Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:45
Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shevchenko Olesya/shutterstock.com

Nieodcięcie emocjonalnej pępowiny i swego rodzaju uzależnienie od rodzica to sytuacja, która może istnieć w naszej rzeczywistości oraz taka, z której nie zawsze zdajemy sobie sprawę, dopóki ktoś nam tego nie uświadomi. Często osobą, która zauważa niezdrową relację rodzica z dorosłym dzieckiem jest partner bądź partnerka. Niekiedy rodzic za bardzo chce uczestniczyć w życiu dorosłego dziecka i dyktuje warunki, nie dając własnej przestrzeni nie tylko swojemu dziecku, ale też osobie, która się z nim związała. 

Posłuchaj
59:51 2022_09_21 21_59_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

 

Człowiek uwikłany w tę sytuację najpewniej nie zauważa problemu, a nawet jeśli domyśla się, że coś jest nie tak, najczęściej racjonalizuje sprawę na korzyść rodzica. Dopiero kiedy w życiu  dorosłego dziecka pojawi się nowa osoba, która zaczyna czuć, że relacja partnera z matką czy ojcem jest niewłaściwa, będzie próbowała coś z tym zrobić. „To tak, jakby wchodziła w nowe buty, w których jest kamień i on ją uwiera” – mówi dr Sabina Zalewska. Taka osoba wie, że coś jest nie w porządku, sytuacja jej się nie podoba i na początku będzie o tym mówić delikatnie.  

Jednym z czynników, które są wiążące i uzależniające jest pomoc ekonomiczna. „Trudno się z niej wycofać, czasami jest nam potrzebna” – tłumaczy dr Sabina Zalewska. Jeżeli nie postawi się granicy w odpowiednim momencie, z biegiem lat będzie coraz trudniej. „Dla mnie opowieść o pępowinie to jest opowieść też o tym, że rodzic coś sobie kompensuje relacją z dzieckiem, może jakąś trudną relację małżeńską, jakieś rzeczy nieprzepracowane” – mówi Anna Koźlik.  

Więcej o emocjonalnej pępowinie i o tym, jak w delikatny sposób ją odciąć, by nie krzywdzić żadnej ze stron, a także o tym, jak nie przekładać własnej relacji z rodzicem na relację ze swoim dzieckiem w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Anna Koźlik - doradczyni rodzinna, dr Sabina Zalewska – pedagog, psycholog rodziny

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 21:00

Zobacz także
Czytaj także

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 10:41
Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń