Polskie Radio

Multikulti kaput

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 19:48
Czy w Polsce i Europie pod wpływem kryzysu budzi się rasizm, nietolerancja i ksenofobia - zastanawiają się profesorowie Bohdan Michalski i Aleksander Smolar.
Audio

Goście Jedynki uważają, że ostatnie wydarzenia - zbezczeszczenie pomnika w Jedwabnem, zamalowanie dwujęzycznych nazwisk w Puńsku - to zbyt mało, by postawić diagnozę na temat budzenia się demonów nacjonalizmu.

Prof. Aleksander Smolar, szef Fundacji Batorego, mówi, że trzeba odróżnić zjawiska przypadkowe, choć niestety czasami bardzo dramatyczne, jak wypadki w Norwegii, zjawiska koniunkturalne związane z kryzysem gospodarczym i strukturalne. - Nacjonalistyczny populizm osłabia Europę, ale jest to związane z kryzysem Unii. Zniechęceni ludzie okopują się przy koncepcji państw narodowych - tłumaczy.

Zgadza sie z nim prof. Bohdan Michalski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jego zdaniem nakłada się na to kryzys koncepcji multikulti. - Nadmiar tolerancji doprowadził do nadmiaru poszanowania. Emigranci byli przesadzani w doniczkach. Wkrótce okazało się, że nie można rządzić krajem, w którym istnieje kilka systemów prawnych i moralnych - mówi.

Jeśli chodzi o Polskę, to do incydentalnych zdarzeń dochodziło i dochodzi nadal, ale nie można wyciągać z tego uogólnionych wniosków.

- Polsko-litewski konflikt jest autentyczny, nieimitowany, więc tym bardziej nie należy dramatyzować problemów, które i tak są historycznie nabrzmiałe - przestrzega polityków Smolar. Jego zdaniem także to, że w Jedwabnem ktoś "napisał paskudny napis", o niczym nie świadczy. W Polsce nie mamy do czynienia z mniejszościami zasadniczo odmiennymi kulturowo, ale rzeczywiście - na przyszłość warto się zastanowić nad strategią postępowania. Profesor Michalski zwraca uwagę na to, że wspólna tożsamość europejska jest budowana, ale wciąż jeszcze bardzo słaba.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(lu)

Czytaj także

"Nastroje ksenofobiczne narastają w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 10:46
Jak zaznaczyła eurodeputowana PO Lena Kolarska-Bobińska, jest to zjawisko wynikające z kryzysu ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chcemy w Holandii bezrobotnych Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 17:16
Tymi słowami holenderski europoseł Barry Madlener skomentował wystąpienie Donalda Tuska, w którym premier mówił o potrzebie otwartości Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rasistowskie wybryki z Podlaskiego w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 12:57
Za zamalowanie synagogi faszystowskimi napisami, zniszczenia w centrum muzułmańskim w Białymstoku i zamalowanie litewskich napisów w Puńsku mogą stać te same osoby – uważa wiceminister MSWiA Adam Rapacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rasizm to realny problem w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 19:10
Dr Rafał Pankowski ("Nigdy więcej"): Zniszczenie pomnika w Jedwabnem to kolejny przejaw szerszego, bardzo niepokojącego zjawiska.
rozwiń zwiń