Nauka

Szyby samochodowe poprawią wzrok

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2008 08:05
Powstaną szyby samochodowe, które zobrazują to co dzieje się na drodze.

Badacze z General Motors pracują nad szybami samochodowymi, które będą wspomagały kierowców, obrazując to co dzieje się na drodze. Będzie to możliwe dzięki współpracy laserów, czujników podczerwieni i kamer. Nowa technologia będzie szczególnie pomocna osobom o słabszym wzroku i starszym kierowcom.

Opracowywane najnowsze szyby nie będą lekarstwem usprawniającym wzrok, ale sprawią, że dostrzeżemy obiekty, które mogłyby umknąć naszej uwadze. Przykładem sytuacji, w której widoczność jest szczególnie niska, jest jazda podczas mgły. Wtedy granice jezdni mogłyby być wyświetlane na szybie, a osoby lub zwierzęta wykryte przez sensory podczerwieni, zostałyby wyraźnie zaznaczone.

Wizualizacje obiektów na szybie samochodu możliwe są dzięki specjalnym, przeźroczystym powłokom, które świecą, gdy padnie na nie światło ultrafioletowe. Cała trudność polega na zbieraniu danych na podstawie których możliwe byłoby poprawne wyświetlanie przedmiotów i sygnalizowanie niebezpieczeństw. Wiele czujników musi określić pozycję auta względem drogi, ale równie istotne jest śledzenie ruchu głowy kierowcy. Informacje o położeniu głowy i kierunku wzroku są niezbędne, by komputer mógł prawidłowo, bez zniekształceń wyświetlić obraz na szybie. Naukowcy dbają też o to, by kierowcy nie byli w żaden sposób rozpraszani nadmiarem wiadomości o sytuacji na drodze. Wzmacniane będą jedynie te obiekty, które są bezpośrednio na trasie przejazdu, lub już znajdują się w polu widzenia prowadzącego.

- Dla każdego kierowcy irytujące jest by mieć coś na szybie. Potrzeba przecież widzieć drogę, jaką ma się przed sobą. Dlatego my tylko wzmacniamy obraz świata, jaki rzeczywiście znajduje się przed kierowcą. Wybierane są tylko istotne elementy – komputer lokalizuje na przykład krawędź drogi i rysuje linię na szybie – mówi Thomas Seder, odpowiedzialny za badania.

W przeszłości pojawiały się już wyświetlacze „wbudowane” w szybę. Niestety pokazywały jedynie proste dane, takie jak prędkość, dystans, czy odtwarzana w danym momencie stacja radiowa lub płyta. Istnieją także cyfrowe tablice rozdzielcze zawierające ostrzeżenia i informujące o obiektach przed autem. To rozwiązanie również nie jest wystarczające – kierowca musi spojrzeć w dół, by dowiedzieć się szczegółowo, co znajduje się na drodze.

Innowacja rozwiązania polega na tym, że ekranem staje się cała szyba i obraz widziany jest z każdej pozycji. Kolejnym wyzwaniem inżynierów będzie z pewnością integracja nowej technologii z systemami nawigacji GPS.

Przemysław Goławski

Zobacz więcej na temat: general motors gps komputery
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dywan energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2008 16:01
Samochód przejeżdża po specjalnej macie i przy okazji powstaje prąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy polski samochód elektryczny

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2008 11:03
Nowe polskie auto Elipsa, opracowane w ZNTK w Radomiu, wchodzi na rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy katalizator zmniejszy spalanie paliwa

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2009 12:44
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatankuj swoją baterię

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 14:11
Nowy typ baterii może być przełomem w zasilaniu pojazdów elektrycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja-Reakcja: ITS - cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 07:00
Zobacz filmy Polskiego Radia Euro z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taki będzie odrzutowy samochód

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 12:56
Projekt nowego samochodu naddźwiękowego ukończony.
rozwiń zwiń