Polskie Radio

Krezusi nowych technologii: ludzie z pasją i kosmiczne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 19:35
To oni założyli CD Projekt. Firma, która dostarcza nam sporo radości powstała w 1994 roku. Ich największym sukcesem jest gra "Wiedźmin". – Właśnie ogłosiliśmy, że obu części gry sprzedaliśmy już ponad 4 mln sztuk – mówi Adam Kiciński, jeden ze współzałożycieli tej firmy, a obecnie prezes CD Projekt RED.
Audio
  • Jak powstawał CD Projekt? - materiał Radomira Wita
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Żeby powstała pierwsza gra "Wiedźmin" bracia Michał i Adam Kicińscy, wraz ze swoim przyjacielem Marcinem Iwińskim, poświęcili sporo czasu i wysiłku. A Michał i Adam "władowali" w projekt 20 mln złotych w gotówce. Ale takie było ich marzenie: stworzyć własną grę, która zrewolucjonizuje zachodnie rynki. Udało się.

Dziś Michał Kiciński pojawia się na listach stu najbogatszych Polaków ze swoim niemal 200 mln majątkiem. Na antenie Czwórki wspominał początki działalności. – Marcin przyleciał do mnie z iskierką w oku i powiedział: "Popatrz, Michał, mamy CD, wejdzie do niej 700 Mb, można na niej zmieścić 500 dyskietek, w USA to wchodzi na rynek przebojem" – opowiada Kiciński. – Zainwestowaliśmy więc całe nasze ówczesne oszczędności w sprowadzenie jednego czytnika. To było jakieś 800 dolarów. Bardzo szybko przyszedł nam do głowy pomysł, żeby zacząć handlować. Marcin sprowadzał je zza granicy, a ja sprzedawałem na stołecznej giełdzie, przy ul. Grzybowskiej.

Posłuchaj całego materiału Radomira Wita w "Czwartym wymiarze", w nim m.in. rozmów z Michałem i Adamem Kicińskimi o historii powstania firmy CD Projekt, a także o tym, jak rodził się... Wiedźmin.

(kd)


Czytaj także

Jak robić dobre zdjęcia z jadącego samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 12:00
Ostatnio dużo mówiliśmy o doborze odpowiedniego sprzętu. Czas teraz, by skupić się na samej technice robienia zdjęć. Oto poradnik dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu i kochają ruch na zdjęciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który wymyślił Ferrari California

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 14:00
- Najlepszy sposób przewidywania przyszłości, to ją tworzyć - mówi w Czwórce projektant Janusz Kaniewski. - Jeśli coś mi się nie podoba w moim otoczeniu, po prostu zmieniam to.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajawkowe modele konsol do gier

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 13:00
Użytkownicy tych maszynek do grania, coraz chętniej prześcigają się w pomysłowych modyfikacjach ich wyglądu. Konsola spersonalizowana grafikami z ulubionej gry wzbudza w graczach dodatkowe emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 200 zł do milionów - rzecz o internetowym krezusie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 19:00
Rafał Agnieszczak polskim biznesmenom zagrał na nosie. W wieku 20 lat zainwestował 200 złotych i zarobił miliony zakładając i inwestując w portal internetowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aparaty fotograficzne... gotowe na wszystko!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 07:00
Niestraszny im piach, błoto czy woda. Te cuda techniki są odporne nawet na dzieci. Upadek z wysokości nie zagrozi zdjęciom z wakacji wykonanym "pancernym" sprzętem.
rozwiń zwiń