Polskie Radio Dzieciom

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
Ida Nowakowska autorka podcastów dla PRD
Ida Nowakowska autorka podcastów dla PRDFoto: Z prywatnego archiwum Idy Nowakowskiej

Wiele jest dylematów związanych z okresem ciąży i macierzyństwa zaś ilość publikacji na ten temat jest tak liczna, że trudno je samodzielnie zweryfikować i wybrać te właściwe. Jak bezpiecznie  przebrnąć przez ten piękny i jednocześnie trudny okres w życiu kobiety i rodziny? Zapraszamy do najnowszych podcastów "Strefa rodzica" przygotowanych przez mamę Idę Nowakowską, która zadaje pytania specjalistom. Podcasty powstały we współpracy z cyfrowym i całodobowym Polskim Radiem Dzieciom.

- Na początku dziecko nie rozumie czytanych mu słów, więc ważniejszy jest sam rytuał czytania niż dobór literatury. Ważne tu jest, żeby mówić do dziecka, żeby ono mogło poznawać głos rodziców. Świetnie tu sprawdzają się utwory, które są rytmiczne czyli wiersze, piosenki, wyliczanki bo dzięki temu dziecko oswaja się z melodią, z brzmieniem i intonacją języka. Nawet jeśli nie rozumie słów, to i tak zapadają mu one w pamięci i później łatwiej jest dziecku przyswajać sobie mowę i wzbogacać słownictwo – powiedziała gość Idy Nowakowskiej.

Pierwsza książka dla dziecka

Jeśli chcemy pracować z książką czyli pokazywać ją dziecku, to dobrze jest zacząć od książek, które są specjalnie przygotowane dla niemowląt. Będą to książki kartonikowe z zaokrąglonymi rogami, które są stworzone z odpowiedniego papieru, z certyfikatami, po to, żeby taka książka była bezpieczna. - Dla niemowląt przygotowane są książki kartonikowe w kolorach białym i czarnym, następnie z dodanym kolorem czerwonym czy żółtym. Książki te zawierają kształty geometryczne dlatego, że dziecko w tych pierwszych miesiącach życia, jest w stanie takie właśnie książki zobaczyć i na nich skupiać wzrok – przyznała Gabriela Dul.

- Książka pomaga czytelnikowi w każdym wieku zrozumieć świat i siebie samego, emocje, które się w nas rodzą, innych ludzi. Warto więc dopasować książkę według tematów ważnych dla dziecka w danym wieku. Małym dzieciom warto pokazywać taką lekturę, w której znajdzie tematy tj. dom, rodzina, zwierzęta, podwórko, przyroda itp. – podsumowała gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom.

Czytanie może pełnić wiele funkcji. Jedną z nich jest funkcja relaksująca, uspokajająca. – Są badania, które mówią, że czytanie książek dla przyjemności, może zniwelować poziom stresu nawet o 68 %. Wystarczy kilkanaście minut spędzonego nad książką. Ta reedukacja stresu ma miejsce zarówno u dziecka jak i u osoby, która mu czyta.

WIĘCEJ W NAJNOWSZYM 29 ODCINKU PODCASTU PR DZIECIOM - zapraszamy do wysłuchania całości audycji

* * * 


Ida Nowakowska, młoda mama, zwraca się w swoich rozmowach do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. W rozmowach z ekspertami chce rozwiać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom usłyszeć można w każdą środę.

Każdy odcinek ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym, postem będzie możliwość zadawania pytań autorce. Więcej informacji na www.polskieradiodzieciom.pl.

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów.
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 04 - Wspólny front rodziców
Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 07 - Niefarmakologiczne uśmierzanie bólu podczas porodu
Strefa Rodzica - Prawo - 02 - Prawo autorskie w szkole
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 05 - Rozmowa z dziećmi o przemocy

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 30 - 
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 27 - Zawody, czyli kim zostać
Smok Adaś ratuje planetę - 19 - Sztuka przetrwania

PODCAST 5. PIENIŃSKI PARK NARODOWY
Bajki i bajeczki

Opowieści ludów świata - 14 - Kociołek

Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD. 


Zobacz także
Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże z dzieckiem. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:11
Czy można wyruszyć w podróż z dzieckiem tak, aby korzystać w pełni z jej uroków, jednocześnie nie narażając siebie i dziecka na trudności i niewygody? Jak się spakować, na co zwrócić szczególną uwagę i... dokąd jechać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:26
Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
rozwiń zwiń