Polskie Radio

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 14:00
26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Faworyci Eurowizji 2024. Bukmacherzy mówią: Chorwacja, choć ich zdanie niekiedy zawodziło w ocenie zwycięzcy Eurowizji. Na zdjęciu wokalista o pseudonimie Baby Lasagna w Strefie Fanów Eurosong w szwedzkim Malmo.
Faworyci Eurowizji 2024. Bukmacherzy mówią: Chorwacja, choć ich zdanie niekiedy zawodziło w ocenie zwycięzcy Eurowizji. Na zdjęciu wokalista o pseudonimie Baby Lasagna w Strefie Fanów Eurosong w szwedzkim Malmo.Foto: Sanjin Strukic / PAP / PIXSELL
  • Polska, Islandia, Mołdawia, Azerbejdżan i Australia - z pierwszego półfinału oraz Malta, Albania, Czechy, Dania, San Marino i Belgia - z drugiego półfinału. Te kraje nie wykonają ponownie swoich utworów podczas sobotniego finału Eurowizji 2024. Te kompozycje nie zostały najlepiej ocenione przez widzów (głosy jurorskie są brane pod uwagę dopiero podczas finału, w połowie liczby punktów dla danego kraju). 
  • W sobotnim finale (11 maja 2024 roku) swoje piosenki przedstawią reprezentanci 25 krajów: dziesięć najlepszych piosenek z pierwszego półfinału, dziesięć najlepszych piosenek z drugiego półfinału, pięć piosenek z krajów Wielkiej piątki (tych, które najwięcej wydają na organizację imprezy oraz mają długą historię w konkursie) oraz piosenka reprezentanta gospodarza - zwycięzcy ubiegłorocznej edycji. Kilka godzin przed startem finałowego koncertu wyeliminowano Holandię za nieregulaminowe zachowanie. 
  • Podobnie jak poprzednie półfinały - także sobotni koncert finałowy - będzie można zobaczyć na stronach Polskiego Radia.  

W pierwszym półfinale największym zaskoczeniem był awans Finlandii i odpadnięcie Polski. Fińska propozycja nie zachwycała muzycznie, ale wokalista przygotował na scenie wielkie show. Podczas półfinału we wtorek niemałe kontrowersje budziła też propozycja z Irlandii, która epatowała mrocznym światem demonów, a na scenie pojawił się między innymi znak pentagramu. 

Płacz po Belgii, buczenie na Izrael

Zaskoczeniem po drugim półfinale był z kolei awans Izraela i odpadnięcie reprezentacji Belgii. Przypomnijmy jednak, że w Eurowizji nie ma głosów przeciwko danej piosence, tylko głosy za. Czwartkowy koncert to również wielki sukces Łotwy i Gruzji, którym nie wszyscy dawali szanse na awans do finału Eurowizji 2024. Wątpliwości internautów budził za to sukces Holandii i Estonii. 

Nie milkną również echa dotyczące udziału reprezentantki Izraela w konkursie. Kilku muzyków z innych krajów zapowiadało nawet wycofanie się z rozgrywki. To z powodu działań wojennych na Bliskim Wschodzie, gdzie Izrael toczy walkę z Hamasem. Europejska Unia Nadawców (EBU) zapowiedziała jednak, że występ żadnego kraju nie jest zagrożony. Przyjrzała się za to dokładnie izraelskiej propozycji i w efekcie zaakceptowaną piosenką tego kraju jest "Hurricane", a nie "October Rain", jak zapowiadano wcześniej. Według medialnych doniesień pierwotna propozycja Izraela miała dotyczyć pierwszych dni wojny. 

Na kilka dni przed i w sam dzień startu Izraela w drugim półfinale Eurowizji nie obyło się też bez protestów, a na przemycanym do internetu fragmentom nagrań prób tego kraju towarzyszy buczenie publiczności. Przed samym startem transmisji belgijska telewizja pokazała planszę z treścią: "Potępiamy łamanie praw człowieka przez państwo Izrael. Co więcej, państwo Izrael niszczy wolność prasy. Dlatego wstrzymujemy na chwilę obraz. #ZawiesićBroń #StopLudobójstwu". 

Kilka godzin przed rozpoczęciem Wielkiego Finału Eurowizji 2024 EBU wyeliminowała reprezentanta Holandii. O tym piszemy TUTAJ. 

W finale 68. Konkursu Piosenki Eurowizji zmierzą się wokaliści z 25 państw. Ich listę, kolejność i piosenki znajdziesz TUTAJ

Skrót finałowych występów zobaczysz tutaj: 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał Say Eurovision 

W sobotnim finale można spodziewać się również odwołania do pięćdziesięciu lat od wygranej grupy ABBA na festiwalu. To właśnie podczas 19. Konkursu Piosenki Eurowizji w Brighton, w 1974 roku, ABBA wykonała zwycięski wówczas utwór "Waterloo". Choć zespół święcił tryumfy w dziesięcioleciu 1972-1982, to później muzycy okazjonalnie angażowali się w różne projekty. W 2021 roku, po prawie 40 latach, wydano płytę z premierowym materiałem "Voyage" i z cyklem koncertów z Abba-tarami, czyli wiernymi, wirtualnymi kopiami członków zespołu. Z kolei rok temu, po kolejnej wygranej szwedzkiej wokalistki Loreen, muzycy dawnej ABBY wykluczyli możliwość wspólnego zaśpiewania na żywo, na eurowizyjnej scenie. Niewykluczone są jednak odwołania do wygranej ABBY na Eurowizji podczas tegorocznego show. 

ABBA_767X230.png

Pewne jest za to, że podczas sobotniego finału zaśpiewa jedna z prowadzących koncerty - Petra Mede. Jej występ zatytułowano "We Just Love Eurovision Too Much" i ma się odbyć z udziałem jednego lub kilku jeszcze nieujawnionych wykonawców. Tradycyjnie, w finale konkursu wystąpi także zwyciężczyni poprzedniej edycji konkursu. W tym roku będzie to Loreen. 

Wiemy też, że Charlotte Perrelli, Carola i Conchita Wurst złożą hołd grupie ABBA podczas wielkiego finału Konkursu Piosenki Eurowizji w sobotni wieczór. 

 

Przypomnimy, podczas pierwszego półfinału również nie zabrakło gwiazd z poprzednich Konkursów Piosenki Eurowizji. Rozpoczęła Eleni Foureira, reprezentantka Cypru w 2018 roku, która wykonała utwór "Fuego". Później Eric Saade, reprezentant Szwecji z 2011 roku, zaśpiewał "Popular", a występ zakończyła Chanel, reprezentantka Hiszpanii z 2022 roku, która przypomniała "SloMo". Podczas wtorkowego koncertu nie zabrakło też miksu utworów Benjamina Ingrosso, reprezentanta Szwecji z 2018 roku (składającego się z piosenek "Look Who's Laughing Now", "Kite" i "Honey Boy"), oraz występu Johnniego Logana, trzykrotnego zwycięzcy z Irlandii (dwa razy jako wykonawca w 1980, 1987, raz jako autor w 1992 roku), który zaprezentował cover zwycięskiej piosenki Loreen z 2012 roku - "Euphoria". 

Z kolei podczas drugiego półfinału nie zabrakło występów gwiazd z poprzednich edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Wystąpili zatem: Elena Paparizou, Sertab Erener i Charlotte Perrelli, które przypomniały swoje zwycięskie piosenki, odpowiednio - "My Number One" z 2005 roku (Grecja), "Everyway That I Can" z 2003 roku (Turcja) i "Take Me to Your Heaven" z 1999 roku (Szwecja). W drugim półfinale wystąpili również: zdobywca drugiego miejsca i reprezentant Finlandii w konkursie w ubiegłym roku - Käärijä - oraz zwycięzcy konkursu z 1984 roku - szwedzki zespół Herreys. 

  • Tegoroczny Festiwal Piosenki Eurowizji odbywa się po raz 68. Areną muzycznych i wokalnych zmagań jest szwedzkie Malmö. Koncerty zorganizowano we wtorek i czwartek - 7 i 9 maja 2024 roku (półfinały) oraz w sobotę 11 maja 2024 roku. 
  • W półfinałach głosowali widzowie z poszczególnych państw, którzy nie mogli przyznawać punktów reprezentantowi swojego kraju. W finale do głosu dochodzą też komisje jurorskie, które powołują publiczni nadawcy. Głosy jurorów i widzów są zliczane 50:50. 
  • Wszystkie koncerty są pokazywane w Telewizji Polskiej, a ich przebieg jest dostępny również na stronach Polskiego Radia. 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja 2024. Oczekiwania i kontrowersje. Co zaszokuje nas w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 13:00
Fiński wokalista w samej bieliźnie, niebinarni muzycy z Irlandii i Szwajcarii oraz antyizraelskie bojkoty po ostatnich działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. To tylko niektóre tematów protestów, jakie towarzyszą Eurowizji 2024. W szwedzkim Malmö - czyli mieście tegorocznych koncertów półfinałowych (we wtorek i czwartek) i sobotniego, finałowego wieczoru - jest mnóstwo funkcjonariuszy, którzy pilnują porządku na ulicach i w obiektach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Polska nie przeszła do finału konkursu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 13:50
Serbia, Portugalia, Słowenia, Ukraina, Litwa, Finlandia, Cypr, Chorwacja, Irlandia oraz Luksemburg - te kraje zakwalifikowały się do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. (Przedstawiona kolejność jest losowa; szczegółowe wyniki poznamy po sobotnim finale). Z pierwszego półfinału nie przeszły - poza Polską - także Islandia, Mołdawia, Azerbejdżan i Australia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Wielki finał - gdzie oglądać? Jak głosować? Kto wystąpi? Wszyscy wykonawcy Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 15:00
Za nami wszystkie finałowe prezentacje podczas Eurowizji 2024. Poniżej wszystkie propozycje ostatniego koncertu 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Kto ma największe szanse na wygraną Eurowizji 2024? Sprawdź wszystkie utwory prezentowane w finale konkursu! 
rozwiń zwiń