X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:00
Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Dzieci mają wrodzoną skłonność do twórczości plastycznej.
Dzieci mają wrodzoną skłonność do twórczości plastycznej.Foto: Pixabay

Dzieci mają wrodzoną skłonność do twórczości plastycznej. Jest to jeden z podstawowych narzędzi służących do zaznaczenia siebie jako osoby. Aktywność plastyczna w szkole jest więc nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna.  Edukacja plastyczna pozytywnie wpływa na rozwój młodej osoby – wspiera małą motorykę, integrację sensoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową, wpływa na mowę i ogólną sprawność ruchową dziecka, a także rozwija wyobraźnię, kreatywność i postawę twórczą. Rozwój w przestrzeni swobody działania to jedno, natomiast edukacja kształtuje pewną umiejętność dostrzegania, takiego głębszego widzenia pewnych zjawisk – zaznacza Urszula Szuścik. 

Posłuchaj
59:37 2022_04_28 21_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Cz. 1

 

- Celem edukacji plastycznej zarówno w przedszkolu, jak i w klasach początkowych jest właśnie wspomaganie harmonijnego rozwoju dziecka, wspieranie go w osiąganiu kolejnych stadiów rozwoju plastycznego, ale też przygotowanie do odbioru sztuki w przyszłości i do uczestnictwa w kulturze – tłumaczy Beata Grzeszczuk-Nędza. W późniejszych klasach szkoły podstawowej głównym celem lekcji plastyki jest rozwijanie wyobraźni kreatywności. - Zajęcia plastyczne mają też aspekt poznawczy i wychowawczy – kontynuuje ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej. - Kolejna zaleta to walor terapeutyczny – dodaje autorka bloga Kreatywne prace plastyczne

Posłuchaj
58:05 2022_04_28 22_00_36_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Cz. 2

 

Ważnym aspektem zajęć plastycznych jest nauka historii sztuki, która powinna być jednak dopełnieniem zajęć praktycznych. Obcowanie ze sztuką powinno opierać się na realnym kontakcie. To właśnie praca z dobrym materiałem kształtuje najlepiej i jednocześnie może ułatwić działanie warsztatowe. Pamiętajmy, że przebieg edukacji plastycznej zależy w dużej mierze od nauczyciela. Lekcje plastyki, choć dają możliwość wykazania się, powinny być starannie przygotowane. Warto na samym początku ustalić jasne granice, w obrębie których będzie funkcjonować wolność twórcza.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Beata Grzeszczuk-Nędza – autorka popularnego art bloga Kreatywne prace plastyczne
Data emisji: 28.04.2022
Godzina emisji: 21:00


Czytaj dalej:
Edukacja plastyczna - jak wpływa na rozwój dziecka?
Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Zobacz także

Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja plastyczna - jak wpływa na rozwój dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:20
Aktywność plastyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu przede wszystkim o zakresie małej motoryki, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także o uwadze, wyobraźni i kreatywności. Zajęcia plastyczne mają również aspekt poznawczy i wychowawczy oraz walor terapeutyczny. To tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z zajęć plastycznych. Aby czerpać z nich w pełni, ważna jest odpowiednio przeprowadzona edukacja plastyczna – zarówno w szkole, jak i poza nią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń