Polskie Radio

Wystawa "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy" w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 10:00
Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie zapraszają na wernisaż wystawy plenerowej "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy". 
Wystawa IPN i AAN Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy w Zakopanem.
Wystawa IPN i AAN "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy" w Zakopanem. Foto: mat. pras.

Celem projektu jest upamiętnienie harcerzy Szarych Szeregów, najliczniejszej organizacji konspiracyjnej, która podczas II wojny światowej wsławiła się bohaterską walką w obronie Ojczyzny. Pomimo niesprzyjającej rzeczywistości w powojennej Polsce, starali się pielęgnować przyjaźń i tradycje harcerskie. W latach 1945-1948 organizowali zjazdy koleżeńskie na południu kraju: w Zakopanem, Szklarskiej Porębie, Karpaczu. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 stycznia 2023 r. o godz. 11.00 na Placu Niepodległości przy Pomniku Grunwaldzkim w Zakopanem. Wydarzenie uświetni występ Zespołu Góralskiego "Polaniorze" z Kościeliska. 

Prezentacja wystawy w Zakopanem do 20 lutego 2023 r.

Wystawa będzie prezentowana w miejscowościach: Szklarska Poręba: 21 lutego – 20 marca 2023 r., Karpacz 21 marca – 19 kwietnia 2023 r., Jelenia Góra 20 kwietnia – 17 maja 2023 r. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Instytutu Pamięci Narodowej IPNtvPL

Wystawa została objęta patronatem Polskiego Związku Narciarskiego i Starostwa Powiatowego w Zakopanem.     

Patroni medialni: Polskie Radio S.A., TVP Historia, portal historyczny Dzieje.pl, "Tygodnik Podhalański".  

mat. pras. 

Czytaj także

Jak opowiadać i przybliżać tematy historyczne w nowoczesny sposób?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 12:14
W jaki sposób przybliżać tematy historyczne? Czy można robić to w nowoczesny sposób, tak, by dotrzeć do młodych ludzi i kolejnych pokoleń? Dlaczego warto w tym celu wykorzystywać takie środki przekazu jak film, internet, media społecznościowe czy formy wizualne, np. komiksy? – O tym w audycji "Klub Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiał Arkadiusz Gołębiewski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gra szyfrów rusza w Polskę". Prezes IPN: historia jest częścią geopolitycznego konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 14:11
- Ci, którzy przez wiele lat nie mogli się obudzić, dziś widzą, że pielęgnowanie przez Federację Rosyjską pewnego sentymentu do ZSRR doprowadza do tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Karol Nawrocki, prezes IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan wojenny. "Ofiary wołają coraz ciszej"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 10:00
- Gen. Jaruzelski z Wojskową Radą Ocalenia Narodowego podciął skrzydła, coś się skończyło, orzeł, który zrywał się do lotu, został zdeptany. Wielka nadzieja, entuzjazm, który był w Solidarności - to zostało zniszczone, zaprzepaszczone - mówił o wprowadzeniu stanu wojennego​ Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
rozwiń zwiń