Kultura

Zadara reżyseruje Hłaskę w Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:16
Spektakl "Wszyscy byli odwróceni", na podstawie opowiadania Marka Hłaski, reżyseruje w Warszawie Michał Zadara. Premiera w czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich. "To historia o tym, jak polscy Żydzi stawali się Żydami izraelskimi"" - powiedział PAP reżyser.
Michał Zadara
Michał ZadaraFoto: www.zadara.pl

W opowiadaniu Marka Hłaski pt. "Wszyscy byli odwróceni" mowa jest o polskich Żydach w Izraelu w latach 50., którzy po zagładzie i podczas narodzin nowego państwa, starają się poradzić sobie z życiem w zmieniających się warunkach. Michał Zadara w swoim spektaklu też chce opowiedzieć o ludziach, którzy funkcjonowali wówczas pomiędzy dwoma światami: nowym państwem Izrael i starą, naznaczoną przez Holokaust, Europą. "Interesowało mnie zrobienie czegoś wykraczającego poza funkcjonujący ciągle schemat, że historie Żydów polskich są w większości przypadków szpetne i że to jest najwyżej Singer, czyli miejska kultura Żydów" - opowiadał PAP reżyser. Zwrócił uwagę, że podczas tworzenia przedstawienia starał się bardzo wiernie przenieść opowiadanie Marka Hłaski na scenę.

W spektaklu Zadary aktorzy są jednocześnie operatorami świateł i instrumentalistami, obsługują całą maszynę inscenizacyjną, znajdującą się na scenie. To metafora ludzi, którzy osiedlali Izrael w latach 60., i którzy też musieli sobie ze wszystkim sami poradzić.

W obsadzie przedstawienia znaleźli się m.in. Edward Linde-Lubaszenko, Anna Cieślak, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Mateusz Janicki, Oskar Hamerski i Michał Kruki. Terminy spektakli granych w Muzeum Historii Żydów Polskich to (oprócz premiery 18 lipca): 19, 20, 26 i 27 lipca.

 

 

Michał Zadara (ur. w 1976 roku w Warszawie) jest ceniony za innowacyjne podejście do polskiej klasyki. Studiował teatr i politykę w Swarthmore College, oceanografię w Woods Hole i reżyserię w Krakowie. Był asystentem i współpracownikiem m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Kazimierza Kutza, Jana Peszka, Armina Petrasa, Roberta Wilsona. Stworzył ponad 30 inscenizacji dramatycznych, operowych i multimedialnych. W przyszłym sezonie będzie realizował prapremierę nowego dramatu Biljany Srbljanovic w Schauspielhaus w Wiedniu.

 

KM/PAP

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Tych bohaterów getta skazano na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 17:39
W Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci dowódcy Żydowskiego Związku Wojskowego Pawła Frenkla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Passini mierzy się z Kantorem, kabałą i Holokaustem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 07:54
We wtorek w ramach IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" zobaczymy polską premierę spektaklu "Kukła. Księga Blasku" w reżyserii Pawła Passiniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: pierwsza wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 17:05
"Listy do tych, co odeszli” to pierwsza wystawa czasowa w muzeum. Przygotował ją więgierski artysta Peter Forgacs, a o oprawę muzyczną zadbał nowojorski zespół The Klezmatics. Wystawa potrwa do końca września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: można usiąść obok Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 18:31
Jan Karski ma swój pomnik. Niekonwencjonalny, bo w formie ławeczki. Można się do rzeźby słynnego Polaka dosiąść i wysłuchać z głośnika jego wspomnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Pamięci uczci ofiary Zagłady z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 14:02
22 lipca minie 71 lat od rozpoczęcia akcji likwidacji największego getta w Polsce - getta warszawskiego. W jej wyniku w obozie zagłady w Treblince zamordowanych zostało ponad 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy.
rozwiń zwiń