Polskie Radio Dzieciom

O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy 

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 15:32
"Usłyszeć dzieci" to akcja, która powstała z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy. Bezpośrednią inspiracją Pierwszej Damy była pandemia i czas, w którym po dwóch latach izolacji powoli zaczęliśmy wychodzić z bezpośrednich restrykcji. Choć dziś o pandemii nie ma już mowy, jej skutki pozostają z nami do dziś. - Ona uderzyła w najczulsze miejsce natury człowieka, w jego społeczne relacje. Nikt z nas nie mógł spodziewać się bezpośrednich konsekwencji, bo za naszego życia nigdy nie zadziało się coś takiego, żeby człowiek miesiącami musiał siedzieć w domu, ale to nie jest jedyna przyczyna - podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko. 
O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania Usłyszeć dzieci Agaty KornhauserDudy - tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.
O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania „Usłyszeć dzieci” Agaty KornhauserDudy - tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Seasontime/Shutterstock.com

Gwałtowny rozwój technologii cyfrowych i zaburzanie rozwoju dzieci już było takim silnym predykatorem w ciągu ostatnich lat do pojawienia się nowych zjawisk, nowych zaburzeń - podkreślił polski pedagog i socjolog. W tym czasie na sile przybrało między innymi FOMO. 

Główną częścią kampanii "Usłyszeć dzieci" jest zbiór rozmów ze znakomitymi psychologami, pedagogami, socjologami i lekarzami, w których poruszane są różne wątki obejmujące pełne spektrum życia współczesnego dziecka i jego rodziców. Warto podkreślić, że sytuacje, o których mowa, dotknęły zarówno młodych ludzi, jak i osoby dorosłe. 

Posłuchaj
48:41 usłyszeć dzieci.mp3 O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" _Strefa rodzica 22.06.2023

Spotkania można odtworzyć na Spotify, na stronie Usłyszeć Dzieci na Facebooku i w zakładce Usłyszeć Dzieci na www.prezydent.pl. Po każdym odcinku w osobnym materiale, razem z miniporadnikiem rodzica, pojawiają się pytania widzów, na które odpowiedzi udzielają eksperci.

- Podstawą dobrych kontaktów rodzica z dziećmi jest to, żeby rodzic sam dobrze czuł się ze sobą, panował sam nad swoimi emocjami, nad swoim życiem, miał poczucie, że robi coś, co ma sens, po prostu czuł się dobrze w swojej skórze - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Katarzyna Okulicz-Kozaryn.

W kampanii "Usłyszeć dzieci" chodzi przede wszystkim o to, żeby naprawdę uważnie słuchać tego, co dzieci chcą nam przekazać, a w rozmowie poświęcić im całą swoją uwagę, żeby czuły się wysłuchane.

Akcja dostępna jest poprzez stronę prezydent.gov.pl, na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych. 
Więcej o kampanii "Usłyszeć dzieci" w audycji Strefa Rodzica i w serwisie specjalnym Polskiego Radia "Usłyszeć Dzieci"

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: prof. Mariusz Jędrzejko - pedagog, socjolog, dr Katarzyna
Okulicz-Kozaryn - psycholog
Data emisji: 22.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:40
Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci! to kampania o tym, w jaki sposób zachowywać się, kiedy mamy podejrzenie, że wobec dziecka z naszego bliższego lub dalszego otoczenia stosowana jest przemoc. Jak zachować się w takiej sytuacji? Interweniować samemu, a może od razu wezwać policję? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jolanta Zmarzlik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:15
Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
rozwiń zwiń