Polskie Radio Dzieciom

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 12:18
Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
Jak odkrywać i rozwijać talenty tematem audycji PRD. Zdjęcie z przesłuchania na żywo w Konkursie Talentów PRD_2019
Jak odkrywać i rozwijać talenty tematem audycji PRD. Zdjęcie z przesłuchania na żywo w Konkursie Talentów PRD_2019Foto: Adrian Zając

Jak przekonuje gość Strefy Rodzica, każdy z nas ma talent, ponieważ talent jest wzorcem zachowania, odczuwania, pracy, bycia, czyli połączenia neuronowe. W teorii Galloupa talent ma każdy, kto ma mózg, bo kto ma mózg, ten ma połączenia neuronowe. Talentem Galloup nazywa sposób życia, działania, myślenia, postrzegania, odczuwania, a więc cechy i temperament. – Ta książka powstała po to, żeby pokazać, że każdy ma talent i może się nim podzielić, ma zasoby i źródło własnej satysfakcji i szczęścia w sobie – mówiła o książce "Odkryj, rozwiń i zbierz owoce" jej autorka, Izabela Antosiewicz. 

Posłuchaj
58:49 2023_04_14 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak odkrywać i rozwijać talenty?_Strefa Rodzica 14 kwietnia godz. 21:00

Bardzo często skupiamy się na tym, co nam nie wychodzi, żeby poprawić swoje umiejętności czy nauczyć się czegoś nowego. Tymczasem rzeczy, w których jesteśmy naprawdę dobrzy zostają pominięte. Dziecko, które jest świetne z języka polskiego, ale słabsze z matematyki, zapiszemy w pierwszej kolejności na zajęcia z tego przedmiotu, który idzie mu gorzej, zamiast skupić się na tym, w czym dziecko dobrze się czuje. Izabela Antosiewicz proponuje, by w 80 % uwagi poświęcać na to, co idzie dobrze, a pozostałe 20 % na podciąganie słabości.

Czasami spędzamy całe życie na walce ze słabościami. – Jeżeli chcemy mieć rozwój, to musimy zmienić kierunek zainteresowania na mocne strony – wyjaśniła autorka książki "Odkryj, rozwiń i zbierz owoce". Więcej o tym, jak odkrywać i rozwijać talenty w praktyce w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Izabela Antosiewicz - coach, trener, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno"
Data emisji: 14.04.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń