Polskie Radio Dzieciom

Jak zostać artystą i stworzyć książkę idealną? Odpowiedź w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 13:19
W Światowym Dniu Sztuki można nie tylko stworzyć coś artystycznego i wysłać na konkurs Polskiego Radia Dzieciom p.t.: „Wiosna jest poezją”. Jest to również dobra okazja, aby dowiedzieć się na czym polega praca artysty i ilustratora. Dlatego też studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedził Piotr Karski i opowiedział Justynie Majchrzak o swoich inspiracjach.
Piotr Karski gościem Poranka w Polskim Radiu Dzieciom
Piotr Karski gościem "Poranka" w Polskim Radiu DzieciomFoto: shutterstock/GNT STUDIO

Zdaniem Piotra Karskiego, pisanie jest dużo trudniejsze niż rysowanie, ale jeśli potrafimy wykonywać obydwie czynności to są to bardzo cenne umiejętności dla kogoś kto chce stworzyć książkę idealną. – Mamy wtedy w pełni wpływ na to, jak ta książka ostatecznie będzie wyglądała, o czym ona będzie, a także co chce się zamieścić w warstwie tekstu, a co chce się pokazać w ilustracjach.  Jest to oczywiście trudniejsze niż dostać tekst i po prostu go zilustrować, ale też o wiele bardziej satysfakcjonujące – stwierdził Piotr Karski.

Nasz gość wrócił właśnie z Targach Książki Dziecięcej w Bolonii, gdzie najbardziej spodobały mu się silent booki, czyli "ciche książki". – Są to książki bez tekstu. Tutaj ilustrator ma trochę trudniejsze zadanie, bo tekst nie pomoże mu w pracy. Wszystko musi się wydarzyć w ilustracjach, jeżeli ta historia nie ma być tylko jakimś takim wizualnym popisem - dodał gość "Poranka".

Zdaniem Piotra Karskiego "ciche książki" to jest popis plastycznej wirtuozerii, a także powściągliwości i niesamowitej precyzji wypowiedzi. - Bardzo cenię to w książkach dziecięcych - dodał.

Więcej o książkach, ich tworzeniu i czytaniu w załączonym zapisie audycji:


Posłuchaj
22:23 [DAB]Dzieciom (PCM) 15 kwiecień 2024 08_06_38.mp3 Piotr Karski gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom

 


  


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Piotr Karski
Data emisji: 15.04.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 18:00
Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy z nas jest Pinokiem, który uczy się życia". Premiera historii o drewnianym chłopcu w Teatrze Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 15:09
- Pinokio to historia o dojrzewaniu, o tym jak stajemy się dorośli i czym jest człowieczeństwo. A wszystkie historie, jakie przeżywa drewniany chłopiec, są tymi, które doświadcza każdy z nas. Naszym zadaniem jest pokazać to w mądry sposób - powiedziała Anna Hop - reżyserka i choreografka baletu "Pinokio", gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń