Kultura

Sztuka ZSRR: łagier za wolność

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 10:59
W Gdańsku rusza wystawa artystów z ZSRR, ich sytuacja była bardzo skomplikowana. W PRL-u artyści lekceważyli dekrety, w Rosji za sztukę niezależną groziło 10 letnie zesłanie.
Audio
Aleksander Dejneka Obrona Sewastopola
Aleksander Dejneka "Obrona Sewastopola"Foto: wikipedia commons

- Jeszcze w latach 80. byłem w Moskwie w jednym państwowym studiu, w którym powstawały jedynie obrazy dotyczące drugiej wojny światowej - opowiada kurator Piotr Nowicki - Tam pracowało kilkudziesięciu artystów, którzy się tylko tym zajmowali i mieli do dyspozycji przestrzeń wielkości Sali Kongresowej.
W ZSRR sztuka była albo oficjalna, albo niezależna. Oficjalna, ta zawierająca motywy socrealistyczne,  wspierana była przez muzea, artyści mieli dostęp do pracowni. Tworzyli obrazy monumentalne, doskonale pod względem technicznym namalowane.
Za tworzenie prac o niezależnym przekazie można było trafić na 10 lat do łagru. Ci, którzy tworzyli nielubianą przez władzę abstrakcję i ci od obrazów bojowników rewolucji naprawdę się w Rosji nie lubili. To były dwa światy. Jedni i drudzy mieli coś zupełnie innego do powiedzenia.

/

W Polsce na artystów pisano kuriozalne dekrety

W Rosji i w Polsce artyści działali w ramach jednego systemu, ale sytuacja w kraju była inna.
- Wspaniały Henryk Stażewski malował abstrakcje dla siebie, ale popełnił kilka obrazów z nurtu socrealizmu - opowiada Nowicki w Dwójce.  - Co ciekawe, w Polsce nigdy nie powstał żaden obraz socrealistyczny u artystów, którzy byli najmocniej lewicujący przed wojną.
W połowie lat 50. powstał kuriozalny dekret, który określał w procentach dopuszczalny udział sztuki abstrakcyjnej w wystawach. To było 15 procent...
- Oczywiście nikt tego nie przestrzegał - mówi. - Wiadomo, Polacy mają na szczęście swój dystans do dekretów. Koniec lat 50. to jest wspaniały rozkwit abstrakcji. To są najlepsze prace.

Zobacz jak w PRL-u wyglądała sytuacja polskich architektów >>>

/

Chruszczow nie lubi abstrakcji
W Rosji trwała nagonka na artystów awangardowych, wywołana ostrą krytyką Nikity Chruszczowa. W 1962 roku odbyła się słynna wystawa malarstwa awangardowego w moskiewskim Maneżu. Na wystawie Chruszczow zauważył obrazy, które były dla niego zbyt awangardowe i niezgodne z wymogami realizmu socjalistycznego.
Sztuka niezależna i socrealizm zawsze razem
Wystawa "Za żelazną kurtyną, SZTUKA OFICJALNA I NIEZALEŻNA W ZWIĄZKU RADZIECKIM I POLSCE.  1945 -1989. PRACE Z KOLEKCJI PIOTRA NOWICKIEGO" w gdańskim Muzeum Narodowym pokazuje jednocześnie dzieła sztuki najwybitniejszych artystów polskich i rosyjskich. Zostanie otwarta 12 kwietnia.
- Niezależna sztuka występowała przeciwko czemuś, nie ma sensu jej pokazywanie bez kontekstu. Nie widać wtedy tego dramatu. Ja nie gloryfikuję socrealizmu, tylko staram się pokazać prawdę o czasach - mówi Piotr Nowicki w Dwójce.

 

 

usc/fot.mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Socrealizm Warszawy w dwujęzycznym przewodniku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 18:38
Powstał nowy przewodnik po historycznym budownictwie Warszawy. Archimapa, to druga z serii pięciu dwujęzycznych map-przewodników po warszawskiej architekturze, wydana przez Instytut Stefana Starzyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Socjalizm twórz, wspólnotę twórz!" - wystawa plakatu socrealistycznego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 06:05
Ponad 60 polskich plakatów socrealistycznych z lat 1949-1955 można obejrzeć na wystawie otwartej w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodzone w PRL - źle urodzone

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 08:00
W swej najnowszej książce Filip Springer zabiera nas w fascynującą podróż po świecie architektury modernistycznej. "Źle urodzone" to opowieść o tym, co wtedy i co dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna w Bośni. Główną przyczyną rozpad ZSRR?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 16:10
Minęło 20 lat od rozpoczęcia wojny w Bośni i Hercegowinie. Był to najkrwawszy konflikt w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej. Pochłonął życie niemal 100 tysięcy osób.
rozwiń zwiń