Kultura

Dizajn w bieli

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 11:03
Bardzo krucho zrobiło się ostatnio we wnętrzach wrocławskiej Galerii BWA. A to za sprawą grupy czeskich artystów-projektantów. Od 18 grudnia prezentują oni swoje prace.

Tytuł wystawy brzmi „KREHKY / KRUCHY. Emocjonalny pejzaż współczesnego czeskiego dizajnu”. Głównym produktem czeskiego przemysłu jest szkło i porcelana, a dizajn z przemysłem jest ściśle związany. Dlatego w tych materiałach powstaje najwięcej produktów nowoczesnego wzornictwa.
 


Na ekspozycji zobaczymy przedmioty bardzo czeskie, czasami, podobnie jak język naszych sąsiadów, skłaniające nas do uśmiechu. Kolejkę elektryczną, wazę, której nie można sfotografować, bo żadne zdjęcie nie odda jej kształtu.

Wystawa również przez swą formę wystawienniczą ma specyficzny kształt. Porcelany i szkła nie odnajdziemy w muzealnych gablotach. Ekspozycja utrzymana jest w formie krajobrazu bieli.

Tytuł ekspozycji nawiązuje nie tylko do materiału, z którego wykonane są małe dzieła sztuki, ale również do kruchości myśli twórczej, swoistego stanu, trudnego do uchwycenia momentu.

Jak piszą organizatorzy wystawy, każdy z czeskich projektantów ma doświadczenie w pracy z ceramiką i szkłem. We wrocławskiej wystawie udział biorą: Pavel Janák, Daniel Piršč, Ludvika Smrčková, Bořek Šípek, Jaroslav Ježek, Olgoj Chorchoj, Milan Pekař, Vratislav Šotola, Whitefruits / Antonín Tomášek, Gabriel Vach, Roman Šedina, Koncern design, Rony Plesl, Anna Kozová, Jiří Belda, Markéta Lisá, Jiřina RiantováJiří Pelcl, Maxim Velčovský.

''

Wrocławska Galeria "Design" została założona w 1976 roku. Od 1993 roku za jej główne założenie programowe uznano sformułowanie że "najlepsze nawet dzieło artysty (grafika, rzeźba, obraz) nawet ogólnie dostępne w galerii lub w muzeum nie ma tak przemożnej siły oddziaływania na poziom kultury plastycznej społeczeństwa jak estetyczne przedmioty codziennego użytku". Wystawa "KREHKY / KRUCHY" nie jest oczywiście pierwszą wystawą organizowaną z zagraniczną galerią. Galeria "Disign" organizuje cyklicznie wystawy opakowań "Nowe Opakowania", na których prezentowane są prace (głównie artystów z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec) powstałe w ramach Międzynarodowego Konkursu Młodych Projektantów Opakowań, odbywającego się co roku w czeskim Brnie.

Wystawę można oglądać do 16 stycznia. Kuratorami ekspozycji są: Jan Zieliński i Jiři Macek, dyrektor praskiego Designblok.

(pm na podst. Stacji Kultura, Radio Euro)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całkiem nowe malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 10:26
We Wrocławiu otwarto pokonkursową wystawę młodego polskiego malarstwa. A jest to wystawa szczególna, podsumowująca już 9. Konkurs Gepperta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka oparta na przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 13:36
Prace czeskich artystów, a zwłaszcza tych należących do generacji osób urodzonych w latach dwudziestych XX wieku, możemy w Polsce oglądać niezwykle rzadko. Warto więc zwrócić uwagę na wystawę „Współczesna sztuka czeska. Druga kolekcja Janiny Ojrzyńskiej”, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wreszcie KwieKulik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:38
We Wrocławiu zostanie otwarta retrospektywna wystawa prac grupy artystycznej KwieKulik. Jest to pierwsza próba pokazania tego fenomenu artystycznego polskiej sztuki XX wieku.
rozwiń zwiń