Polskie Radio

Płyta Polskiego Radia z muzyką Wojciecha Karolaka nagrodzona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 11:15
Polskie Radio laureatem pierwszego miejsca w kategorii Historyczny Album Roku (w ankiecie czytelników Jazz Top 2021) za płytę z serii "Polish Radio Jazz Archives vol. 34 - Wojciech Karolak". Nagrodę przyznało "Jazz Forum", a wydawcą płyty jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
Płyta Wojciech Karolak (Polish Radio Jazz Archives  34) zdobyła miano Historycznego Albumu Roku
Płyta "Wojciech Karolak” (Polish Radio Jazz Archives # 34) zdobyła miano Historycznego Albumu RokuFoto: PR

Album zawiera 9 utworów zmarłego w ubiegłym roku Wojciecha Karolaka, wydobytych z radiowych archiwów. Pięć z nich to wykonania tria Karolak/Szukalski/Bartkowski, oprócz tego pojawiają się zespoły m.in. z udziałem Tomasza Stańki i Jose Torresa.

"Jazz Forum" w swoich corocznych nagrodach Jazz Top uznał też Wojciecha Karolaka za polskiego jazzowego muzyka wszech czasów. Płytę "Polish Radio Jazz Archives vol. 34 - Wojciech Karolak" można kupić na stronie sklep.polskieradio.pl

Ikoniczna postać

Zmarły pod koniec czerwca 2021 roku Wojciech Karolak był w polskim jazzie postacią ikoniczną. Jak pisze Tomasz Tłuczkiewicz we wkładce do sygnowanego nazwiskiem tego artysty wydawnictwa, Karolak był jednym z ojców założycieli jazzu w Polsce, od połowy lat 50. do końca swych dni na pierwszej linii jego frontu.

Wojciech Karolak był wirtuozem organów Hammonda, pianistą, saksofonistą, znakomitym aranżerem i nietuzinkowym kompozytorem. Był erudytą i gawędziarzem, a przy tym człowiekiem niezwykle skromnym.

Grał w najważniejszych zespołach polskiego jazzu: Jazz Believers, The Wreckers, Kwartecie Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet, Mainstream, Air Condition oraz Karolak, Szukalski, Bartkowski Time Killers. Nazwisko Karolaka pojawia się na ponad pół setce płyt wydanych nie tylko w Polsce, przy czym tylko na kilku z nich zostało umieszczone na froncie okładki. Nagrywał też z wieloma artystami z jazzem kojarzonymi pośrednio albo wcale, jak Alibabki, Ewa Bem, Andrzej Zaucha, Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Anna Maria Jopek, Obywatel GC i inni.

Archiwalne nagrania

Nagrania umieszczone na płycie "Wojciech Karolak Polish Radio Jazz Archives 34" pochodzą z lat 1977-2010 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. Karolak gra tu na organach, organach i syntezatorze oraz na fortepianie. Ponad połowa płyty to tria organowe. To ulubione środowisko Karolaka, a klasykę organowego tria najlepiej słychać w "Stablemates" z Tomaszem Stańką i utworze finałowym.

Na płycie jest pięć utworów tria Karolak/Szukalski/Bartkowski, w tym trzy z płyty "Time Killers". Karolak był tam niemal wyłącznym autorem repertuaru i de facto liderem, choć z zasady unikał takich obowiązków.

Wojciech Karolak zawsze interesował się kompozycją. Na studiach, na własny użytek, poznawał "Osnowy Orkiestrowki" Rimskiego-Korsakowa. Komponował niemal wszystko dla siebie i wiele dla innych, a jego bigbandowe aranże uchodzą za wyjątkowe. "Time Killers" to majstersztyk "orkiestrówki", w kalejdoskopie stylów od Counta Basiego po Zawinula.

W serii "Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Stana Getza, Dona Ellisa, Howlin Wolfa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej. 

34 płyta z serii "Polish Radio Jazz Archives" została wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia 19 listopada 2021 roku.

"Historyczny album roku" magazynu Jazz Forum "Historyczny album roku" magazynu Jazz Forum

Polskie Radio poza płytami jazzowymi wydawanymi przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, nadaje także wiele audycji poświęconych jazzowi. Miłośnicy tego gatunku mogą słuchać na antenach Polskiego Radia kultowych "Trzech kwadransów jazzu" mistrza Jana Ptaszyna Wróblewskiego w Trójce, "Teraz jazz" i koncertowych "Jazz.PL" w Dwójce oraz nawiązującej do jazzu poniedziałkowych "Tu jest muzyka" w Jedynce.

Ponad połowa piosenek goszczących na wszystkich antenach Polskiego Radia wykonywana jest w języku polskim. Do tego dochodzą koncerty, recitale, okolicznościowe albumy i internetowe serwisy specjalne - publiczny nadawca jak nikt inny wspiera rodzimych artystów zajmujących się muzyką.

pkur/rk 

Czytaj także

Z Archiwum Polskiego Radia - Leopold Stokowski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:45
Kolejny, piąty album w serii "From The Polish Radio Archives" to "Leopold Stokowski in Poland"! Seria przybliża archiwalne nagrania, często niedostępne do odsłuchania w inny sposób. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Kozakiewicz jako wokalista? "To nie żart"!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 19:00
Riffy i solówki jego gitar można usłyszeć na płytach wielu wykonawców i zespołów, w których grał - od FATUM i PIĘCIU, przez BREAKOUT i TEST, po PERFECT. Właśnie ukazał się singiel, na którym Kozakiewicz występuje jako wokalista! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Arie/Arias". Long Long i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 07:00
Przedstawiamy nowe wydawnictwo Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie - "Arie/Arias". Umieszczone na płycie arie wykonuje Long Long, znakomity młody chiński tenor, mieszkający obecnie w Niemczech. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:00
Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazało się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Kuszlik "Brahms, Chopin". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 15:05
Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydaje pierwszy solowy album "Brahms, Chopin" Jakuba Kuszlika - laureata IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Premiera 4 lutego 2022 roku. 
rozwiń zwiń