Kultura

3. Festiwal Reżyserii Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:07
3. Festiwal Reżyserii Filmowej odbędzie się w dniach 8-12 czerwca w Świdnicy - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 -Głównym celem festiwalu jest edukacja filmowa młodzieży. Uczeń spotka się z mistrzem, by dowiedzieć się, na czym polega fenomen dobrego kina i najlepszej reżyserii - zapowiada dyrektor imprezy Stanisław Dzierniejko.

Pięć dni festiwalu to 36 projekcji filmowych - nowych polskich filmów i klasyki kina oraz kilkanaście spotkań. W festiwalowym jury, przyznającym nagrodę główną - Złotego Dzika, zasiądą Sylwester Chęciński, Robert Gonera, Andrzej Krakowski, Jakub Socha i Janusz Zaorski.

W programie konkursu znalazły się m.in. takie tytuły jak „Zero" Pawła Borowskiego, „Wszystko co kocham" Jacka Borcucha, „Rewers" Borysa Lankosza i „Beats of Freedom - zew wolności" Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty.

Nagrodę Specjalną za całokształt twórczości odbierze Krzysztof Zanussi, który również poprowadzi warsztaty reżyserskie. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jan Nowicki. O fenomenie mistrzów reżyserii opowiadać będą m.in. Waldemar Krzystek, Andrzej Maleszka, Anna Osmólska-Mętrak, Xawery Żuławski, Cezary Harasimowicz, Bogusław Linda, Andrzej Werner, a także zaproszeni goście z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Andrzej Maleszka, reżyser konkursowego filmu „Magiczne drzewo" (który również bierze udział w świdnickim konkursie) w ramach 3 Festiwalu Reżyserii Filmowej, zorganizuje casting dla dzieci w wieku 7-12 lat do swojego nowego projektu. Casting odbędzie się w sobotę, 12. czerwca, o godzinie 15.00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Wstęp na wszystkie projekcje, prelekcje, warsztaty i spotkania z najwybitniejszymi reżyserami, aktorami i krytykami filmowymi jest bezpłatny.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Rysa" nagrodzona w Karlowych Warach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2009 14:08
Trzy polskie filmy: "Rysa" Michała Rosy, "Do bólu" Marcin Koszałka i "Świnki" Roberta Glińskiego odniosły spory sukces na festiwalu w Karlowych Warach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie święto kina

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 11:34
Podczas jubileuszowego 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowanych zostanie 150 pełnometrażowych i 100 krótkometrażowych filmów z 57 krajów świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w festiwalu "Wisła"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 09:29
W związku z tragedią Polski i żałobą Narodową na 3. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła" w Moskwie nastąpią zmiany w programie. Festiwal rozpocznie się 22 kwietnia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand Prix WFF dla filmu "Lourdes"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2009 12:43
Film "Lourdes" zdobył Grand Prix 25. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w reżyserii Jessici Hausner to próba zbadania fenomenu sanktuarium, do którego co roku przybywają setki tysięcy pielgrzymów.
rozwiń zwiń