Nauka

Oto powody, dla których warto regularnie odwiedzać okulistę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 00:00
Statystyki mówią, że co trzeci dorosły Polak nigdy nie był u okulisty.
Audio
  • Dlaczego warto wybrać się do okulisty? (Czas niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/4 PM production

otyłość 1200 free
Otyłość – poważna choroba, którą należy leczyć

Polacy bagatelizują swoje zdrowie, chociaż dzięki badaniu wzroku możliwe jest nie tylko wykrycie wady wzroku, ale również wielu chorób układu krążenia, cukrzycy czy chorób układu krwionośnego, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy anemia. Kampania "Wielkie badanie wzroku" edukuje i ma na celu zmianę świadomości Polaków w tej dziedzinie. 

– Niestety w naszym kraju wiele osób nie docenia wagi i istoty badań profilaktycznych. Stanowi to duży problem. Według naszych badań okazuje się, że co szósta osoba nigdy nie była u okulisty i nie poddała się badaniom wzroku. Jest to badanie bezbolesne. Dzięki nim jesteśmy w stanie wykryć choroby, które będąc nieleczone, mogą doprowadzić nawet do nieodwracalnej ślepoty – tłumaczy Robert Grabowski, koordynator kampanii "Wielkie badanie wzroku".

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki":

"Życie tętni otwartymi naczyniami"  od 6 kwietnia po polskich miastach będzie podróżował specjalny autobus. "Ruchoma poradnia" miejsce, w którym pacjenci skorzystają z bezpłatnych konsultacji specjalisty chirurga naczyniowego oraz poszerzą swoją wiedzę w zakresie profilaktyki chorób naczyń. Akcja potrwa trzy miesiące. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Jest odpowiedzią na powszechny brak wiedzy na ten temat. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Robert Grabowski (koordynator kampanii "Wielkie badanie wzroku"), prof. dr hab. nauk medycznych Piotr Szopiński (prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej)
Data emisji: 3.04.2018
Godzina emisji: 23.07

kw/mk

Czytaj także

Na pomoc dzieciom ze stwardnieniem rozsianym

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 12:21
Joanna Boryga organizuje wspólnie z grupą znajomych i Fundacją Ulica, spotkania edukacyjno-motywacyjne dla chorych na stwardnienie rozsiane. Pokazuje na własnym przykładzie, że diagnoza to nie wyrok, że z SM można nie tylko normalnie żyć, ale też realizować swoje marzenia i pasje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie na pełnej petardzie księdza Jana Kaczkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 11:42
Duchowny rzymskokatolicki, prezbiter, doktor nauk teologicznych, bioetyk, twórca Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Jaki był naprawdę ksiądz Jan Kaczkowski?
rozwiń zwiń