Polskie Radio Dzieciom

Integracja sensoryczna. Jak sprawdzić czy moje dziecko ma z nią problem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:52
Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
Zajęcia integracji sensorycznej
Zajęcia integracji sensorycznejFoto: shutterstock.com

Zaburzenia integracji sensorycznej to inaczej trudności układu nerwowego w odbieraniu bodźców sensorycznych. Oznacza to, że pojawia się problem w momencie, gdy np. oko przesyła informacje do mózgu, który nieprawidłowo odbiera lub przetwarza bodźce. Skutkiem tego może być nieadekwatna reakcja w stosunku do siły bodźca. Mechanizmy powstania takich zaburzeń nie są do końca jeszcze znane, natomiast wiemy, że są one dziedziczne.

Kiedy chcemy się dowiedzieć, czy dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej, bierzemy pod uwagę 8 zmysłów. Są nimi słuch, wzrok, węch, smak, dotyk, ale też czucie równowagi, odbieranie bodźców związanych z czuciem własnego ciała oraz pochodzących z wewnątrz, np. praca serca czy trawienie. To, co może zwrócić naszą uwagę w wieku przedszkolnym, to np. niechęć dziecka do przytulania się. Może ono także nie lubić się brudzić lub mieć kontaktu z jedzeniem, kiedy np. się klei. Oznaką nadwrażliwości dotykowej może być także niechęć do malowania palcami czy zabawy z plasteliną. Inne symptomy zaburzeń sensorycznych to problem z obcinaniem paznokci u dziecka lub kremowanie jego buzi. 

Posłuchaj
59:13 2021_11_03 22_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 3 listopada godz. 22:00

 

Jako że dziecko nie jest świadome swoich trudności, dobrze jest nie lekceważyć jego nadwrażliwości, lecz popatrzeć, czy coś jeszcze sprawia mu kłopoty. Wystąpić może problem z ubraniami, których dziecko nie chce założyć np. z uwagi na ich materiał. – Pamiętajmy, że jeśli dziecko ma problem z dobieraniem pewnych części garderoby, to tutaj musimy dobierać tę garderobę wspólnie. Musimy mierzyć, musimy szukać rozwiązań – skomentowała Ola Charęzińska.

Terapia integracji sensorycznej odbywa się poprzez zabawę przy wykorzystaniu specjalistycznych sprzętów i narzędzi. W przypadku dorosłych, u których wykryto wcześniej niezdiagnozowane zaburzenia integracji sensorycznej, uwagę skupia się na tzw. diecie sensorycznej, która polega na zaspokojeniu potrzeb układu nerwowego poprzez dobór odpowiedniej ilości aktywności sensorycznych. Niemniej jednak, metoda integracji sensorycznej została stworzona w oparciu na dzieci, które mają trudności w wieku szkolnym, np. z pisaniem, czytaniem czy skupianiem się. Jeśli dziecko jest nadwrażliwe słuchowo, może być w szkole zmęczone lub mieć problemy na lekcjach wf-u w przypadku trudności z koordynacją. U dzieci, które nie przejdą terapii sensorycznej, objawy występują także później, w życiu dorosłym. Wówczas problem może stanowić wybiórcze jedzenie, kłopoty z gotowaniem czy obróbką jedzenia. Oprócz tego, w przypadku osób nadwrażliwych mogą pojawić się trudności emocjonalne, problemy z nawiązywaniem relacji czy bliskością w związkach. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej 
Data emisji: 3.10.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak trening umiejętności społecznych umożliwia rozwiązanie konfliktowych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 22:10
Zdarza się, że doświadczając sytuacji konfliktowych nie wiemy, jak się zachować. Problem ten dotyczy także osób młodszych i dzieci, które mogą być narażone na hejt i wyśmiewanie w przedszkolu, szkole lub w internecie. W rozwiązaniu takich przypadków pomocny jest trening umiejętności społecznych, dzięki któremu uczymy się m.in. komunikować z innymi i rozpoznawać swoje emocje. Edukację w tym zakresie można rozpocząć już od wczesnych lat życia poprzez uczestniczenie w warsztatach oraz rozwiązywanie specjalnie przygotowanych zestawów ćwiczeń z książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół", współautorstwa Damiana Berenta, gościa "Strefy Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowość w PR Dzieciom. "Jestem, więc myślę" - audycja filozoficzna dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:10
– Co tydzień dzieci będą miały okazję zmierzyć się z pytaniami o naturze filozoficznej i posłuchać, jak odpowiadają na nie ich rówieśnicy– mówi Magdalena Glapińska, która zaprasza w każdą środę na nową audycję Polskiego Radia Dzieciom "Jestem, więc myślę". Jej premierowy odcinek już 20 października o godzinie 17.15.
rozwiń zwiń