Kultura

Dramat najlepszym "lustrem rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 15:36
8 spektakli zmierzy się podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", który rozpocznie się 16 października w Zabrzu.

To jedyny w Polsce tematyczny festiwal, prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej.


Co roku do udziału zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie zabrzańskiego Teatru Nowego, jak również w charakterystycznych dla Śląska obiektach postindustrialnych. Festiwal ukazuje nurt współczesnego teatru, ukierunkowany na realizację i interpretację zarówno polskiego, jak i obcego dramatu powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

Co w programie?

W tegorocznej, jubileuszowej edycji będzie można zobaczyć spektakle przygotowane przez: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego, Teatr Słowackiego z Krakowa, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, Och-Teatr z Warszawy, a także koprodukcję Teatru Współczesnego ze Szczecina z Teatrem im. W. Bogusławskiego z Kalisza.
Teatr Nowy w Zabrzu podczas festiwalu zaprezentuje w ramach konkursu autorski spektakl Andrzeja Celińskiego, nominowanego do Oskara za "Dzieci z Leningradzkiego". Celiński jest autorem tekstu, reżyserem, scenografem oraz autorem opracowania muzycznego przedstawienia "Pokój zwierzeń". Utrzymany w konwencji kryminału, porusza odwieczny problem rządzących światem - prawdy i kłamstwa, ich wzajemnego przenikania się, a w końcu odwrócenia ról. Punktem wyjścia jest przesłuchanie byłego tajnego współpracownika służb bezpieczeństwa, któremu po 20 latach zarzuca się donoszenie.

Imprezy towarzyszące

Festiwalowi towarzyszą spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji - w tym cztery pokazy przedpremierowe, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, Przegląd Filmów Krótkometrażowych - wybrane pozycje Krakowskiego Festiwalu Filmowego, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno-społecznych, dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych, a także warsztaty dramatopisarskie prowadzone w tym roku przez dramaturga Pawła Demirskiego.
Jury przyzna nagrody indywidualne za twórczy wkład w realizację dramatu współczesnego na scenach polskich. Ich łączna pula to 35 tys. zł. Laureatami nagród mogą być twórcy widowiska teatralnego: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie.

Jury przyznaje też honorową Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu - najlepszemu dramatopisarzowi festiwalu. Dodatkowo organizatorzy przewidują przyznanie Grand Prix jako honorowej nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu festiwalu.


Festiwal potrwa do 25 października. Odbywa się w Zabrzu od 2000 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tysięcy widzów. Jego organizatorami są miasto Zabrze i Teatr Nowy.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

20 lat „Kontaktu”

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2010 20:09
Krytycy o Festiwalu Teatralnym „Kontakt” w Toruniu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatralne Wertepy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 14:29
Mimowie, cyrkowcy i ludowi muzycy ruszają w trasę. W ramach Festiwalu Wertep, będą występować w miasteczkach Pogranicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roztańczony Poznań

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 11:45
Miłośników tańca nie powinno w najbliższych dniach zabraknąć w Poznaniu.
rozwiń zwiń