Polskie Radio Dzieciom

Czym jest "przemoc położnicza" i jak się przed nią bronić?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:57
Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że 54,3% kobiet doświadczyło nadużyć lub przemocy ze strony personelu medycznego. Podobne badania w Hiszpanii ujawniają, że 38,3% kobiet doświadczyło przemocy położniczej. Jak twierdzą eksperci problem jest globalny i wymaga systemowych rozwiązań. Po czym poznać przemoc położniczą i jak się przed nią bronić? o tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Zdanie ekspertów Fundacji "Rodzić po ludzku" przemoc położnicza i ginekologiczna są to nadużycia, których dopuszczają się osoby sprawujące opiekę wobec kobiety w okresie okołoporodowym lub w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu ginekologii.

W "Strefie Rodzica" Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej mówiła o tym zjawisku i wymieniała jego skutki. - Przemoc położnicza ma poważne konsekwencje fizyczne i psychiczne, w tym PTSD, depresję poporodową oraz problemy zdrowotne. Wpływa również na relacje rodzinne i zdolność do opieki nad dzieckiem - mówiła ekspertka.

Fundacja Rodzić po Ludzku podkreśla, że uznanie terminu "przemoc położnicza" jest kluczowe dla przeciwdziałania temu zjawisku i jako organizacja pozarządowa działająca na rzecz poprawy jakości opieki okołoporodowej w Polsce, promuje prawo kobiet do godnego i bezpiecznego porodu.

Więcej na ten temat w załączonym zapisie audycji:


Posłuchaj
58:54 sr2.mp3 Joanna Pietrusiewicz - prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej o przemocy położniczej

 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej

Data emisji: 5.07.2023

Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

"Da się zrobić, ale trzeba to dobrze zaplanować" - o wakacjach bez dzieci w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 15:43
Spędzenie kilku dni wakacji bez dzieci to jedna z trudniejszych decyzji w karierze rodzica. Jak podkreśliły goście "Strefy rodzica": Marysia Górecka, twórczyni bloga Mamy Gadżety, oraz dziennikarka Magdalena Prokop Duchnowska - warto ją podjąć. A o tym jak zorganizować taki wypoczynek, dokąd się udać i jak powiedzieć o tym dzieciom, ekspertki radziły Słuchaczom w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Strefie Rodzica: wakacje w stylu Dzieci z Bullerbyn

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 19:01
Podobnie jak w książce Astrid Lindgren zaczynają się właśnie wakacje, a "Dzieci z Bullerbyn" to uniwersalna opowieść o tym jak przeżyć je najlepiej i wykorzystać każdą chwilę, każdy patyk i każde drzewo do dobrej zabawy. Czy współczesne dzieci też potrafią się tak bawić? Czy warto pozwolić dziecku na to, aby się zmęczyło, spociło i ubłociło?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiech jest skuteczną metodą w arteterapii dla młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 12:46
Chociaż trwa wakacyjny czas, to nie dla wszystkich może on być beztroski i szczęśliwy. Wiele dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym spędza go w szpitalach. Wspierają ich przedstawiciele Fundacji "Czerwone noski", m.in. Anna Olejnik - psycholożka i psychoterapeutka oraz Dominika Sell - aktorka, które były gośćmi Polskiego Radia Dzieciom i audycji "Strefa Rodzica" i opowiedziały o swoich działaniach na rzecz młodych ludzi.
rozwiń zwiń