Kultura

Asterix obchodzi 50 urodziny

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 08:27
W ramach obchodów okrągłej rocznicy komiksu pojawiła się kolejna, 34 część serii.

Asterix - słynny bohater francuskiej serii komiksów - obchodzi 50 urodziny. W Paryżu zorganizowano liczne wystawy i imprezy okolicznościowe. Od pojawienia się komiksu, w ciągu pół wieku sprzedano 3 miliardy egzemplarzy i przetłumaczono go na 100 języków.

W ramach obchodów okrągłej rocznicy komiksu w kilkunastu krajach - również w Polsce - pojawiła się kolejna, 34 część serii zatytułowana "Urodziny Asteriksa i Obeliksa. Złota księga".

Twórcami komiksu byli scenarzysta Rene Goscinny i rysownik Albert Uderzo. Na podstawie scenariusza o losach galijskiego wojownika i jego przyjaciela Obeliksa powstała również seria filmów animowanych oraz fabularnych.

Zobacz więcej na temat: Paryż literatura POLSKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Niemy Przybysz mówi

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2009 09:57
Komiksy o koszmarze drugiej wojny światowej czy o totalitaryzmie nie są już dla polskiego czytelnika niczym nowym. Opowiadający o holokauście "Maus", czy przedstawiające realia życia w ogarniętym rewolucją islamską Iranie "Persepolis" udowodniły, że nie ma tematów, których w komiksach poruszać nie można lub nie wypada. W nurt rozrachunku z koszmarami XX wieku wpisuje się też "Przybysz" Australijczyka Shauna Tana, który właśnie trafił do polskich księgarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiksowo o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 06:36
Magiczny płaszcz, biały Arab i bezdomne koty w najnowszym komiksie o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni komiks

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 15:00
Nowy komiks Papcia Chmiela nawiązuje do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego. Tym albumem autor zamierza zakończyć przygodę z komiksem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendy komiksu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2009 07:00
Wydanie albumu o Batmanie i Robinie w ramach serii Mistrzowie Komiksu nie budzi wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hardkor 46

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 08:24
Plany Tomasza Bagińskiego dotyczące realizacji filmu „Hardkor 44” o powstaniu warszawskim wywołały sporo komentarzy. Część reakcji ograniczała się do pytania 'ale po co znowu o powstaniu?', inne wywołało zdziwienie fantastyczną naturą nowego filmu.
rozwiń zwiń