Nauka

Prof. Wiesław Jędrzejczak: uwielbia uczyć i uśmiechać się do studentów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 19:44
Profesor Wiesław Jędrzejczak przez wiele lat kierował Katedrą i Kliniką Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest Konsultantem Krajowym w dziedzinie hematologii. O swoim życiu opowiedział w rozmowie z Arturem Wolskim. 
Audio
  • Wiesław Jędrzejczak, lekarz i wykładowca z powołania (Eureka/Jedynka)
Prof. Wiesław Jędrzejczak
Prof. Wiesław JędrzejczakFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Urodził się w Gdyni i do matury mieszkał nad morzem. Ratuje ludzi i kocha to, co robi. W wolnych chwilach uwielbia przywracać życie, np. starym meblom, które wypatruje gdzieś na "śmietnikach historii", a potem godzinami przywraca do stanu świetności. Dużo czyta i pisze, ostatnio głównie artykuły naukowe. Jak tylko ma czas, to podróżuje.

Profesor opowiedział w audycji o swoich studiach w Łodzi w Wojskowej Akademii Medycznej i o zwyczajach tej uczelni, ale i mało znanych faktach z życia studentów, których jednoczyło jedno słowo - Leon.

Dowiedzieliśmy się jak doszło do pierwszego przeszczepu szpiku kostnego w Polsce w 1984 r, którego dokonał profesor i jak ten sukces polskiej medycyny został odebrany w ludowej ojczyźnie. Dowiemy się też, co profesor robił w USA i dlaczego wrócił do kraju.

Prof. Wiesław Jędrzejczak jest Laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 1993 za "prace na temat molekularnych i komórkowych mechanizmów powstawania komórek krwi". Dziś mówi, że uwielbia uczyć studentów i ciągle się uśmiechać do ludzi, do ładnych rzeczy i do świata.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Wiesław Jędrzejczak (konsultant krajowy w dziedzinie hematologii)

Data emisji: 18.06.2018

Godzina emisji: 19.11

ag/abi

Czytaj także

Rola żywienia w terapii nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:21
W tłusty czwartek, święto łasuchów inaczej zwane zapustami, nie mówimy w Eurece o pieczeniu i jedzeniu kalorycznych pączków czy faworków. Jest jednak dużo o jedzeniu i dobrym odżywianiu, szczególnie w chorobie i procesie zdrowienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z lekarzem. Jak "wyciągnąć" informacje?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:00
- Czasem jak rozmawiam z moimi pacjentami, dowiaduję się, że równie ważne jak wiedza danego lekarza jest to, jakim jest on człowiekiem i w jaki sposób z nami rozmawia - mówi Danuta Longić, psychoonkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Janusz Meder: widzę człowieka w całości

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:00
Ci, którzy znają go osobiście, mówią, że to świetny lekarz, a jednocześnie pełen empatii człowiek. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był dr Janusz Meder z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
rozwiń zwiń