Kultura

Od mody w ruchu do social designu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 07:00
Na festiwalu Re:Wizje w Warszawie Fundacja Dobrego Designu pokaże "Fashion in Motion" - projekt łączący modę i film.
Audio
  • Michał Kowalski z Fundacji Dobrego Designu w Stacji Kultura - całość rozmowy

Pokażemy nie reklamówki designerów, ale artystyczne produkcje prezentujące kolekcje, ich efemeryczny klimat – zapewnia Michał Kowalski z Fundacji Dobrego Designu w Czwórce. Na trwającym w dniach 2-4 grudnia w Warszawie festiwalu Re:Wizje. Inwazja Sztuki Niezależnej Fundacja zaprezentuje projekt „Fashion in Motion”, łączący modę z elementami sztuk wizualnych.

– Staramy się odkrywać nowe przestrzenie na styku różnych gałęzi przemysłów kreatywnych. Pierwszym takim projektem była wystawa „Fashion Draw”, poświęcona polskiej ilustracji mody. Teraz zajęliśmy się wideo oraz modą połączoną z medium jakim jest film – tłumaczy Michał Kowalski w czwórkowej „Stacji Kultura”. Jak zapewnia, kryterium doboru projektów do „Fashion in Motion” było ich profesjonalne wykonanie oraz alternatywny charakter.

Fundacja Dobrego Designu zajmuje się nie tylko modą, ale również promowaniem social designu. Ta prężnie rozwijająca się – zwłaszcza w Wielkiej Brytanii – dziedzina obejmuje projektowanie zjawisk społecznych oraz rozwiązań poprawiających jakość życia codziennego społeczeństw. – Na przykład projektowanie nowych mebli dla osób w jakiś sposób upośledzonych. W takim międzynarodowym projekcie brał udział polski designer Tomek Rygalik. Chodziło o zaprojektowanie mebli do łazienki dla osób niewidomych – tłumaczy gość „Stacji Kultura”.

– Można powiedzieć, że w Polsce social design prawie w ogóle nie istnieje. To jeden z obszarów designu, w którym najbardziej potrzebne jest zaangażowanie samorządu i władz publicznych, aby miał on przełożenie na rzeczywistość – ubolewa Michał Kowalski.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Michałem Kowalskim. Kliknij ikonę dźwięku/filmu w boksie Posłuchaj/Video po prawej stronie.

ŁSz

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Newest Zealand na żywo w Czwórce - zobacz!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:44
Zespół wystąpił w audycji "S4 - studio polskich nagrań" 23 października 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odmienić stereotyp krasnoludka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 16:35
Książka "Co krasnale mają w nosie" to propozycja dla czytelników od lat ośmiu do… nieskończoności – przekonują goście "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Penis jak rozkapryszona nastolatka

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 14:00
W spektaklu "Dialogi penisa" mężczyzna stoi na świeczniku ze swoją duchowością, cielesnością, naturą, odarty ze wszystkiego – mówi aktor Jakub Wons.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piętno sprawiedliwej Joanny

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 09:00
Nowy film Feliksa Falka opowiada autentyczną historię uratowania żydowskiej dziewczynki przez młodą mieszkankę okupowanego przez hitlerowców Krakowa. Zobacz reportaż z premiery.
rozwiń zwiń