Polskie Radio Dzieciom

Na czym polega regulacja emocjonalna i jak nią zarządzać?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 09:10
Samoregulacja to proces, który odbywa się nieustannie w życiu każdego człowieka. Organizm dąży do równowagi i reaguje, gdy jest ona zaburzona. Układ nerwowy analizuje bodźce płynące z otoczenia oraz z wnętrza ciała i stara się doprowadzić całego człowieka do dobrostanu. 
O samoregulacji emocjonalnej w audycji Polskiego Radia Dzieciom
O samoregulacji emocjonalnej w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: East News/Glow Images

Praktyka pokazała, że jako dorośli potrafimy procesy samoregulacyjne ignorować, albo je obchodzić, ale takie oszukiwanie własnego organizmu ma swoje konsekwencje i w końcu wraca do nas niechcianym echem. Na szczęście jest ktoś, kto przypomina nam, że samoregulacja jest ważna i zgodna z naszym życiem biologicznym. To dzieci, które w sposób naturalny podejmują zachowania regulacyjne. Jeszcze bardziej widać to w przypadku dzieci w spektrum autyzmu, które wiele mogą nas w tym zakresie nauczyć. 

Posłuchaj
59:21 2023_01_23 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Na czym polega regulacja emocjonalna i jak nią zarządzać?_Strefa Rodzica 23 stycznia godz. 21:00

 

Osoby w spektrum, w szczególności dzieci, fantastycznie potrafią nam pokazać, z czym my mamy w życiu trudność. Jeżeli zaczniemy się temu przyglądać, mamy szansę te trudności zobaczyć i powolutku sobie je ogarniać – zaznaczył gość Strefy Rodzica, Adrian Borkowski, który jest psychologiem, terapeutą, wykładowcą, a także założycielem Przylądka Dobrej Nadziei.

Jak się regulować, gdy jest nam trudno?

Masa neuroprzekaźników jest produkowana w jelitach i wiele zależy od tego, w jakim one są stanie. Nie bez znaczenia pozostaje nerw błędny, który jest swego rodzaju autostradą między jelitami i mózgiem, bardzo dużo dzieje się za pomocą tego nerwu także w procesach regulacyjnych. Im bardziej jesteśmy zadbani wewnętrznie, tym łatwiej jest nam na zewnątrz. 

Często mamy złudne przekonanie, że człowiek wyregulowany jest pełen spokoju, w rzeczywistości jednak każdy z nas reguluje się na swój sposób, a równowaga jest dynamiczna.

Póki żyjemy, regulacja działa. To, w jakim jesteśmy teraz stanie, w jakim jesteśmy pobudzeniu, jak reagujemy na okoliczności, poziom stresu, bodźce, które do nas przychodzą, to jest najlepsze, co nasz układ nerwowy mógł w danej chwili zrobić – podkreśliła Gosia Stańczyk, psycholog i dziennikarka. 

Każdy ze stanów, których doświadczamy, każda z emocji, która do nas przychodzi, ma swój sens, ma służyć naszemu przetrwaniu, bezpieczeństwu, zachowaniu ciągłości i naszej regulacji. Bywa, że najbardziej adekwatną emocją do tego, co się dzieje jest złość – wyjaśniła propagatorka Rodzicielstwa Bliskości. – Zakres naszych działań w danej chwili jest zależny od tego, w jakim jesteśmy stanie – podsumowała na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Na czym polega regulacja emocjonalna i jak nią zarządzać? Jaki związek z naszymi emocjami mają jelita, a jaki nerw błędny? Czego o samoregulacji możemy nauczyć się od dzieci autystycznych? Jak przeprowadzić siebie oraz dziecko od chaosu do równowagi? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówili uczestnicy konferencji "Autyzm. Spektrum regulacji", która odbędzie się w dniach 11-12 marca w Gliwicach. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Gosia Stańczyk - psycholog i dziennikarka, propagatorka Rodzicielstwa Bliskości, mama trójki dzieci, Adrian Borowik - pedagog. terapeuta, wykładowca Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach, założyciel Przylądka Dobrej Nadziei

Data emisji: 23.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Czytaj więcej:

*** 

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

REKLAMA

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 11:07
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń