Polskie Radio Dzieciom

Praca kobiet w domu. Ile jest warta praca na dwa etaty?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 10:29
Nie można mówić, że Polska się rozwija, nie wspominając o nieodpłatnej pracy w domu. Opieka nad członkami rodziny i domem spada najczęściej na kobiety, wypycha je z rynku pracy i przerzuca na nie koszty wielu męskich karier. Ile warta jest praca mamy w domu i czy można ją wycenić?
Praca kobiet w domu. Ile jest warta - tematem audycji PRD.
Praca kobiet w domu. Ile jest warta - tematem audycji PRD.Foto: shutterstock.com/FamVeld

Niewidzialną pracą jako część PKB liczymy dopiero od 1991 roku za sprawą kobiet działających w Europie. Według różnych szacunków wynosi ona od 25 do 48 % PKB. Im bardziej rozwinięty jest kraj, tym mniej procentowo niewidzialna praca zawiera się w PKB. – Niewidzialna praca to taka praca, której nikt z nas nie zauważa, dopóki nie jest zrobiona – wyjaśnił gość Strefy Rodzica. Jest to nie tylko opieka nad dzieckiem, ale też zakupy, gotowanie czy sprzątanie.  

Posłuchaj
59:26 2023_05_10 20_59_52_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Praca kobiet w domu. Ile jest warta praca na dwa etaty?_Strefa Rodzica 10 maja godz. 21:00

96,7 % kobiet w Polsce wykonuje prace i zajęcia domowe, a ponad połowa z nich nie może przez to znaleźć pracy. Nie istnieją jeszcze uregulowania prawne dotyczące nieodpłatnej pracy, jednak jej wartość dla globalnej gospodarki wyliczono ponad 10 bilionów dolarów. Niewidzialna praca, o której wciąż tak mało się mówi, stanowi fundament funkcjonowania społeczeństwa.  

Problem ten związany jest chociażby z luką płacową, która oznacza, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni oraz luką opiekuńczą związaną z tym, że w Polsce od pierwszego do trzeciego roku życia dziecka, czyli w momencie kiedy skończył się już urlop macierzyński, ale dziecko nie jest jeszcze w obowiązku przedszkolnym, to właśnie kobiety najczęściej rezygnują z pracy, żeby zająć się dziećmi.  

Samo zauważenie i docenienie pracy kobiet w życiu codziennym jest bardzo ważne. Tymczasem praca, którą kobiety wykonują w domu często nie jest zauważana nawet przez nie same. – Przyjęto, że biologicznie kobieta jest predysponowana do obowiązków opiekuńczych, więc te obowiązki opiekuńcze i obowiązki domowe określają jednocześnie tożsamość, jak i aktywność kobiet w społeczeństwach zachodnioeuropejskich – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Szperlich-Kosmala.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Marta Szperlich-Kosmala - filozofka, pedagożka, autorka, coach rodzinny
Data emisji: 10.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jakie rozwiązania prorodzinne oferują firmy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:00
W wielu miejscach na świecie ludzie uznają sukces w odniesieniu do kwestii zawodu bądź zarobku, co sprawia, że zaczyna brakować czasu dla rodziny. Kultura ta jest widoczna także w Polsce, gdzie można dostrzec trudności z utrzymaniem równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy dostrzegają ten problem coraz częściej i starają się jemu zaradzić. O tym, w jaki sposób to robią w "Strefie Rodzica" opowiedział Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL, która opublikowała raport : "Rozwiązania prorodzinne w przedsiębiorstwach prywatnych w Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólne prowadzenie firmy i życie rodzinne. Jak to pogodzić?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:17
W pewnym momencie naszej kariery zawodowej możemy zapragnąć założyć własną firmę. Z jednej strony może wydawać się, że takie rozwiązanie wprowadzi do życia większą swobodę, gdyż możemy wtedy sami o sobie decydować. Z drugiej strony pojawia się jednak większe poczucie odpowiedzialności i obowiązków. W sytuacji, gdy biznes prowadzony jest przez małżonków, połączenie kariery z życiem rodzinnym staje się trudniejsze, między innymi ze względu na to, że rozmowy na tematy firmowe zaczynają pojawiać się nie tylko w pracy, ale też i w domu. O tym, jak pogodzić te dwie sfery życia opowiedziała w "Strefie Rodzica" Agnieszka Pieniążek, ekspertka ds. relacji w rodzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 23:03
97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
rozwiń zwiń