Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Gdy to dziecko kształtuje rodzica

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 23:55
"To nie dorośli tworzą dzieci, to dzieci stwarzają dorosłych" - to myśl Judith Viorst - amerykańskiej psycholożki i pisarki. Co kryje się za tymi słowami? Czego rodzic może nauczyć się od.. swojego dziecka?
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak ludzie i ich życie zmienia się po zostaniu rodzicem, czego uczą się rodzice, jakich cech nabywają? Może warto spojrzeć na swoje rodzicielstwo i dzieci z innej perspektywy, tego jak my jesteśmy kształtowani przez to doświadczenie?

- Stawanie się rodzicem to pewien proces, to wystawienie się na dużo różnych prób, których wcześniej nie mieliśmy, ale też duża praca nad sobą w towarzystwie małego człowieka. To nie tylko my towarzyszymy dziecku, ale również ono towarzyszy nam, w naszych przygodach i sięganiu w głąb siebie - mówiła gość audycji, Małgorzata Owczarek, psycholog.

Posłuchaj
59:50 Radio Dzieciom 2023_01_04-21-00-17.mp3 04.01.2023 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji 

*** 

Audycję przygotowała i prowadziła Aleksandra Jasińska-Klimaszewska 

Data emisji: 04.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Nasza teraźniejszość a historie rodowe. Psychoterapeutka o ustawieniach systemowych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 00:19
Dużą rolę w kształtowaniu osobowości odgrywa wychowanie. Nie dziwi więc, że dziadkowie i babcie mogą mieć wpływ na życie swoich wnucząt. Co jednak w sytuacji, kiedy nie znamy naszych dalszych przodków, a mimo to ich losy rezonują w nas? Według Berta Hellingera przeszłość przodków ma duży wpływ na naszą teraźniejszość, a nieprzepracowany może wpływać także na przyszłe pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alienacja rodzicielska. Jak przestać żyć pod dyktando...

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 13:00
Rozwód jest sytuacją trudną, ale jeszcze trudniejsze może być to, co wydarzy się później. Osoby rozwiedzione często zakładają rodziny i muszą odnaleźć się w całkowicie nowej sytuacji. Byli partnerzy bądź partnerki mogą utrudniać kontakt z dzieckiem. W sytuacji alienacji rodzicielskiej pojawia się bezsilność. Jest to nie tylko utrata kontaktu z dzieckiem, ale też wpływ na całe życie. Niewiele osób wie, że alternatywą dla wieloletnich walk w sądzie jest umowa z mediatorem – ugoda mediacyjna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń