X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak rozbudzić w dzieciach miłość do książek?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 23:02
Targi książki to wyjątkowe wydarzenie, na które można zabrać także dzieci, chociażby po to, by zobaczyły, jak wiele książek do przeczytania jest dostępnych na rynku czytelniczym. Jednocześnie targi to czas spotkań z autorami i ilustratorami, a także licznych warsztatów wokół znanych i lubianych tytułów. Wielkimi krokami zbliżają się zrzeszające liczne wydawnictwa ogromne targi książki w Warszawie, którym będzie towarzyszyło wiele wydarzeń. 
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?Foto: Shutterstock/wavebreakmedia

Nie ma jednej recepty na rozbudzenie w dzieciach miłości do książek. - Warto znaleźć, po pierwsze - te książki, które nasze dziecko będą interesować, po drugie - te momenty, w których nasze dziecko chce słuchać i zaakceptować to, że to nie musi być zawsze, nie robić nic na siłę, bo przecież nie chodzi nam o to, by dzieciaki zniechęcić, tylko rzeczywiście otaczać je książkami, słuchać, pozwalać, żeby same wybierały – radzi Emka Kowalska. Jeśli w domu będą obecne książki, a dziecko zauważy, że czytamy, prędzej czy później samo sięgnie po lekturę.  

Posłuchaj
59:24 2022_05_19 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak rozbudzić w dziecku miłość do książek? Posłuchaj audycji PRD

 

Na rynku dostępnych jest coraz więcej książek interaktywnych oraz takich, które pozwalają ćwiczyć małą sensorykę i korzystnie wpływają na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Takie pozycje są dla najmłodszych interesujące i zajmujące. Oprócz książek tradycyjnych, czyli takich, które możemy wziąć do ręki, są też wersje elektroniczne, które mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem dla młodych miłośników nowych technologii. Nie tylko e-booki, ale również audiobooki to dobra opcja, by zachęcić dziecko do obcowania z literaturą.  

Niemałą frajdę może stanowić wybranie się z dzieckiem do biblioteki. Zawsze można cofnąć się nieco w czasie i podsunąć dziecku literaturę naszej młodości. Tutaj jednak w wielu przypadkach – ze względu na czasy, które niewątpliwie się zmieniły – może okazać się niezbędne słowo komentarza. Dobrze jest nakreślić dziecku różnice między rzeczywistością, w której żyje, a czasem, w którym została napisana dana książka. 

Czy książka może być dobrym prezentem? Jak w gąszczu różnych książek i wydawnictw znaleźć tę odpowiednią dla dziecka, która nie okaże się pomyłką? Odpowiedzi na te i inne pytania w Strefie Rodzica. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Emka Kowalska – autorka bloga Obibooki

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 21:00


Czytaj dalej:

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej
"Wierszyki na dobranoc". Rozmowa z Kasią Huzar-Czub
Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wierszyki na dobranoc". Rozmowa z Kasią Huzar-Czub

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 13:44
"Wierszyki na dobranoc" autorstwa Kasi Huzar-Czub są pierwszą książką w serii wierszyków bliskościowych, którą autorka dedykowała swoim rodzicom. Wiodącym celem było oswajanie trudnych sytuacji, które wiążą się z wieczorną porą i pomoc najmłodszym w zasypianiu. Książka skierowana jest zarówno do dzieci, jak i towarzyszącym im dorosłym.  
rozwiń zwiń