Polskie Radio

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 20:30
Nabożeństwa, wspomnienia Wielkich Polaków i wędrówki szlakami polskich nekropolii. - Polskie Radio oddaje hołd tym, którzy odeszli w ostatnich miesiącach i przedstawia ich dorobek. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi propozycjami! 
Początek listopada to ważne dni upamiętniania tych, którzy odeszli. Zachęcamy od zapoznania się z ofertą audycji specjalnych przygotowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia.
Początek listopada to ważne dni upamiętniania tych, którzy odeszli. Zachęcamy od zapoznania się z ofertą audycji specjalnych przygotowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia. Foto: PAP/EPA/Judit Ruprech
 • Polskie Radio corocznie pamięta o wielkich Polakach, którzy odeszli w ostatnich miesiącach. Poza audycjami wspomnieniowymi, na antenach publicznego nadawcy można posłuchać reportaży, słuchowisk tematycznych, ale też raportów z krajowych dróg czy relacji z obchodów poza granicami Polski.
 • Polskie Radio propononowało także transmisje nabożeństw i odpowiednią muzykę do dni zadumy i wspomnień.  

Sprawdź propozycje Polskiego Radia: 

. 

1 listopada w Programie 1 Polskiego Radia przez cały dzień wspominaliśmy, tych którzy odeszli. Kolejnych odcinków "Byli z nami..." można było posłuchać: o godz. 5.50, 6.50, 7.50, 8.50, 10.50, 11.50, 13.50, 14.50, 15.50, 17.50, 18.50, 20.50 i 21.50. 

W "Familijnej Jedynce" - między godz. 6.00 a 9.00 - mówiliśmy o tym, że polscy święci tworzą podtrzymujący na duchu korowód świadków zwycięstwa dobra nad złem. Życie wielu z nich jest tego wymownym świadectwem. Zatrzymaliśmy się przy wybranych polskich świętych, dzięki którym możemy zobaczyć wiele spraw w lepszym świetle.

O godz. 9.00 zaprosiliśmy do wysłuchania transmisji mszy świętej.

W "Czterech porach roku" - między godz. 10.00 a 12.00 - historyk i przewodnik Adrian Sobieszczański opowiedział o tym, gdzie zostali upamiętnieni i pochowani wspaniali Polacy - ustanowieni przez Sejm i Senat patronami roku 2023: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. 

Między godz. 12.00 a 13.00 w audycji "W samo południe" m.in.: rozmowa z ks. Bogdanem Bartołdem - proboszczem Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie, relacje reporterskie z krajowych i zagranicznych nekropolii, o policyjnej akcji "Znicz", a także o tym, co Polacy kładą na grobach najbliższych.

W "Muzycznej Jedynce" - między godz. 13.00 a 15.00 - Wiesław Dąbrowski zachęcał do uczestnictwa w X Międzynarodowym Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, a wokalistka Olga Boczar zaprezentuje swoją płytę z poezją Juliana Tuwima.

W "Ekspresie Jedynki" - między godz. 15.00 a 18.00 - można było posłuchać m.in. materiału o twórczości poety, eseisty i dramaturga Jarosława Marka Rymkiewicza. - 2 listopada w Warszawie rozpocznie się Festiwal Rymkiewiczowski.  

W audycji "Jedynka dzieciom" - godz. 19.00 - odwiedziliśmy Cmentarz Stare Powązki. Cmentarze to świadectwo wielokulturowej przeszłości Polski. Podróż przez czas, symbolikę i znaczenia. Gdzie szukać i jak rozpoznać nekropolie tatarskie, żydowskie i menonickie podpowiedzą w audycji "Eureka" gosćmi byli Anna i Krzysztof Olej-Kobusowie, fotografowie i podróżnicy, autorzy albumu poświęconego wielokulturowym cmentarzom. 

W "Kulturalnej Jedynce" - po godz. 23.00 - spotkaliśmy się z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, który opowiedział o swojej nowej powieści o miłości, rodzinie i tajemnicach pt. "Fisharmonia". Następnie mogliśmy posłuchać o jednym z najwybitniejszych polskich malarzy, który swoją historiozoficzną twórczością zyskał uznanie na całym świecie. - Dokłaadnie 130 lat temu, 1 listopada 1893 roku zmarł w Krakowie Jan Matejko. 

.

Dwójka przez cały tydzień wspomina tych, którzy odeszli w ostatnim roku.

W poniedziałek o godz. 12.45 bohaterem specjalnej audycji był Jan Nowicki (autorka: Maria Czok). Wybitny aktor teatralny i filmowy, a także reżyser teatralny, pedagog, felietonista, dziennikarz i pisarz zmarł 7 grudnia ub. roku w wieku 83 lat. Do historii polskiego teatru przeszedł wielkimi rolami zrealizowanymi w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie grał m.in. Artura w "Tangu" Mrożka, w inscenizacji Jerzego Jarockiego, oraz Mikołaja Stawrogina w "Biesach" i Wielkiego Księcia w "Nocy listopadowej", w reżyserii Andrzeja Wajdy. Widzowie zapamiętali go jednak przede wszystkim z ról w takich filmach jak "Pan Wołodyjowski", "Anatomia miłości", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Spirala", "Wielki Szu", "Biała wizytówka", "Magnat" czy "Sztos".

Następnie o godz. 15.00 w Dwójce usłyszeliśmy wspomnienia Jarosława Bręka (autorka: Beata Stylińska). Bas-baryton, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, dyrektor artystyczny festiwali w Drezdenku i Krzyżu Wielkopolskim zmarł 11 kwietnia br. w wieku 46 lat. Był absolwentem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Nagradzany na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Występował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Giovanni Antonini, Agnieszka Duczmal, Edward Higginbottom, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała czy Antoni Wit. 

 

Wtorek, 31 października

Zmarła Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, reportażystka związana z Redakcją Reportażu Literackiego i Programem 2 Polskiego Radia. Autorka ponad pół tysiąca audycji - reportaży, audycji literackich, słuchowisk. W "Poranku Dwójki" po godz. 9.00 Bożenę Markowską wspominała Janina Jankowska.

O godz. 12.45 bohaterem specjalnej audycji Dwójki - Andrzej Matul (autorka: Anna Lisiecka). Historia Polskiego Radia jest nierozerwalnie z nim związana, Andrzeja Matula charakteryzowała zwinność językowa, swada i piękno polszczyzny. Mówił, że brzmienie głosu jest bardzo istotne. Ale nie wystarcza. Za tym głosem musi się coś kryć, ten głos ma mieć coś do powiedzenia. Zmarł 15 grudnia 2022 roku w wieku 75 lat.

O godz. 15.00 wspomnienia prof. Mirosława Perza (autorka: Magdalena Łoś). Był wybitnym muzykologiem, badaczem historii muzyki staropolskiej i muzyki europejskiej, a także wykładowcą. Z Polskim Radiem związał się już w latach 50. ubiegłego wieku. Swoje erudycyjne programy, zawsze przygotowane z niezwykłą dokładnością i starannością, opatrywał charakterystycznym, często dowcipnym komentarzem, osobistymi opiniami, zaskakującymi skojarzeniami. I właśnie za setki audycji poświęconych muzyce dawnej, cykl "200 kantat Jana Sebastiana Bacha" oraz niepowtarzalny radiowy styl wybitny muzykolog i badacz historii muzyki dołączył w 2015 roku do grona laureatów Złotego Mikrofonu. Zmarł 30 marca 2023 roku w wieku 90 lat. 

Środa, 1 listopada

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki"

Kira Gałczyńska (autorka: Aldona Łaniewska-Wołłk). Pisarka, dziennikarka, córka poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego była edytorką i redaktorką jego dzieł oraz twórczynią jego muzeum - Leśniczówki Pranie. Zmarła 20 grudnia 2022 roku w wieku 86 lat.

Iwona Malinowska (autorka: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek). Do Polskiego Radia dziennikarka trafiła po studiach na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W Dwójce przygotowywała przede wszystkim audycje o dramacie i historii teatru, między innymi "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej", "Wielcy interpretatorzy wielkiej literatury". Zmarła 30 stycznia 2023 roku. Miała 66 lat.

Miriam Aleksandrowicz (autor: Paweł Siwek). Aktorka, reżyserka teatralna i dubbingowa zmarła 5 lipca 2023 roku w wieku 65 lat.

10.00-12.45 - "Kanon Dwójki"

prof. Michał Głowiński (autorka: Dorota Gacek). Znakomity literaturoznawca i językoznawca, historyk, teoretyk literatury i edytor był profesorem w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, w którym przez lata kierował Pracownią Poetyki Historycznej. Pisał m.in. o twórczości Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Witolda Gombrowicza. Był współautorem "Zarysu teorii literatury" i "Słownika terminów literackich", z wielkim powodzeniem uprawiał także eseistykę oraz krytykę literacką. Zmarł 29 września 2023 roku w wieku 88 lat.

Lech Jęczmyk (autorka: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek). Redaktor, tłumacz literatury anglojęzycznej i rosyjskiej, przez lata pracował w redakcji "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki", w latach 1990-92 był jej naczelnym. Wybitny znawca literatury science fiction zmarł 17 lipca 2023 roku. Miał 87 lat.

12.45 Maciej Prus (autorka: Małgorzata Szymankiewicz). Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w nocy z soboty na niedzielę (8/9 kwietnia 2023 roku) w wieku 85 latMaciej Prus był reżyserem teatralnym i operowym, dyrektorem i kierownikiem artystycznym wielu teatrów, laureatem kilkudziesięciu nagród i odznaczeń, a także aktorem.

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu"

Jerzy Kronhold (autorka: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek). Poeta, reżyser, działacz kultury dwukrotnie był konsulem generalnym w Ostrawie, a także dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie. Zmarł 13 listopada 2022 roku w wieku 76 lat.

Andrzej Precigs (autorka: Maria Czok). Aktor teatralny i filmowy, a także reżyser dubbingu był absolwentem wydziału aktorskiego Łódzkiej Filmówki. Był związany z Teatrem Polskiego Radia. Wystąpił m.in. jako Józef Piłsudski w słuchowisku “Czas życia tak krótki. Ostatnie urodziny Józefa Piłsudskiego” w reż. Janusza Kukuły (2017). Zmarł 26 sierpnia 2023 roku w wieku 74 lat.

15.00 - Emilian Kamiński (autorka: Aldona Łaniewska-Wołłk)

15.50 - Stanisław Radwan (autorka: Małgorzata Szymankiewicz)

Audycja specjalna (16.00-18.00):

 • Miron Zajfert (autor: Jakub Kukla)
 • Paweł Smoleński (autorka: Aldona Łaniewska-Wołłk)

"Filharmonia Dwójki" (19.00-21.30): Leonard Pietraszak (autorka: Maria Czok)

"Tematy operowe" (22.00-23.00): Józef Kański (autor: Marcin Majchrowski)  

Czytaj także: 

Czwartek, 2 listopada:

"Poranek Dwójki" (7.00-10.00):

 • Marek Owsiński (autor: Michał Nowak)
 • Paweł Lipszyc (autorka: Dorota Gacek)
 • Maria Bojarska (autorka: Anna Lisiecka) 

"Kanon Dwójki" (10.00-12.45):

 • Maciej Cisło (autorka: Dorota Gacek)
 • Wiktoria Amelina (autorka: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek)

12.45 Barbara Borys-Damięcka (autorka: Aldona Łaniewska-Wołłk)

"Muzyka w porze lunchu" (13.00-15.00):

 • Aleksander Krawczuk (autor: Michał Nowak)
 • Alina Sawicka-Baird (autorka: Monika Zając) 

15.00 Zbigniew Wawer (autorka: Monika Zając)

"Wybieram Dwójkę" (16.00-17.30):

 • Marek Gaszyński (autor: Andrzej Zieliński)
 •  prof. Andrzej Zieniewicz (autorka: Aldona Łaniewska-Wołłk)

"Filharmonia Dwójki" (19.00-21.30): Bohdan Urbankowski (autorka: Anna Lisiecka)

Piątek, 3 listopada

12.45 Ireneusz Kania (autorka: Dorota Gacek)

15.00-15.15 Elżbieta Morawiec (autorka: Małgorzata Szymankiewicz) 

.

Środa, 1 listopada 

"Trójka niezapomnianych…" to audycja, którą od godz. 10 do 13 prowadził Michał Żołądkowski. Zabrzmiały w niej utwory muzyków i autorów, którzy odeszli w minionym roku. Usłyszeliśmy ponownie m.in. Tinę Turner, Jeffa Becka, Sinnead O’Connor, Sixto Rodrigueza (Sugar Mana), kompozycje Lynyrd Skynard z Garym Rossingtonem, The Smith z Andym Rourkiem oraz Kultu z Januszem Grudzińskim. W takim dniu nie mogło też zabraknąć niezapomnianych piosenek Marka Gaszyńskiego, człowieka, który przez lata związany był z Trójką, którego audycje ukształtowały muzyczne gusta całych pokoleń słuchaczy. 

Czytaj także: 

Z kolei "Trójkę do trzeciej" poprowadziła Katarzyna Cygler. Przez dwie godziny, od 13 do 15, wspominaliśmy zmarłych w 2023 przedstawicieli polskiej i światowej kultury. Wśród nich znaleźli się: aktor, reżyser, twórca i dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński, wybitni pisarze Milan Kundera oraz Cormac McCarthy, a także aktorka Raquel Welch. W świetle ostatnich wydarzeń szczególnie ważne okazało się wspomnienie o Szewachu Weissie, byłym ambasadorze Izraela w Polsce, wielkim przyjacielu naszego kraju i orędowniku pojednania. 

 

Także radiowa Czwórka przygotowała audycje specjalne na 1 listopada 

.  

07.00-08.00 - audycja specjalna Redakcji Katolickiej – "Świąteczne czaty"

08.00-10.00 - "Pierwsze słyszę" - zaprosił Kamil jasieński

W cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych" - Nekropolia. To spolszczenie greckiej nazwy nekropolis, która dosłownie oznacza miasto zmarłych. Dzisiaj tym słowem określa się cmentarz, ale używa się go również w odniesieniu do ważnych miejsc pochówku znanych osób. 

10.00-14.00 - "Stacja Kultura" - zaprosił Adam Smolarek         

10-11 - rozmowa z Łukaszem Kozakiem, autorem książki "Upiór". Historia naturalna wydanej w 2020 roku. Książka w 2021 roku otrzymała nagrodę "Nowej Fantastyki" w kategorii Polska Książka Roku, a w 2022 - Nagrodę Specjalną Identitas. "Upiór" omawia wierzenia i praktyki związane z upiorami, wampirami, strzygoniami, strzygami czy wieszczymi, funkcjonujące na terenie Polski. (powtórka)

11-12 - wspomnienie ciekawej historii księcia Józefa Poniatowskiego, a właściwie jego śmierci -  zaproszenie do Pałacu pod Blachą, do apartamentu księcia, gdzie ostatnio pojawiły się nowe eksponaty. 

14.00-17.00 - "Czwórka do piątej" - zaprasza Weronika Puszkar       

Dlaczego czaszka stała się narodowym totemem Meksyku? Poznaliśmy ciekawostki związane z Día de Muertos, czyli Dniami Zmarłych w Meksyku. Czy to dobrze, jeśli dostaniemy cukrową czaszkę z własnym imieniem? Jak sprawić, by zmarły przyszedł do nas w gościnę? Co wspólnego z obchodami Día de Muertos mają Aztekowie, Hiszpanie, a co wspólnego ma James Bond? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z wystawy, o której opowiedziała w Czwórce jej autorka - dziennikarka i podróżniczka, miłośniczka Meksyku, Ola Synowiec. 

20.00-22.00 - "Wieczór z Czwórką" - zaprasza Jakub Jamrozek

20-21 - temat śmierci jest w Polsce tematem tabu, ale podejmowanie go jest bardzo potrzebne osobom, których dotyczy bezpośrednio. Żałoba nie jest tylko osobistym przeżywaniem utraty bardzo bliskiej osoby. Dotyczy rodziny, przyjaciół czy kolegów ze szkoły lub pracy. Jak radzić sobie ze śmiercią, jak o niej mówić, jak wspierać osoby odchodzące i osoby w żałobie? Gościem była Maria Puchalska, Instytut Dobrej Śmierci. 

Reportaż w Czwórce "Patriotyczny obowiązek" Urszuli Żółtowskiej  

Od lat synowie z ojcami w przeddzień 1listopada odwiedzają groby bohaterów, którzy walczyli w obronie ojczyzny. A na Krakowskim cmentarzu prawie każdy grób to piękna historia patriotyzmu i umiłowania ojczyzny. Dla młodego pokolenia, wspaniała lekcja historii. 


Polskie Radio 24 zaprasza na audycje Naczelnej Redakcji Programów Katolickich oraz cykl wspomnień, upamiętniających zmarłych, zasłużonych dla naszego kraju. Tematyka związana z dniem Wszystkich Świętych była również poruszana w audycjach publicystycznych.


. 

W Polskim Radiu Chopin, 1 listopada o godz. 18.00 wyemitowano specjalną audycję Małgorzaty Pęcińskiej, który wypełniły m.in. Stabat Mater Antoniego Caldara i Miserere Henryka Mikołaja Góreckiego. Z kolei o godz. 21.00 Mariusz Gradowski w audycji "Chop-in-pop" prezentował różne wydania Marszu żałobnego z Sonaty b-moll Fryderyka Chopina.


Dziennikarze Polskiego Radio Dzieciom w tym szczególnym dniu opowiadali m.in. o genealogii. W "Poranku PRD" tematem przewodnim były pamiętniki, albumy ze zdjęciami i rodzinne opowieści. 

logotyp Polskiego Radia Kierowców 

Polskie Radio  Kierowców w ramach akcji "Bezpieczny listopad" na bieżąco informuje o sytuacji na drogach i zmianach w organizacji ruchu. Słuchacze mogą liczyć na szczegółowe informacje z różnych regionów Polski oraz raporty dotyczące sytuacji wokół największych nekropolii w kraju.

oprac. rk 

Czytaj także

Wszystkich Świętych w trasie - zadbaj o własne bezpieczeństwo!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 05:00
Przed nami czas wzmożonych podróży. W najbliższym weekend rozjedziemy się po Polsce, aby odwiedzić groby swoich bliskich zmarłych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy dobrze przygotowani do drogi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkich Świętych, Zaduszki - jaka jest geneza Dnia Zmarłych?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 08:31
Audycja, poprzez nawiązanie do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, opowie o historii powstania Dnia Zmarłych, którego pierwowzór wywodzi się niemal od zarania dziejów i sięga tradycji pogańskich. Dziś nie ma na świecie takiej religii, której wyznawcy nie wierzyliby w życie pozagrobowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Zaduszny w Programie 1 Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 19:17
W Dzień Zaduszny w radiowej Jedynce wspominaliśmy tych, których nie ma już z nami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odeszli w 2023 roku. Pożegnania z ludźmi kultury [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 14:45
Przez pięć jesiennych dni na antenie Dwójki wspominamy ludzi kultury, którzy odeszli w tym roku. W okolicach dni Wszystkich Świętych oraz Zaduszek przypominamy m.in. aktorów, muzyków, pisarzy, dziennikarzy i historyków sztuki, którzy przez lata wzruszali nas, rozśmieszali, zadziwiali i skłaniali do refleksji.
rozwiń zwiń