirianem. Podczas występu na scenie towarzyszyli jej Adam Cegielski, Bogdan Hołownia, Dorota Miśkiewicz i Anna Serafińska, a także orkiestra, którą dyrygował Wiesław Pieregorólka. Ten występ zakończył się na 15 miejscu. 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał #EurovisionAgain Songs Collection


W 1997 roku TVP przeprowadziła wewnętrzne eliminacje i wybrano w nich Annę Marię Jopek z piosenką "Ale jestem", którą napisali Tomasz Lewandowski i Magda Czapińska. (Tę kandydaturę nadesłała do TVP Gina Komasa, ówczesna szefowa nagrań w Polskim Radiu). Jopek zajęła 11 miejsce z 54 punktami na koncie, ale po udziale w konkursie wokalistka otrzymała kilka propozycji podpisania kontraktów płytowych. Podczas występu towarzyszyli jej: Wojciech Pilichowski, Robert Amirian, Krzysztof Przybyłowicz, Agnieszka Betley i Dorota Miśkiewicz. Orkiestrą dyrygował wówczas Krzesimir Dębski. Konkurs komentowali Jan Wilkans (dla TVP1) i Artur Orzech (dla Polskiego Radia Bis). 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał EuroSubs


W kolejnym, 1998 roku TVP również poprzez wewnętrzne eliminacje wybrała (pięcioosobowa komisja jurorska i 45 nadesłanych propozycji 38 wykonawców) zespół Sixteen z piosenką "To takie proste" autorstwa Jarosława i Olgi Pruszkowskich. Tym samym odrzucono wówczas kandydatury zespołu De Su, Kasi Stankiewicz czy Mietka Szcześniaka. Propozycja grupy Sixteen zakończyła występ na 17 miejscu, zdobywając 19 punktów, w tym 10 punktów od jury z Rumunii. Orkiestrą ponownie dyrygował wówczas Wiesław Pieregorólka. 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał cafusia


Do reprezentowania Polski w pierwszych latach konkursu namawiano też Natalię Kukulską (która miała nas reprezentować w 1997 roku, a potem w 1999 roku, kiedy obok Kasi Stankiewicz czy Andrzeja Piasecznego nagrywała piosenkę "Przytul mnie mocno"). W 1999 roku Polskę reprezentował ostatecznie Mietek Szcześniak, którego wersja utworu najbardziej podobała się w Telewizji Polskiej. (W przeciwieństwie do poprzednich lat najpierw wyłoniono konkursowy utwór, a dopiero później szukano jego wykonawcy). Utwór "Przytul mnie mocno" Seweryna Krajewskiego i Wojciecha Ziembickiego w wykonaniu Szcześniaka zdobył 17 punktów w głosowaniu telewidzów, plasując się na 18 miejscu. Po tym występie wokalista przyznał, że "udział w konkursie nauczył go, aby już nigdy nie dał się przekonać, żeby śpiewać w miejscach, które nie są przeznaczone dla niego" (z wywiadu dla portalu JazzSoul.pl) a jego udział w konkursie był pomysłem wytwórni, z którą miał wówczas podpisany kontrakt. 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał Eurovision Shows 

W roku 2000 TVP nie wystawiła reprezentanta (z powodu słabych wyników w poprzednim finale). Rok później wyboru reprezentanta dokonała Sekcja Rozrywki TVP na czele z Markiem Sierockim, który zlecił wybranym kompozytorom napisanie piosenki na konkurs. Jedną z nich stworzył Romuald Lipko, który zaproponował nagranie piosenki Natalii Kukulskiej, jednak ta ponownie odrzuciła ofertę. Zaproszenie TVP przyjął Andrzej Piaseczny, który odmówił jednak wykonania piosenki Lipki ze słowami Andrzeja Mogielnickiego. Stworzył inną piosenkę, do której napisania został zaproszony kompozytor Robert Chojnacki. Dzięki zmianom w regulaminie mógł wykonać anglojęzyczną wersję piosenki i tak się też stało. Polską propozycją był utwór "2 Long", do której tekst napisał John Porter. Ta propozycja zdobyła 11 punktów, plasując się na 20 miejscu. Podczas występu Piaskowi towarzyszyły chórzystki: Beata Bednarz, Patrycja Gola i Katarzyna Pysiak. (Po finale konkursu Piaseczny został uznany najgorzej ubranym uczestnikiem Eurowizji 2001). Po tym finale Polska ponownie straciła prawo do prezentacji w kolejnym roku. 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał Schlagerarkivet


W 2003 roku TVP postanowiła po raz pierwszy zorganizować publiczne eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji. Do selekcji zgłoszono 43 kompozycje. Komisja jurorska wyłoniła 14 finalistów, którymi zostali: Zdobywcy Pewnych Oskarów, Gosia Orczyk, Stachursky, Varius Manx, Wilki, Bracia, Ich Troje, Ocean Front, IRA, Magda Femme i Spotlight, Blue Café, Georgina Tarasiuk (zdyskwalifikowana ze względu na wiek - 13 lat), Adieu i Krzysztof Antkowiak, Ha-Dwa-O! oraz Jan Benedek. W finale krajowych selekcji pierwsze miejsce zdobył zespół Ich Troje z utworem "Keine Grenzen - Żadnych granic" (śpiewaną po polsku, niemiecku i rosyjsku). Co ciekawe, grupa Ich Troje wzięła wówczas udział również w niemieckich eliminacjach do konkursu, gdzie zajęli szóste miejsce w finale (piosenka "Liebe macht Spaß" nagrana z niemiecką wokalistką Elli Mücke). W finale konkursu Polacy zajęli siódme miejsce po zdobyciu 90 punktów, w tym m.in. maksymalnej noty 12 punktów od widzów z Niemiec i po 10 punktów z Austrii i Malty. 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał Eurovision2003 


Na początku 2004 roku TVP zorganizowała kolejne Krajowe Eliminacje. Spośród 75 propozycji siedmioosobowa komisja jurorska dopuściła 15 kandydatów, którymi zostali: Golden Life, Łzy, Alicja Janosz, Magda Steczkowska i Indigo, Katarzyna Klich, Marcin Rozynek, Janusz Radek, Sistars, Goya, Planeta, Łukasz Zagrobelny i Offside, Kowalski, Krzysztof Kiljański i Blue Café. W finale selekcji największą liczbę głosów od telewidzów otrzymała piosenka zespołu Blue Café "Love Song". Grupa uzyskała 27 punktów od telewidzów, kończąc udział na 17 miejscu. (Tu podobnie do występu Piasecznego - wokalistka Blue Café Tatiana Okupnik uzyskała tytuł drugiej najgorzej ubranej uczestniczki konkursu). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


W 2005 roku TVP wróciła do wewnętrznego wyboru kandydata, czym zajmowała się 28-osobową komisja. Do Telewizji Polskiej nadesłano 63 propozycje, a kandydatury nadesłali m.in. Patrycja Markowska, Felicjan Andrzejczak, Analog, Marco Bocchino oraz Jakub i Maciej Molędowie. Ostatecznie wybrano zespół Ivan i Delfin z utworem "Czarna dziewczyna", zawierającą tekst w językach polskim i rosyjskim. Drugie miejsce zdobyła wówczas piosenka Moniki Jarosińskiej i Zenona Boczara "First Kiss", a trzecie - utwór zespołu Abra "Le luxe". W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: Agata Torzewska, Ewa Kowalska, Leonie, Krzysztof Antkowiak, Drum Machina, Lady Tullo i Zuzanna Szreder. Ivan i Delfin podczas półfinału wystąpili jako ostatni, 25 w kolejności i zajęli 11. miejsce po zdobyciu 81 punktów, przez co nie awansowali do finału. (Do awansu zabrakło im czterech punktów). Na scenie zespołowi towarzyszyły dwie tancerki (Radosława Bogusławska i Aneta Bocwińska-Bartoszuk) oraz Gosia Andrzejewicz, która grała na akordeonie, a reprezentacja ubrana była w tradycyjne stroje romskie. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Do finału w 2006 roku TVP ponownie powróciła do krajowych eliminacji. Do Telewizji Polskiej napłynęło w sumie 113 zgłoszeń, a do stawki finałowej zakwalifikowano 15 wykonawców, którymi zostali: Ich Troje, Brathanki, Maciej Silski, Sławomir Uniatowski, Agata Torzewska, Queens, Dezire, Ha-Dwa-O!, Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, The Jet Set, KTO TO, Danzel, Leonie Kuizenga i Mosqitoo, a na liście rezerwowej znaleźli się: Jerzy Grunwald, The Crakers, Sara May, Offside i Anabel Conde. Kandydatury przesłali też np. Mandaryna, Ivan i Delfin, Szymon Wydra oraz Marcin Czyżewski. O zwycięzcy zdecydowali widzowie TVP, którzy głosowali w systemie audiotele, oraz sześcioosobowa komisja jurorska. Największą liczbę 17 pkt otrzymały dwie piosenki: "Follow My Heart" zespołu Ich Troje i "Na kolana" Kasi Cerekwickiej. Ówczesny regulamin określał, że w przypadku remisu ważniejsze są głosy publiczności, dlatego wygrał zespół Ich Troje, który zajął pierwsze miejsce w głosowaniu widzów. Ich Troje zdobyli w półfinale Eurowizji 70 punktów i zajęli 11 miejsce, przez co nie awansowali do finału. (Do awansu zabrakło sześciu punktów). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Na finał w 2007 roku TVP ponownie zorganizowała polskie eliminacje - tym razem jako koncert "Piosenka dla Europy 2007", których wybrała trzyosobowa komisja jurorska. Finalistami zostali: Vino, The Jet Set, Charizma, Kuba i Maciej Molędowie, Natasza Urbańska, Bikini, Button Hackers, Ania Szarmach, Hania Stach i Mikael Erlandsson. Na liście rezerwowej znaleźli się: Lidia, Zee, Kabri, Sandra Oldenstam i zespół Plastic. W polskim konkursie zwyciężył zespół The Jet Set z piosenką "Time to Party", a w półfinale Eurowizji zdobyli 75 punktów, plasując się na 14 miejscu, nie zdobywając awansu do finału. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Na finał w 2008 roku znów zorganizowano koncert selekcyjny "Piosenka dla Europy 2008". Nadesłano łącznie blisko sto propozycji, a do stawki finałowej zakwalifikowano dziesięciu kandydatów: Maciej Starnawski i Urban Noiz, Afromental, Queens, Isis Gee, Edi Ann, Kasia Nova, Margo, Man Meadow, Sandra Oxenryd i Krzysztof Zalewski. Na listę rezerwową trafili: Plastic, Grzegorz Kloc, Michał Karpacki, Zenon Boczar i Kashmir. Oprócz tego tzw. "dzikie karty" od TVP otrzymali: Natasza Urbańska, Izabela Kopeć i zespół Żywiołak. (Wśród zgłoszeń znalazły się także piosenki m.in. zespołu Video i Jarosława Wista). Podczas polskiego koncertu ponownie decydowali telewidzowie i jurorzy (w stosunku głosów 50:50), którzy przyznali maksymalną liczbę 24 punktów utworowi Isis Gee z piosenką "For Life". W  półfinale Eurowizji zdobyła "dziką kartę" od jurorów i awansowała do finału, gdzie zdobyła łącznie 14 punktów (10 od Irlandii i 4 od Wielkiej Brytanii), zajmując przedostatnie miejsce. Na scenie towarzyszył jej mąż Adam Gołębiowski, grający na fortepianie, a także czteroosobowy zespół smyczkowo-wokalny w składzie: Joanna Maksymowicz, Małgorzata Liberska, Patrycja Kawęcka i Beata Łapuk. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Na finał w 2009 roku ponownie zdecydowano się na krajowe eliminacje podczas koncertu "Piosenka dla Europy 2009". Wśród 12 finalistów znaleźli się: Marco Bocchino i Aleksandra Szwed, Ira, Lidia Kopania, Renton, Stachursky, Det Betales, Artur Chamski, Tigrita Project, Dali i Man Meadow oraz Katarzyna Skrzynecka i zespół Mikromusic. (Ostatnich dwóch wykonawców: Skrzynecką i Mikromusic zdyskwalifikowano za złamanie zasady niepublikowania, zakazu emitowania i zakazu wykonywania publicznie piosenki w określonym czasie). Wtedy zwyciężyła Lidia Kopania z piosenką "I Don’t Wanna Leave", jednak w drugim półfinale Eurowizji zdobyła 43 punkty i zajęła 12 miejsce, nie kwalifikując się do finału. Podczas występu na scenie towarzyszył jej trzyosobowy chórek (Patrycja Gola, Krzysztof Pietrzak i Jan Radwan) oraz tancerze (Dasza Akatowa i Maciej Pruszyński). 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał baggaah 


W kolejnym roku również przyjmowano zgłoszenia kandydatów, a polskich finalistów wybrała 10-osobowa komisja. Wybrano wokalistów: Anna Cyzon, Aneta Figiel, Dziewczyny i zespół PIN, który kilka dni później wycofał się z udziału. Stawkę konkursową uzupełniło siedmiu wykonawców, którzy otrzymali "dzikie karty" od TVP: Vir, Sonic Lake, Nefer, Leszcze, Iwona Węgrowska, Zosia Karbowiak i Marcin Mroziński. Udziału tego ostatniego w eliminacjach domagali się fani konkursu, którzy wystosowali internetową petycję do Telewizji Polskiej. O zwycięzcy eliminacji decydowali telewidzowie i jak łatwo wyjaśnić - wygrał Marcin Mroziński z piosenką "Legenda". W pierwszym półfinale Eurowizji uzyskał 44 punkty, zajmując 13 miejsce, przez co nie awansował do finału. Podczas występu na scenie towarzyszyły mu tancerki (Paulina Andrzejewska i Oliwia Kukułka) i chórzystki (Weronika Bochat, Mirella Kostrzewa i Małgorzata Czaczkowska). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Niemal dwieście propozycji zgłoszono do TVP na kolejną Eurowizję, w 2011 roku. Finalistów wybrała ośmioosobowa komisja, która wyłoniła pięciu finalistów: Anna Gogola, Magdalena Tul, Roan, SheMoans i zespół The Positive, który później wycofał się z rywalizacji w eliminacjach. TVP przyznała także sześć "dzikich kart", które otrzymali: Formuła RC, Zosia Karbowiak, Alizma, Ika, Ada Fijał i The Trash. W polskich preselekcjach najlepsza okazała się piosenka Magdaleny Tul "Jestem", która zdobyła łącznie 44,47% głosów telewidzów (ponad 59 tys. głosów), ale w pierwszy koncercie półfinałowym Eurowizji zdobyła tylko 18 punktów, zajmując ostatnie miejsce.


Posłuchaj
01:03 Magdalena Tul nie wywalczyła dla Polski awansu do finału Eurowizji - relacja Kamila Szwarbuły (IAR) Magdalena Tul nie wywalczyła dla Polski awansu do finału Eurowizji - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)

 

Podczas występu Magdalenie Tul towarzyszyły tancerki (Iga Turek i Joanna Gogolińska) oraz chórzyści (Anna Sochacka, Kalina Kasprzak, Artur Bomert). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


W kolejnym, 2012 roku TVP zrezygnowała w uczestnictwie z racji "kierowania sił i środków na rzecz obsługi Euro 2012 i Igrzysk Olimpijskich". Podobnie było rok później, w 2013 roku.


Posłuchaj
09:43 Szymon Stelmaszyk mówi o finale 57. konkursu Eurowizji.mp3 Szymon Stelmaszyk mówi o finale 57. konkursu Eurowizji

 

W 2014 roku TVP wybrała duet Donatan i Cleo z piosenką "My Słowianie". Wtedy polska reprezentacja wystąpiła w drugim półfinale konkursu i awansowała do finału. Zajęła w nim 14 miejsce z 62 punktami na koncie. W finale konkursu propozycja została dużo lepiej oceniona przez widzów (uplasowała się w pierwszej piątce w 16 krajach i zdobyła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii i Ukrainie). Znacznie gorzej polską propozycję oceniły wówczas komisje sędziowskie (w pierwszej piątce tylko w Niemczech; w Wielkiej Brytanii i Irlandii na ostatnim miejscu). W rankingu uwzględniającym jedynie głosy widzów Polska zajęłaby piąte miejsce, a w rankingu jurorów - 23 miejsce.


Posłuchaj
05:59 9.05.2014 Muzyczna Jedynka Szabłowska Eurowizja ok.mp3 Maria Szabłowska o konkursie półfinałowym i faworytach 59. Konkursu Piosenki Eurowizji (Muzyczna Jedynka)

 

Oprócz wokalistki, podczas występów na scenie pojawiły się trzy tancerki zespołu ludowego "Mazowsze" (Alesia Turonak, Sylwia Klan, Anna Łapińska) i dwie fotomodelki (Aleksandra Ciupa, Paulina Tumala). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


W 2015 roku również wewnętrznie wybrano polskiego reprezentanta, również przez komisję ekspertów. Spekulowano wówczas, że w konkursie wezmą udział Margaret, Mela Koteluk lub Doda, która w wywiadzie dla Polskiego Radia przyznała, że otrzymała taką propozycję (tę informację jednak zdementowała TVP. (Na początku marca Edyta Górniak poinformowała, że zgłosiła chęć udziału w konkursie, jednak jej kandydatura została odrzucona przez TVP z powodu wcześniejszego podpisania umowy z innym artystą). Ostatecznie Telewizja Polska wybrała Monikę Kuszyńską z piosenką "In the Name of Love". To piosenka, którą Kuszyńska wraz z mężem, Jakubem Raczyńskim, specjalnie na potrzeby udziału w konkursie. Wokalistka wystąpiła jako ostatnia w drugim półfinale konkursu i awansowała do finału. W finale zdobyła 10 punktów, plasując się na 23 miejscu (na 27 finalistów). Na scenie towarzyszył jej Jakub Raczyński, grający na fortepianie, oraz trzyosobowy chórek (Aleksandra Tabiszewska, Natalia Bajak, Jan Radwan). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Na potrzeby Eurowizji w 2016 roku TVP powróciła do krajowych eliminacji. Wówczas Telewizja Polska wysłała zapytania do kilku wytwórni muzycznych o wytypowanie ze swojego katalogu potencjalnych propozycji. Nadesłano wtedy 88 zgłoszeń, spośród których pięcioosobowa komisja jurorska wybrała dziewięciu finalistów: Edyta Górniak, Margaret, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Napoli, Taraka, Aleksandra Gintrowska, Kasia Moś i Dorota Osińska. Do konkursu zgłosili się także m.in.: Marta Podulka, Madox, Stashka, Kasia Nova, Monika Urlik, Piękni i Młodzi oraz Iza Kowalewska


Posłuchaj
09:10 Eurowizja 02-03-2016.mp3 Prezentacja Napoli przed preselekcją w konkursie Eurowizji (Muzyczna Jedynka)

O wynikach selekcji decydowali widzowie w głosowaniu SMS-owym. Największą liczbę 35,89% głosów otrzymała piosenka Michała Szpaka "Color of Your Life", drugie miejsce zajęła Margaret, a trzecie - Edyta Górniak. Szpak ostatecznie wystąpił w drugim półfinale i z szóstego miejsca awansował do finału. Zajął w nim ósme miejsce po zdobyciu 229 punktów, w tym 7 od jurorów (25 miejsce) oraz 222 od widzów (trzecie miejsce!). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


Eurowizja 2017 to ponownie koncert polskich preselekcji. Listę 10 uczestników tworzyli: Kasia Moś, Martin Fitch (Marcin Mroziński), Carmell, Agata Nizińska, Rafał Brzozowski, Isabell Otrębus-Larsson, Lanberry, Aneta Sablik, Paulla i Olaf Bressa. Propozycje nadesłali wtedy również m.in.: Kasia Popowska, Ada Szulc i Helolove, trio Zee, duet Gasz i Wolf, Iwona Węgrowska, Aneta Sablik, Bartek Wrona, Gosia Andrzejewicz, Maria Niklińska, Robert Chojnacki, Sylwia Przybysz oraz Szymon Wydra & Carpe Diem. Chęć udziału wyraziły też m.in. Anna Cyzon i Anna Karwan, jednak nie zgłosiły swych kandydatur. Zwycięzcę konkursu wybrali telewidzowie w głosowaniu SMS-owym oraz pięcioosobowa komisja jurorska. Pierwsze miejsce zajęła Kasia Moś z piosenką "Flashlight", zdobywając największą liczbę 19 punktów, w tym 10 od jurorów i 9 od widzów; drugie miejsce zajął Rafał Brzozowski, a trzecie - Carmell. Moś wystąpiła w pierwszym półfinale Eurowizji i z dziewiątego miejsca awansowała do finału.


Posłuchaj
01:00 Paweł Buszko - eurowizja.mp3 Polska reprezentantka w finale Eurowizji. Relacja Pawła Buszko (IAR)

 

Zaśpiewała w nim jako druga w kolejności i zajęła 22 miejsce z 64 punktami, w tym 41 pkt od telewidzów (12 miejsce) i 23 pkt od jurorów (23 miejsce). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest


W 2018 roku również odbyły się krajowe eliminacje, do których zgłoszono blisko dwieście utworów. Finalistami polskich preselekcji zostali: Saszan, Monika Urlik, Isabel Otrębus, Ifi Ude, Future Folk, Gromee i Lukas Meijer, Marta Gałuszewska, Pablosson, Maja Hyży i Happy Prince. Kandydatury zgłosili także m.in.: Agata Nizińska, Leszek Stanek, United States of Emotion, Tre Voci, Ramona Rey, Krzysztof Kreft, Tomasz Dolski, Dorota Osińska, Lidia Kopania, Bartek Wrona i Stashka. O wynikach selekcji decydowali telewidzowie i pięcioosobowa komisja jurorska w stosunku głosów 50:50. Po zsumowaniu głosów, największą liczbę 20 punktów zdobyli Gromee i Lukas Meijer za piosenkę "Light Me Up", otrzymując 12 punktów w głosowaniu widzów oraz 8 pkt od jurorów (trzecie miejsce). Drugie miejsce zajął zespół Happy Prince, a trzecie - Monika Urlik. Reprezentacja Polski wystąpiła w drugim półfinale i zajęła tam 14 miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do finału. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest W 2019 roku TVP ogłosiła wewnętrzny wybór reprezentanta. Kandydatury nadesłali m.in. Clödie, Lidia Kopania, Szymon Wydra & Carpe Diem, Magdalena Tul, Isabell Otrębus czy Saszan. Ostatecznie Telewizja Polska ogłosiła, że polskim delegatem na konkurs będzie zespół folkowy Tulia. Wokalistki wystąpiły z piosenką "Fire of Love (Pali się)". Zespół wystąpił w pierwszym półfinale konkursu i zajął 11 miejsce, nie kwalifikując się do finału. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


W 2020 roku TVP poinformowała, że reprezentant kraju zostanie wyłoniony w ramach specjalnego wydania programu "Szansa na sukces. Eurowizja 2020". Spośród 500 zgłoszeń wyłoniono 21 uczestników eliminacji, którymi zostali: Patryk Skoczyński, Emilia Sanecka, Julia i Wiktoria Szlachta, Kasia Dereń, Amelia Andryszczyk, Sargis Davtyan, Maja Hyży, Damian Kulej, Paulina Czapla, Weronika Curyło, Stashka, Saszan, Alicja Szemplińska, Aleksandra Nykiel, Marek Kaliszuk, Nick Sinckler, Basia Gąsienica-Giewont, Albert Černý, Norbert Legieć, Marzena Ryt i Adrian Makar. Kandydaci zostali podzieleni na trzy odcinki eliminacyjne, a jurorzy - uczestnicy poprzednich Finałów Eurowizji: Cleo, Michał Szpak i Gromee - w każdym z nich wyłonili po jednym z finalistów. Finalistami zostali Kasia Dereń, Alicja Szemplińska i Albert Černý z zespołu Lake Malawi. Pierwsze miejsce w głosowaniu telewidzów i komisji jurorskiej (w składzie: Grzegorz Urban, Konrad Smuga, Anna Cyzowska-Andura) zajęła Alicja Szemplińska z utworem "Empires". 18 marca poinformowano jednak o odwołaniu konkursu z powodu pandemii koronawirusa. 


Posłuchaj
05:19 NFP 21 05 04 Eurovision 2021 KM.mp3 Click to listen

 

W kolejnym roku - 2021 - na reprezentanta Polski wybrano Rafała Brzozowskiego z piosenką "The Ride". Wokalista wystąpił podczas drugiego półfinału i zdobył 35 punktów, w tym 18 pkt od jurorów (14 miejsce) oraz 17 pkt od widzów (13 miejsce), co przełożyło się na 14 miejsce w drugim półfinale i brak awansu do finału. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision Song Contest 


Posłuchaj
04:10 Czwórka/Dajesz radę Francesco Martello o Eurowizji 20.05.2021.mp3 Francesco Martello - OGAE Polska opowiada o tegorocznym konkursie Eurowizji (Dajesz Radę/Czwórka)

 

W roku 2022 Telewizja Polska powróciła do koncertu eliminacyjnego. Spośród zgłoszeń wybrano 10 finalistów, którymi zostali: Ania Byrcyn, Daria, Emilia Dębska, Karolina Lizer, Karolina Stanisławczyk & Chika Toro, Kuba Szmajkowski, Lidia Kopania, Krystian Ochman, Siostry Szlachta i zespół Unmute. Ubiegłoroczne krajowe eliminacje (koncert "Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!") wygrał Krystian Ochman, który wyśpiewał wyjazd na finał do Turynu piosenką "River". To siódmy singiel z jego debiutanckiego albumu " Ochman". Twórcami piosenki byli Krystian Ochman, Adam Wiśniewski, Mikołaj Trybulec i Ashley Hicklin, a reżyserem teledysku jest Dawid Ziemba. 

Źródło: serwis YouTube.com / Krystian Ochman - oficjalny kanał 


Krystian Ochman zakończył w minionym roku rywalizację na 12 miejscu. W głosowaniu jurorów Polska była czternasta, a w rankingu widzów - dziewiąta

Listę tegorocznych kandydatów znajdziesz TUTAJ

***

W całej historii konkursów Eurowizji najwięcej punktów przyznaliśmy Ukrainie (157), Szwecji (106) i Norwegii (82). Szczodrzy byliśmy też dla Niemców (64), Belgów (61) i Włochów (61). My z kolei najwięcej punktów otrzymaliśmy z Niemiec (76), następnie od Wielkiej Brytanii (58) i Austrii (52). Doceniała nas też Francja (51) i Irlandia (47). 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja 2023: wszystkie polskie propozycje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 09:45
Dominik Dudek, Jan Majewski, a może Natasza Urbańska? O tym, kto będzie reprezentował Polskę w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, zdecydowali widzowie i jurorzy podczas koncertu, który odbył się w niedzielę 26 lutego w Telewizji Polskiej. Głosy widzów i jurorów polskich eliminacji zostały rozłożone po połowie. Zo bacz kto kandydował na Eurowizję 2023 i rywalizował w preselekcyjnym koncercie! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2023: kto największym rywalem Polski? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 14:00
Z 37 krajów, które biorą udział w konkursie Eurowizji, znamy już wykonawców z 23 państw. W ostatnią niedzielę lutego poznamy też polskiego reprezentanta w tej międzynarodowej, wokalnej rywalizacji. Spośród blisko trzystu zgłoszonych wykonawców Telewizja Polska zakwalifikowała dziesięciu, którzy zmierzą się w specjalnym koncercie. Podobnie swoich reprezentantów wyłaniają też inne biorące udział w programie kraje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 17:00
Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. W tym roku również spośród ujawnionych dotąd ponad połowy wykonawców - spore zainteresowanie wzbudza propozycja z Chorwacji - punkrockowy utwór "Mama ŠČ!" grupy Let 3. 
rozwiń zwiń