X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Hiszpania, czyli różaniec

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 15:00
W sierpniu zajmiemy się w „Kochanym życiu” listami z Internetu. Już nawet ja, taka tradycjonalistka, powolutku zaczynam przyzwyczajać się do tej formy korespondencji.
Audio
Port w Alicante
Port w AlicanteFoto: fot. Wikipedia/GNU1.2/Dilema

Nie było to takie łatwe, po dziesiątkach lat obcowania z papierem, kopertami, znaczkami. Dalej to uwielbiam, ale Internet okazuje się bardziej praktyczny, no i bezwzględnie szybszy, nieprawdaż?

Ale w ten sposób z niektórymi redakcyjnymi korespondentami utrzymuję sporadyczno-regularny kontakt. Jak z Panem Dariuszem z Hiszpanii. Na wakacje przyjeżdża on oczywiście do Polski, to odwrotny kierunek niż dla wielu rodaków, którzy latem wybierają obce kraje. No, ale jeśli kogoś los rzucił za chlebem za granicę, to urlop woli spędzić w Kraju. A z Hiszpanii do Polski droga daleka, więc mój korespondent wyraził pełną pokory obawę przed tą podróżą. Doradziłam mu, żeby zaufał Panu Bogu, zaś drogą do tego zawierzenia niech będzie różaniec, mnie on pomaga. Na co on odpisał:

„Dziękuję za szeroką drogę i Bożą opiekę podczas naszej podróży do Polski. I ja mam coś podobnego z "TYMI" zdrowaśkami. Otóż mam taki zwyczaj, że schodząc do garażu odmawiam Zdrowaś Mario. Zanim zejdę, to zawsze zdążę kilka odmówić. Lepiej się z tym czuję. Będąc w Fatimie dowiedzieliśmy się, że bardzo ważną rzeczą w życiu jest odprawienie dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Ale i nie tylko. Bardzo ważne jest też odprawienie dziewięciu pierwszych sobót. To jest bardzo ważne. Matka Boska prosiła dzieci fatimskie o to właśnie. Też bardzo chciałbym je odprawić, ale tu w Hiszpanii jest to obecnie niemożliwe.”

Sierpień to miesiąc pielgrzymek na Jasną Górę, ale przecież potem jest znów prawie cały rok, można go wypełnić tymi sobotami wlaśnie. A od siebie dodam, że zawsze bardzo mnie wzrusza, gdy takie wielkie chłopisko – bo jakoś tak sobie wyobrażam Pana Dariusza – odmawia tak po prostu – różaniec….

Na koniec swojego listu Pan Dariusz przesłał mi prezent internetowy. Posłuchajmy: „Wysyłam Pani linka, pod którym jest pokazane miejsce, gdzie co niedzielę jeździmy na msze. Jest to geograficzny środek półwyspu Iberyjskiego. Proszę sobie pooglądać zdjęcia. Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia. Dariusz z rodziną. ”

To miejsce to Cerro de los Angeles en Getafe. Polecam! A szczególnie tym, którzy jednak nie wyjadą na wakacje za granicę.

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pielgrzymka do Santiago de Compostela

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2009 10:45
Pielgrzymka do Santiago de Compostela
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień miesiącem obowiązkowych wakacji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2010 09:14
Sierpień jest dla większości Hiszpanów miesiącem obowiązkowych wakacji. Nieczynne są firmy, sklepy, restauracje, a życie przenosi się do nadmorskich kurortów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msza w słynnym sanktuarium pielgrzymkowym

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 12:50
Około 10 tysięcy osób uczestniczyło w mszy świętej celebrowanej w Santiago de Compostella przez Benedykta XVI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie Europejczycy spędzą wakacje? Najpopularniejszy kierunek to Włochy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 00:50
Jako cel swojej podróży słoneczną Italię wskazało 11,5 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania (8,6 proc.) i Francja (8,2 proc.).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawy z wiarą

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 06:58
W audycji W dobrych zawodach porozmawiamy o wakacyjnych wyjazdach - pielgrzymkach do miejsc świętych. Przedstawimy także inicjatywę Lato z Lolkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andaluzja: kraina wielu kultur

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 12:00
Andaluzja jeden z największych regionów Hiszpanii, położony jest na południu kraju. Zwiedzając go nie wolno zapomnieć o takich miastach jak Sewilla, Granada, Cordoba, czy Malaga, które stanowią o świetności tego zakątka świata.
rozwiń zwiń