Polskie Radio Dzieciom

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:15
Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie tematem audycji PRD
Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie tematem audycji PRDFoto: fizkes/shutterstock.com

S.O.S Wioski Dziecięce wychodzą poza swój obszar i trafiają do szkół z projektem edukacyjnym, by rozmawiać z uczniami o istotnych kwestiach, z którymi mierzą się w codzienności. – To wyjście z wiosek do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie całej Polski. Każdy może zgłosić tam swoją szkołę – mówiła o projekcie #jestemzsos edukatorka S.O.S Wioski Dziecięce. 

Głównymi tematami są: samoakceptacja i poczucie własnej wartości, tolerancja i empatia, przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz komunikacja w różnorodności. Wszystkie te tematy stają się wyjątkowo ważne w czasach, w których żyją obecnie dzieci i młodzież.

– Mówiąc o słabościach, staram się nie używać tego słowa, tylko mówię o ograniczeniach – tłumaczyła Angela Madejska – Każdy z nas ma potencjał, każdy z nas ma mocne i słabe strony, ale ja nazywam je ograniczeniami. Tak naprawdę, jak się nad nimi popracuje, to może się okazać, że to nasze ograniczenie w pewnym momencie stanie się naszą mocną stroną.  

Posłuchaj
59:16 2023_04_20 21_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 20 kwietnia godz. 21:00

Jak zauważył gość audycji Strefa Rodzica, dzieciom zdecydowanie łatwiej jest mówić o swoich słabościach, zaś częstym problemem rodziców jest to, że chcą, aby dziecko było lepsze od nich samych. Coraz więcej dzieci mówi tym, że brakuje im uwagi ze strony rodziców. Gdy jej nie dostają, zaczynają zastępować ich rówieśnikami, a poczucie własnej wartości, które powinno mieć swoje podstawy w domu, próbują budować na zupełnie innym gruncie, zagłuszając realne braki.  

Dzieci, którym rodzice dokładają dodatkowych zajęć, są często przemęczone i choć chcą sprostać oczekiwaniom, zwyczajnie nie mają na to siły. Do tego dochodzi jeszcze częstsze krytykowanie niż chwalenie. Ponadto obecność w świecie mediów społecznościowych, w którym młodzież widzi nierealnie idealnych sprawia, że zaczynają się porównywać i czują się gorsi. Może się także zdarzyć, że młodzi ludzie zetkną się w internecie z hejtem. Wszystko to wpływa na poczucie własnej wartości.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Angela Madejska - edukatorka S.O.S Wioski Dziecięce
Data emisji: 20.04.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

 

Zobacz także
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dojrzewanie – jeszcze dziecko czy już dorosły? Jak budować relację z nastolatkiem?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 18:19
W okresie dorastania zachodzą bardzo duże zmiany, nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale też w mózgu młodej osoby, co oznacza również zmiany w zachowaniu. Dorastanie to czas trudny nie tylko dla nastolatków, ale często też dla ich rodziców. Bywa tak, że rodzice z dnia na dzień zaczynają czuć, że mają do czynienia z inną osobą i trudno im odnaleźć relację, którą budowali ze swoim dzieckiem wcześniej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niska samoocena u dzieci - jak pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 10:41
Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci - skąd się bierze, do czego prowadzi, jak pomóc dziecku, które się nie akceptuje? Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Jego konsekwencje sięgają dalej niż mogłoby się wydawać - może on mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju. Dlaczego wśród dzieci i młodzieży coraz częściej przeważają negatywne przekonania na własny temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń