Kultura

Booker dla Mantel

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 11:41
6 października poznaliśmy finalistkę Nagrody Bookera, została nią Hilary Mantel za powieść „Wolf Hall”.

Urodzona w Anglii pisarka była faworytką wśród grona sześciu nominowanych do tej nagrody. Jej książka konkurowała o nagrodę z pozycjami takich autorów jak: J.M. Coetzee (który otrzymał nagrodę Bookera w 1999 roku), A.S. Byatt (nagroda została mu przyznana w 1990), Adam Foulds, Simon Mawer i Sarah Waters.

Wyboru dokonało jury w składzie: James Naughtie (przewodniczący), Lucasta Miller, Michael Prodger, prof. John Mullan, Sue Perkins. W uzasadnieniu przyznania nagrody przewodniczący jury powiedział, że „autorka w niesamowity sposób stworzyła - jak to określił jeden z sędziów - współczesną powieść, która przypadkiem osadzona jest w XVI w.”

Głównym bohaterem „Wolf Hall” jest Thomas Cromwell, jeden z doradców Henryka VIII. To on prowadzi czytelnika przez świat XVI wieku, opowiada o zawirowaniach na angielskim dworze i sporze z Watykanem.

Autorka oprócz wyróżnienia otrzymała również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy funtów brytyjskich.

Nagroda Bookera to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest od 1969 roku najlepszej powieści anglojęzycznej z ostatniego roku napisanej przez obywatela Wspólnoty Narodów, Irlandii lub Zimbabwe.

Nagroda Bookera gwarantuje sukces komercyjny powieści, zeszłoroczny laureat Aravind Adiga sprzedał ponad 500 tysięcy egzemplarzy powieści „Biały tygrys”.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze książki Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 09:12
We Wrocławiu poznamy dzisiaj 7 autorów, którzy zakwalifikują się do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goncourt dla Marie Ndiaye

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 09:17
Marie Ndiaye została tegoroczną laureatką nagrody Goncourtów.
rozwiń zwiń