Polskie Radio Dzieciom

"Warto było napisać książki, które pomagają dzieciom odkrywać co czują". Grzegorz Kasdepke o uczuciach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 21:32
Czy uczucia to to samo co emocje? Jakie znamy uczucia, jak je dzielimy i do jakich zaliczamy miłość? Jak rozumieją pojęcie miłości nasi słuchacze i kogo kochają najmocniej na świecie? W rozważaniach na temat uczuć pomógł Grzegorz Kasdepke, gość  Polskiego Radia Dzieciom, autor m.in. "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami". 
O uczuciach i emocjach w Dniu Walentynek rozmowa z Grzegorzem Kasdepke
O uczuciach i emocjach w Dniu Walentynek rozmowa z Grzegorzem KasdepkeFoto: Wojciech Kusiński/Polski Radio

Studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedził Grzegorz Kasdepke, autor serii książek dla dzieci o emocjach i uczuciach. To dzieła literackie z których również dorośli czerpać mogą treści skłaniające do refleksji nad własnymi emocjami i relacjami.

Cała seria książek Grzegorza Kasdepke, ma swoje korzenie w osobistym doświadczeniu autora jako ojca. - Gdy mój syn Kacper był małym dzieckiem, zaczęłam z nim różne poważne rozmowy na temat uczuć, albowiem w jego przedszkolu była niejaka Marysia, w której on, jak mi wyznał bardzo szczerze i to mnie rozczuliło, się podkochiwał. Niestety, Marysia nie była pewna, czy bardziej lubi spędzać czas z Kacprem, czy z jego najlepszym przyjacielem Marcinem – przyznał Grzegorz Kasdepke dodając, że te wyznania syna pozwoliły mu zauważyć, jak ważne są dla dziecka będącego w wieku przedszkolnym, jego doświadczenia, którym towarzyszą silne uczucia oraz, że nie zawsze taki mały człowiek potrafi nazwać to, co czuje. - Uznałem więc, że warto byłoby napisać dla dzieci książkę, która pomaga im odkrywać to, co właśnie czują, czy na przykład to odczucie, które właśnie je dręczy na przykład poczucie czy krzywdy, a może tęsknota. 

Posłuchaj
20:01 Poranek całość.mp3 Grzegorz Kasdepke w Polskim Radiu Dzieciom opowiedział o serii książek o uczuciach_Walentynki w Polskim Radiu Dzieciom/Poranek_14.02.2024

 

Gość Polskiego Radia Dzieciom zauważył, że dzieci, podobnie jak dorośli, muszą radzić sobie z uczuciami, takimi jak miłość, zazdrość, czy smutek. Jego książki nie tylko opowiadają o uczuciach, ale również uczą dzieci, jak radzić sobie z nimi w sposób konstruktywny. Przez zabawne opowieści i barwne ilustracje dzieci mogą z łatwością identyfikować się z bohaterami i ich doświadczeniami emocjonalnymi. Wszystkie książki w serii skupiają się na budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich, szacunku dla innych oraz akceptacji różnorodności uczuć.

Jednym z kluczowych przesłań, które płyną z książek Grzegorza Kasdepke, jest to, że każde uczucie jest ważne i godne akceptacji. Nie ma złych emocji, istotne jest jednak, jak nimi zarządzać. Dzięki tej serii dzieci uczą się empatii, rozumienia własnych emocji oraz szacunku dla uczuć innych osób.

Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadziła: Martyna Chuderska
Gość: Grzegorz Kasdepke - autor
Data emisji: 14.02.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Znaczki o zapachu kawy albo lawendy. Trójkątne, okrągłe, pięciokątne. Dzień filatelisty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:00
Znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. Na malutkim kawałku papieru mieści się wiele ciekawych elementów zawierających mnóstwo rozmaitych niuansów. Najczęściej znaczki drukowane są na papierze, choć w Polsce, do tej pory zdarzyło się, że dwa rodzaje znaczków wydrukowano na jedwabiu. Niektóre znaczki nadal drukowane są na różnego rodzaju foliach. Szóstego stycznia przypada Dzień Filatelisty. Czy tradycyjny klaser można zamienić na elektroniczny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Malinka Wombat"  - rozmowa z autorem Marcinem Koziołem w cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 12:33
Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży, był gościem cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie na temat nowej serii przygód Malinki Wombat, gość Polskiego Radia Dzieciom podkreślił, że seria "Malinka Wombat" nie tylko bawi i edukuje, ale także inspiruje do poszukiwań i zgłębiania wiedzy o świecie zwierząt. Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziękujemy za przysłane kartki walentynkowe! Dedykacje usłyszymy w audycjach PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 13:16
Z okazji Święta Zakochanych, Polskie Radio Dzieciom zaplanowało szereg atrakcji – między innymi specjalne audycje związane ze Świętem Zakochanych, Dziecięcy Koncert Życzeń, a także wyjątkową zabawę, która polegała na wykonaniu kartki walentynkowej z życzeniami dla najbliższych. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji. Tego dnia w audycji "Poranek" porozmawiamy o uczuciach z Grzegorzem Kasdepke. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:44
Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
rozwiń zwiń