Stan wojenny. "Ofiary wołają coraz ciszej"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 10:00
- Gen. Jaruzelski z Wojskową Radą Ocalenia Narodowego podciął skrzydła, coś się skończyło, orzeł, który zrywał się do lotu, został zdeptany. Wielka nadzieja, entuzjazm, który był w Solidarności - to zostało zniszczone, zaprzepaszczone - mówił o wprowadzeniu stanu wojennego​ Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Pacyfikacja strajku w Hucie im. Lenina
Pacyfikacja strajku w Hucie im. LeninaFoto: Archiwum IPN
  • Mija 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
  • Jednym z tragicznych miejsc tego czasu było więzienie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, dziś Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
  • W każdym środowisku były ofiary, które w sposób "dziwny" oddały życie.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 decyzją Rady Państwa wprowadzono stan wojenny. Liczba osób, które straciły zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa lub demonstracji ulicznych pozostaje nieznana. Lista śmiertelnych ofiar stanu wojennego liczy przeszło 100 nazwisk.

Niechlubna tradycja Rakowieckiej

Jednym z tragicznych miejsc tego czasu było więzienie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, dziś Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - To ponure miejsce wielu dramatów. Tu trafiały osoby jeszcze w czasach powojennych, stalinowskich, kwiat polskiego podziemia niepodległościowego, antykomunistycznego - opowiadał Jarosław Wróblewski. 

Wojna przeciw Solidarności

Operacja o kryptonimie "Jodła" doprowadziła do zatrzymania najważniejszych działaczy Solidarności w całej Polsce. Internowano blisko 11 tysięcy osób, tysiące aresztowano i skazano na wieloletnie więzienie. Wiele osób straciło pracę, było inwigilowanych i zastraszanych. Zapanowała przemoc, czołgi stały na ulicach. - To była wojna wypowiedziana Solidarności, Polakom - mówił nasz gość. - W każdym środowisku były jakieś ofiary, które w sposób "dziwny" oddały życie.

Walczyli dla nas

- Zachęcam, żeby wejść w to głębiej, w biogramy tych osób, historię. Nie patrzmy na to tylko powierzchownie - zachęcał historyk. - Oni walczyli o wolną Polskę również dla nas. To jest wdzięczność, którą można okazać - poświęcić im troszkę swojego czasu - dodał.

Stan wojenny w Polskie Radio >>>>

Co roku 13 grudnia o godz. 19.30 odbywa się akcja "Zapal Światło Wolności". Inicjatywa jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. W ramach obchodów przygotowywane są także specjalne materiały dydaktyczne, animacje, koncerty.

13 grudnia - zobacz serwis specjalny >>>>

Posłuchaj
12:07 Poranek Dwójki Wróblewski 13 grudzień 2022 08_38_01.mp3 Jarosław Wróblewski o 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 8.35

kor

Czytaj także

Wieczór z historią. Stan wojenny w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 11:07
W audycji "Wieczór z historią", piosenki, pieśni, songi odwołujące się do  wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Utwory sprzed 40 lat, ale i napisane współcześnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Lang: "Marzec '68" to melodramat, który dzieje się na tle wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 10:35
- "Marzec '68" nosi znamiona filmu historycznego, choć jest to melodramat, który się dzieje na tle tzw. wielkiej historii - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser Krzysztof Lang. Jego najnowszy film, o wydarzeniach Marca '68, od piątku (25.03) będzie można oglądać w kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czas Apokalipsy". Historia jednego zdjęcia Chrisa Niedenthala

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 18:04
- Wtedy nie wolno było robić zdjęć, ani pokazywać się na ulicy z aparatem, więc trzeba było się chować i robić je z ukrycia - wspominał Chris Niedenthal, autor legendarnego zdjęcia "Czas Apokalipsy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Specjalne audycje w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 06:00
41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Program 1 Polskiego Radia w związku z tą rocznicą przygotował cykl specjalnych materiałów. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan wojenny – złamany kręgosłup "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 13:09
Komunistyczne władze bały się "Solidarności", a przygotowany z pomocą Moskwy plan spacyfikował wolnościowe dążenia Polaków. O tym, jak doszło do wprowadzenia stanu wojennego i jakie miał on konsekwencje, opowiedział w Trójce dr hab. Tomasz Gajownik.
rozwiń zwiń