Polskie Radio

Zamachowski: przez trzy lata byłem organistą, grałem też na weselach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 13:00
Od dziecka marzył o karierze muzyka, piosenkarza. Grał podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego w rodzinnych Brzezinach.
Audio
Zbigniew Zamachowski
Zbigniew Zamachowski Foto: M.Borawska/PR

- Poza tym byłem klasycznym klezmerem. Grałem w kapeli mojego kuzyna na organach elektrycznych. Graliśmy na weselach i różnego rodzaju zabawach – zdradza Zbigniew Zamachowski, który był gościem Mai Kluczyńskiej w Polskim Radiu 24.

Aktor podkreśla, że tego typu doświadczenia uczą pokory. – Uczy takiego fajnego stosunku do muzyki i do życia – dodaje.

Mam prawo nie czuć się gwiazdą. Nie wiem, co by to znaczyło w naszym kraju. Pewnie to, że jestem ciągle obecny w tabloidach mogłoby mnie do tego upoważniać

Zbigniew Zamachowski jest autorem muzyki i tekstów piosenek, absolwentem łódzkiej filmówki, laureatem wielu nagród. Uwielbiany przez publiczność, nagradzany w plebiscytach. Słowem: bardzo znany polski aktor.

Mimo wielu zawodowych sukcesów, wciąż rosnącej popularności jak mówi "nigdy nie czuł i nie czuje się gwiazdą". - Wszystko, co robiłem i robię nie było skierowane na to, żeby być celebrytą, osobą publiczną. Po prostu robię to, co lubię – stwierdza.

Zamachowski o tym, czy czuje się gwiazdą - nagranie z 1989 roku

W tym roku mija 200 lat od "ostatniego zajazdu na Litwie", czyli akcji poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". Z tej okazji Prezydent Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolską akcję

Zbigniew Zamachowski o akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza"

Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do władz wszystkich polskich województw, powiatów i gmin o to, aby organizowali publiczne czytania dzieła Mickiewicza.

Udział w akcji weźmie także Zbigniew Zamachowski. -  Bez wątpienia trzeba takie rzeczy robić. Nie możemy zapominać, kim jesteśmy, nie możemy zatracić swojej tożsamości. Nie ma, co popadać w patos. Trzeba podejść do tego rzeczowo. Czytanie lektur, w tym filarów naszej literatury jest naszym obowiązkiem – stwierdza aktor, który od lat wspiera także akcję "Cała Polska czyta dzieciom”.

 

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rola aktora

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 15:19
Rozmawialiśmy o trudnym zawodzie aktora. O tym jak ciężko jest zapamiętać długi tekst, o ciągłym wchodzeniu w skórę innej osoby oraz o wyobraźni scenicznej i nauce grania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Serce i jego aktorskie polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 12:30
Choć zagrał niejedną znakomitą rolę, dla wielu jest przede wszystkim Janem Serce z kultowego serialu. Romantyczną piosenkę z tego filmu nuciła niegdyś, za Sewerynem Krajewskim, cała Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolak: zostałem aktorem, bo chciałem zaimponować dziewczynie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 06:00
Zaczęło się od wielkiej miłości do dziewczyny. - Będąc licealistą w Mińsku Mazowieckim moja sympatia zaczęła uczęszczać do dziwnego kółka teatralnego. Bardzo mnie to denerwowało - wspomina Tomasz Karolak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Tyniec: nie traktuję teatru jak świętość

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 19:00
Sprzeciwia się bylejakości i tandecie. Twierdzi, że dzisiaj "jakość" gubi gdzieś po drodze literę "ć" - i dlatego w życiu szuka pełnej jakości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Afganistanie rośnie konkurencja dla Bollywood?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 07:20
W ogarniętym wojną kraju powstaje coraz więcej małych wytwórni filmowych, w których kręcone są filmy przygodowe, obyczajowe a nawet seriale telewizyjne.
rozwiń zwiń