Kultura

Fakt wygrał ze zmyśleniem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2009 08:00
Środa, 9 grudnia, była wyjątkowym dniem dla Mariusza Szczygła. Jego książka "Gottland" została uhonorowana prestiżową nagrodą literacką European Book Prize, przyznawaną od trzech lat.

Zwycięzca został wyłoniony przez jury składające się z dziennikarzy krajów UE (Polskę reprezentował Marek Beylin z "Gazety Wyborczej"). Oprócz Mariusza Szczygła nominowani do nagrody byli: "Ceux qui marchent dans la ville" Jean-Francois Dauvena (Belgia), "Street without a name" Kapki Kassabovej (Bułgaria), "La derniere conference" Marca Bressanta (Francja), "Courlande" Jean-Paula Kauffmanna (Francja), "Strefą cyrkową" Jachyma Topola (Czechy), "Filologens droem" Bjoerna Larssona (Szwecja).

Nazwisko laureata zostało ogłoszone podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim z udziałem byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacquesa Delorsa. Mariusz Szczygieł uczestniczył w gali, prosto z Brukseli przybył do jedynkowego studia Polskiego Radia, gdzie był gościem Magdy Mikołajczuk.Mariusz Szczygieł podkreśla rolę polskiej szkoły reportażu. O jej roli opowiadał Magdzie Mikołajczuk.Do studia Mariusz Szczygieł przyniósł do studia książkę Hanny Krall, zawierającą zbiór reportaży z Rosji. Potwierdza to niesamowite przywiązanie autora "Gottland" do polskiej szkoły reportażu.


Książka Mariusza Szczygła "Gottland" to zbiór reportaży poświęcony Czechom. Są to reportaże historyczne, poprzez biografie bohaterów autor opowiada o życiu w Czechosłowacji i później w Czechach.

Europejska Nagroda Literacka przyznana została po raz trzeci. W 2007 roku zdobył ją były belgijski premier Guy Verhofstadt za "Stany Zjednoczone Europy". W 2008 - Tony Judt za "Powojnie".

Książka Mariusza Szczygła została zgłoszona do konkursu przez Francuzów. Tłumaczką francuskiej wersji jest Margot Carlier, a wydało ją wydawnictwo Actes Sud.

(pm. na podst. magazynu Kulturalna Europa)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kapuściński po chińsku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2009 10:13
"Podróże z Herodotem" to pierwsza książka Ryszarda Kapuścińskiego przetłumaczona na język chiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska nagroda dla Szczygła

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 09:33
Mariusz Szczygieł otrzymał unijną nagrodę literacką „European Book Prize” za książkę ”Gottland”. To wybór reportaży poświęconych Czechom, ukazujących ich na tle skomplikowanej historii XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:01
Warszawa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, która będzie przyznawana co roku, autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie pachnie brzydko

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 07:00
Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór reportaży Wojciecha Tochmana zatytułowany "Bóg zapłać". Autor gościł w Trójce, która objęła wydawnictwo swoim patronatem.
rozwiń zwiń