Historia

Izrael. Odkryto starożytny pierścień z symbolem Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 05:40
Odkrycia dokonano u wybrzeży Morza Śródziemnego. W sygnecie noszonym prawdopodobnie przez pierwszych chrześcijan osadzony jest zielony kamień, w którym wyryto postać pasterza niosącego owcę na ramionach.
Wizerunek dobrego pasterza na starożytnym pierścieniu.
Wizerunek dobrego pasterza na starożytnym pierścieniu.Foto: Forum/Reuters/Ronen Zvulun

- Choć wizerunek dobrego pasterza był powszechny w symbolice wczesnochrześcijańskiej, to umieszczenie go w pierścieniu jest rzadkością - wskazuje Helena Sokołow, kustosz w dziale monet izraelskiego Urzędu ds. Starożytności. 

Pierścień był jednym z wielu artefaktów odkrytych przez archeologów w dwóch wrakach statków w pobliżu starożytnego portu w Cezarei. Inne skarby to setki srebrnych i brązowych monet rzymskich z połowy III wieku oraz duży zbiór srebrnych monet z początku XIV wieku.

Salome
Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce, w którym Salome poprosiła o głowę Jana Chrzciciela

Archeolodzy znaleźli także figurki z czasów rzymskich - orła i aktora teatralnego w masce komediowej, dzwony z brązu przeznaczone do odpędzania złych duchów oraz pierścionek z czerwonym kamieniem.

Szczątki kadłubów statków i ich ładunków znaleziono rozrzucone na dnie morza na głębokości około 4 metrów. Cezarea była domem jednej z pierwszych wspólnot chrześcijańskich i, według Nowego Testamentu, tam święty Piotr ochrzcił rzymskiego setnika Korneliusza.


IAR/bbc.com/d OW/w dw/bm

Czytaj także

Mimo biblijnego zakazu starożytni Judejczycy spożywali niekoszerne ryby

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 05:50
Mieszkańcy Judei nie przestrzegali starotestamentowego zakazu jedzenia ryb, które nie posiadają płetw i łusek – dowodzą badania przeprowadzone przez izraelskich uczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza biżuteria ozdobna w Eurazji odkryta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:55
W 2010 roku w Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej archeolodzy odnaleźli wisiorek wykonany z kości słoniowej, ozdobiony motywem ułożonych w linie kropek. Najnowsze badania wskazują na to, że artefakt powstał 41 500 lat temu, co czyni go najstarszym znanym w Eurazji przykładem tego typu biżuterii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypr: Szczątki setek ludzi i skarby odkryte w starożytnym grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 05:40
Znaleziska z epoki brązu na stanowisku Hala Sultan Tekke nieopodal Larnaki obejmują ponad 150 ludzkich szkieletów i blisko 500 przedmiotów - w tym złotą biżuterię, kamienie szlachetne i ceramikę - z około 1350 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicze runiczne imię na anglosaskim krzyżu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 05:45
Sam fakt, że odnaleziony w północno-wschodniej Anglii złoty krzyżyk zawierał runiczne inskrypcje, już był czymś niespotykanym. Tymczasem badacze odkryli kolejną niespodziankę: runy na krzyżyku układają się w niespotykane dotąd staroangielskie imię.
rozwiń zwiń