Nauka

Na pomoc rojom pszczół. Jak je chronić przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 19:15
Na początku XXI wieku zauważono drastyczny spadek liczebności rojów hodowanych w USA i niektórych krajach Europy. - W Stanach obecnie mamy ubytki sięgające nawet 60 procent. W Europie Zachodniej zaś to wartości rzędu 40 procent ubytków w pasiekach - ostrzega Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka".    
Audio
  • Jak uratować pszczoły przed wyginięciem? (Czat Czwórki/Czwórka)
- Z wielu perspektyw pszczołom w mieście jest lepiej niż w warunkach wiejskich - mówi w Czwórce Wiktor Jędrzejewski (zdjęcie ilustracyjne)
- Z wielu perspektyw pszczołom w mieście jest lepiej niż w warunkach wiejskich - mówi w Czwórce Wiktor Jędrzejewski (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Mircea C/Shutterstock.com

Wiktor Jędrzejewski W hodowli pszczół w mieście tajemnicą jest różnorodność. Czasem trudno to wyjaśnić. Nigdy nie wyprodukowaliśmy tyle miodu, co pośród śródmiejskich kamienic w Warszawie

Jak przekonuje Robert Chrzanowski, w Polsce, ze względu na bardzo trudną wiosnę, przeciągające się złe warunki atmosferyczne i nieskuteczne środki ochrony pszczół, obecnie mamy spadek populacji tych owadów wahający się od 20 do 35 procent w zależności od regionu. - Dane te napływają ze stowarzyszeń i związków pszczelarskich - wyjaśnia ekspert ze Stowarzyszenia  "Polanka".

Miejski pszczelarz Wiktor Jędrzejewski tłumaczy natomiast, dlaczego problem spadku populacji pszczół jest odzwierciedleniem znacznie szerszego zagrożenia wyginięciem, na które narażone są wszystkie owady zapylające. - Pszczoła miodna jest nam bliska, jednak obecnie mamy problem z ogromną liczbą gatunków, które odgrywają bardzo ważne role. Mniej owadów oznacza na przykład mniej ptaków. Zaburzeniu ulegają naturalne procesy regulujące ekosystemy - alarmuje zaproszony ekspert.

Robert Chrzanowski Mamy około 500 gatunków owadów zapylających. Pszczole miodnej łatwiej zapewnić byt

W jaki sposób pomóc pszczołom i innym owadom z tej rodziny? Jaki efekt przynoszą akcje prowadzone przez pszczelarzy i środowiska ekologów? W jakich polskich miastach pszczoły czują się najlepiej i dlaczego coraz młodsi ludzie decydują się zająć pszczelarstwem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z "Czatu Czwórki".  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Robert Chrzanowski (Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich "Polanka"), Wiktor Jędrzejewski (miejski pszczelarz)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/czaj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasieka Artystyczna - dom pszczół w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 13:44
Wszechobecna chemia, nawozy i zanieczyszczenia środowiska prowadzą do kurczenia się populacji pszczół w Polsce i na świecie. Dlatego miejscem, które ma uświadomić nam ogromną wartość tych owadów jest lubelska Miejska Pasieka Artystyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Las - społeczność wspierających się drzew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
- To może brzmieć jak science fiction, jednak z badań naukowych dowiedziałem się, że drzewa są bytami społecznymi. Chcą, by ekosystem, w którym żyją, działał jak najsprawniej - podkreśla Peter Wohlleben, leśnik, przyrodnik i autor bestsellerowej książki "Sekretne życie drzew".    
rozwiń zwiń