Polskie Radio Dzieciom

Górskie wyprawy z dzieckiem. Jak wybrać miejsca i trasy?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 23:35
Które górskie trasy są najciekawsze dla rodzin z dziećmi? Jak przygotować się do górskich wędrówek i sprawić, żeby dzieci chętnie wracały w góry? Odpowiedzi na te pytania znają Hasające Zające, czyli podlasko-krakowskie małżeństwo rozkochane w górach i podróżach, które nie zrezygnowało z pasji, kiedy pojawiło się dziecko. Na górskie wyprawy chodzą teraz w powiększonym składzie.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Helen Sushitskaya

Justyna i Krystian zając są autorami przewodnika "Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych" będącego propozycją w sam raz dla całej rodziny. Są tam trasy o różnym stopniu trudności, a także liczne ciekawostki i legendy. Justyna i Krystian przedstawiają w nim swoje ulubione górskie trasy, które można przejść razem z najmłodszymi członkami rodziny. Pokazują, jak dobrze przygotować się do wspólnej podróży. 

Posłuchaj
59:12 2023_03_29 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Hasające Zające. Górskie wyprawy z dzieckiem_Strefa Rodzica 29 marca godz. 21:00

Wybierając się na pierwszą górską wycieczkę z dzieckiem, nie wymagajmy zbyt wiele. Zamiast dużego wysiłku, skupmy się na spędzeniu rodzinnego czasu na łonie natury. Pokażmy dziecku piękno gór. Jeżeli nauczymy dziecko, że góry to przyjemność, to chętnie będzie wracać. Podstawą górskich wędrówek jest przygotowanie i działanie małymi kroczkami. Wybierajmy proste trasy bez ekspozycji. Bądźmy przygotowani na to, że czterogodzinna wycieczka z dzieckiem może potrwać cały dzień. Nie planujmy na zapas, a nauczmy się odpuszczać. 

- Trzeba troszkę zwolnić i robić wszystko w zgodzie ze sobą, to nie są żadne wyścigi. Spokój, opanowanie i odpuszczanie jest to najlepsza metoda na to, żeby móc cieszyć się wędrówkami górskimi, także z dzieckiem. One na początku będą krótsze. Nie powinniśmy nastawiać się na to, że od razu z dzieckiem będziemy wędrować długo, tylko na to, żeby pokazać mu ten świat gór, powolutku i zgodnie z jego rozwojem. 

W górach dziecko uczy się obcowania z naturą oraz tego, że można spędzać czas inaczej, a przede wszystkim z rodziną. Góry budzą w dziecku kreatywność, dają też przestrzeń na aktywność fizyczną. Więcej o górskich wędrówkach z dziećmi w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Justyna i Krystian Zając – miłośnicy gór, autorzy przewodnika "Hasające Zające w górach"
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:
Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?
Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:00
Do wychowania dzieci potrzeba całej wioski - mówi stare afrykańskie powiedzenie. Taka metaforyczna wioska może istnieć także w miejskiej dżungli. Nie trzeba leśnej okolicy, by zapoznać się z lokalną społecznością. Osiedla i place zabaw to doskonale miejsca na integrację. Budowanie sąsiedztwa jest świetnym sposobem na znalezienie swojego miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 21:01
Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
rozwiń zwiń