Historia

Obława augustowska znów pod lupą sądu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 11:34
Przedmiotem rozprawy będzie odmowa rehabilitacji ofiar stalinowców przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej. To nie pierwsza skarga złożona przez organizację pozarządową Memoriał.
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiej
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejFoto: Wikipedia/Radosław Drożdżewski

W lipcu 1945 r. rozpoczęła się pacyfikacja Suwalszczyzny przez NKWD i Armię Czerwoną. W jej rezultacie zamordowanych zostało 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Jak dotąd zbrodnia nie została dokładnie zbadana – między innymi do dziś nie wiadomo, gdzie dokładnie miał miejsce mord.

Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem radzieckich represji, już próbowało wpłynąć na GPW, by zrehabilitowała ofiary. Zdaniem organizacji, za zbrodnią stał SMIERSZ, czyli stalinowski kontrwywiad wojskowy. 14 lutego Memoriał skierował do prokuratury wniosek o rehabilitację 14 osób jako ofiar politycznych represji, lecz został on odrzucony z powodu braku w archiwum „akt postępowań karnych przeciwko tym obywatelom Polski”. Stowarzyszenie nie dało za wygraną i zaskarżyło decyzję do Chamowniczeskiego Sądu Rejonowego, powołując się na oficjalne oświadczenie z 1995 r., w którym GPW przyznała, że podczas operacji w Lasach Augustowskich „aresztowano 592 osoby i że wobec 55 spośród nich wszczęto postępowanie oraz przeprowadzono śledztwo”. Prokuratorzy wojskowi w trakcie przewodu sądowego przekonywali, że nie można rehabilitować Polaków z powodu braku dowodów na to, że byli kiedykolwiek represjonowani. Zarzucili również, że nie dostarczono metryk poległych - nie wiadomo, czy te osoby kiedykolwiek żyły. Jednocześnie wymiar sprawiedliwości dowiódł, że w archiwach Federalnej Służby Bezpieczeństwa zachowały się ankiety personalne aresztowanych i protokoły z zatrzymań. Ostatecznie sędzia Igor Karnowicz odrzucił wniosek o rehabilitację.

Memoriał będzie walczył o rehabilitację

Pomimo niekorzystnego orzeczenia, przedstawiciel Memoriału Nikita Pietrow był zadowolony z przebiegu rozprawy.

- Przy spodziewanym orzeczeniu osiągnęliśmy ważną rzecz. Główna Prokuratura Wojskowa została zmuszona do podzielenia się wiedzą na temat tego, co znajduje się w aktach zatrzymanych obywateli Polski. Teraz wiemy, że istnieją akta, na podstawie których powinny zostać podjęte decyzje o rehabilitacji – oświadczył po wyjściu z sądu.

Pietrow wyraził również zdziwienie, że sprawy zabitych Polaków nie zostały jeszcze umorzone.

- A powinny zostać umorzone z powodu nieudowodnienia winy. Jest fakt zatrzymania, jest protokół przesłuchania, jest ankieta zatrzymanego. Ale sprawy formalnie nie zamknięto. My wiemy dlaczego - bo ci ludzie zostali zabici bez sądu. W sposób, w jaki zabijają kryminaliści. – oznajmił wiceprzewodniczący Memoriału.

Pietrow zapowiedział, że Memoriał będzie inicjował rehabilitację wszystkich 575 osób, których akta zachowały się w archiwach Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

łu

Czytaj także

Memoriał chce śledztwa ws. drugiego Katynia

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 16:30
Stowarzyszenie obrony praw człowieka „Memoriał” chce, aby rosyjska Prokuratura Wojskowa przeprowadziła nowe śledztwo w sprawie tak zwanej obławy augustowskiej z 1945 roku i pośmiertnie zrehabilitowała jej ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W obławie augustowskiej zamordowano ponad 1100 osób

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 06:24
Liczba ofiar obławy augustowskiej może wynosić nawet 1100 osób, a nie niespełna 600 jak dotąd sądzono. Informację podał "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obława Augustowska

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 00:00
12 lipca lipca 1945 roku Armia Czerwona, wspomagana przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziła akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski historyk: mocniej upominajcie się o prawdę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 16:21
Większy nacisk ze strony polskiej mógłby pomóc w dotarciu do prawdy w sprawie tzw. obławy augustowskiej – uważa rosyjski historyk Nikita Pietrow, ze stowarzyszenia Memoriał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obława Augustowska przed moskiewskim sądem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 18:00
Sąd Rejonowy w Moskwie w poniedziałek rozpatrzy wniosek stowarzyszenia Memoriał dotyczący niewyjaśnionego dotąd mordu na 592 działaczach podziemia niepodległościowego w Polsce latem 1945 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: sąd zrehabilituje zamordowanych Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 07:50
Sąd w Moskwie rozpatrzy wniosek o rehabilitację 14 Polaków - ofiar zbrodni stalinowskiej, tzw. obławy augustowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obława augustowska w Rosji. Rehabilitacji nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 15:03
Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił zażalenie stowarzyszenia Memoriał na decyzję Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej.
rozwiń zwiń