Polskie Radio Dzieciom

Jak poradzić sobie z FOMO? Posłuchaj audycji PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 07:05
Raport "FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem" wynika z obecnej sytuacji, ale nie pytano o nią wprost. Za nami pandemia koronawirusa, która niejako wepchnęła nas do internetu, a wojna w Ukrainie to pierwszy tego typu konflikt, który jest obecny w sieci na tak szeroką skalę. Wyniki raportu pokazały, że osoby wysoko sfomowane dużo częściej udostępniają negatywne treści związane z wojną w Ukrainie, które mogą powodować lęk i niepokój.  
Co zrobić, żeby obniżyć lęk przed odłączeniem - tematem audycji PRD.
Co zrobić, żeby obniżyć lęk przed odłączeniem - tematem audycji PRD.Foto: 13_Phunkod/Shutterstock

- W trakcie tworzenia całego schematu badawczego na ten rok zastanawialiśmy się, czy o kontekst wojenny pytać wprost. Nie zdecydowaliśmy się na ten ruch, natomiast widzimy pośrednio różne ruchy osób wysoko sfomowanych, które z jednej strony pokazują nam, że oni są rzeczywiście bardziej narażeni na różnego rodzaju negatywne zjawiska, również dotyczące nadmiaru informacji związanych z wojną i nadal z pandemią, ale też widzimy pewne pozytywne zmiany, a mianowicie to, że ci silnie sfomowani zaczynają widzieć, jakie koszty płacą za to, że są tak sfomowani – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Witkowska. 

Posłuchaj
59:37 2023_03_13 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak poradzić sobie z FOMO?_Strefa Rodzica 13 marca 2023

FOMO, czyli Fear Of Missing Out to nic innego jak lęk przed odłączeniem. Objawia się on ciągłym sprawdzaniem mediów społecznościowych, regularnym odświeżaniem serwisów z wiadomościami z obawą, że coś nam umknie i niepokojem w sytuacji kilkugodzinnego braku dostępu do sieci. Jeszcze do niedawna patrzyliśmy na FOMO wyłącznie w kontekście nastolatków, tymczasem niepokojące zmiany dotyczące tego zjawiska zachodzą również w starszych grupach wiekowych, co potwierdza najnowszy raport „FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem”.

Jeszcze do niedawna FOMO w niewielkim stopniu dotyczyło seniorów. Aktualnie można obserwować wzrost odsetka seniorów średnio sfomowanych. Coraz częściej sfomowane są także kobiety. W pierwszych edycjach raportu dominowali mężczyźni. Dotychczas "fomoodporni" byli mieszkańcy obszarów wiejskich, a obecnie również się to zmienia. 

Jak pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły na zjawisko FOMO? Dlaczego seniorzy odczuwają tak silny lęk przed odłączeniem? W jaki sposób FOMO przenosi się na inne aspekty codzienności? Co zrobić, żeby obniżyć lęk przed odłączeniem? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Katarzyna Iwanicka / UW, terapeutka uzależnień oraz trenerka umiejętności psychospołecznych, Marta Witkowska - specjalistka w zakresie edukacji cyfrowej w NASK, psycholożka i terapeutka
Data emisji: 13.03.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo
Cyfrowa autoagresja – powszechne zjawisko, o którym nie wiedzą rodzice

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

REKLAMA

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:51
Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesne relacje międzypokoleniowe

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 16:00
Jak wyglądają współczesne relacje międzypokoleniowe? Czy otwierają umysły i głowy obu stron, czy jednak przepaść między realiami w jakich żyli dziadkowie jest dla wnucząt nie do przyjęcia, a świat wnucząt jest zupełnie niezrozumiały dla dziadków? Jak w obecnych czasach budować  bliskość i czerpać jak najwięcej wiedzy doświadczenia od siebie nawzajem? Na te i inne pytania odpowiedziały w Strefie Rodzica Barbara Woźnica zajmująca się psychologią rodzinną i rozwojową, a także pedagogiką przedszkolną, Barbara Woźnica – dziennikarka związana z tematyką familijną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowa autoagresja – powszechne zjawisko, o którym nie wiedzą rodzice

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 14:37
Kiedy myślimy o autoagresji, do głowy przychodzą nam czyny związane ze wszystkim, co fizyczne. Okazuje się jednak, że autoagresja może być nie tylko fizyczna, ale też cyfrowa. Jest to zjawisko, co do którego świadomość społeczna jest znikoma. Jego źródła możemy szukać w coraz częściej zacierającej się wśród młodych osób granicy między rzeczywistością a światem wirtualnym.  
rozwiń zwiń