Historia

ORP "Błyskawica" – bohaterska szczęściara

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 06:30
- Błyskawica uczestniczyła właściwie we wszystkich ważniejszych operacjach bojowych II wojny światowej, przepływając szlak liczący blisko 150 tys. mil morskich – mówił dr Janusz Osica na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Wspomnienia oficera służącego na ORP "Błyskawica" zarejestrowane przez Joannę Suchecką (PR 20.03.1970)
  • Audycja Krzysztofa Cypelta z cyklu "Widnokrąg" poświęcona wojennym dziejom ORP "Błyskawica" (PR 1.10.1987)
ORP Błyskawica, fot. Joymaster, źr. Wikimedia Commonsdp
ORP Błyskawica, fot. Joymaster, źr. Wikimedia Commons/dp

82 lata temu, 25 listopada 1937 roku odbyło się uroczyste podniesienie polskiej bandery na niszczycielu ORP "Błyskawica".

- Polska flota wojenna w okresie dwudziestolecia była stosunkowo nieliczna. Miała znaczenie prestiżowe, symboliczne - mówił dr Janusz Osica.

Bitwa warszawska - zobacz serwis specjalny

Jej chlubą były niszczyciele. "Błyskawica" to jeden z czterech polskich okrętów tej klasy. Pozostałe to: "Burza", "Wicher" i "Grom". Ten ostatni był jednostką siostrzaną "Błyskawicy", skonstruowaną według tego samego projektu.

Trzy niszczyciele opuściły polski port w przeddzień wybuchu II wojny światowej i skierowały się do Wielkiej Brytanii.

- Była to wojna, której nowej jakości doświadczyła na sobie "Błyskawica". Ona to bowiem jako pierwsza w dziejach II wojny światowej stała się ofiarą nalotów samolotów torpedowych. Jako pierwsza atakowała, choć bez powodzenia, niemiecki okręt podwodny – opisywał historyk.

Okręt był jednym z najbardziej czynnych statków podczas działań wojennych.

- "Błyskawica" to był okręt, który bardzo często znajdował się w kłopotach, nieraz sam je prowokował, zwłaszcza w pierwszym okresie wojny, kiedy dopiero uczyliśmy się wojować. Popełnialiśmy kardynalne błędy, ale "Błyskawica" miała niezwykłe szczęście - wspominał oficer służący na "Błyskawicy" w audycji Joanny Sucheckiej.

Wejdź z naszą kamerą na okręt. Zapraszamy na spacer po "Błyskawicy":

Posłuchaj wspomnień z wojennej służby niszczyciela. 

"Błyskawica" wsławiła się osłanianiem brytyjskiego odwrotu spod Dunkierki, w trakcie bitwy o Narvik pomściła, zatopioną tam, siostrzaną jednostkę ORP "Grom", walczyła na Atlantyku i na Morzu Śródziemnym. Osłaniała lądowanie aliantów w Normandii, tocząc razem ze statkami brytyjskimi bitwę z flotyllą niemieckich pancerników.

- W sumie "Błyskawica" brała udział w eskorcie ponad 80 konwojów, uczestniczyła w ponad stu patrolach i akcjach bojowych – komentował dr Janusz Osica.

"Błyskawica" wzięła również udział w ostatniej misji morskiej II wojny światowej w Europie - operacji o kryptonimie "Deadlight". W jej trakcie alianci zatopili 116 niemieckich U-Bootów.

"Błyskawica" powróciła do portu w Gdyni 4 lipca 1947, po 94 miesiącach walki i służby na obcych wodach. Uszkodzenie kotła okrętu w 1967 roku przypieczętowało decyzję o przeznaczeniu okrętu do celów szkoleniowych i reprezentacyjnych. Od 1 maja 1976 "Błyskawica" pełni rolę okrętu-muzeum.

bm


Czytaj także

ORP "Orzeł" - zaginiona chluba polskiej Marynarki Wojennej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 05:55
80 lat temu, 23 maja 1940 roku ORP "Orzeł" wypłynął z Rosyth w Szkocji na ostatni patrol, jednostka zaginęła bez wieści. Losy okrętu i miejsce jego zatonięcia do dziś pozostają nieznane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Romanowski – komandor z głębin

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 05:45
- Ze wszystkich okrętów podwodnych, które brały udział w II wojnie światowej ORP "Dzik" dzierży rekord ilości trafionych celów w stosunku do wystrzelonych torped – mówił Bolesław Romanowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginięcie ORP "Orzeł" do dziś pozostaje zagadką

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 06:00
Z horoskopu ułożonego przez jednego z oficerów wynikało, że kariera okrętu będzie bardzo błyskotliwa, ale krótka. Przepowiednia się sprawdziła - ORP "Orzeł" stał się chlubą polskiej Marynarki Wojennej, ale jego zaginięcie  nadal pozostaje jedną z największych zagadek udziału Polaków w II wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orzeł. Ostatni patrol". Zawierucha, Ziętek, Pawlicki i Kościukiewicz w filmie o legendarnym okręcie. Relacja z planu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:19
Ruszyły zdjęcia do produkcji "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta. Obraz skupi się na ostatnim patrolu okrętu, z którego "Orzeł" nigdy nie wrócił. W rolach głównych wystąpią m.in. Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Mateusz Kościukiewicz, Filip Pławiak i Rafał Zawierucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryptonim "Peking" - początek najdłuższej misji

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 07:00
30 sierpnia 1939 roku Polskie Radio nadało trzykrotnie sygnał "Peking". Na ten znak niszczyciele "Burza", "Błyskawica" i "Grom" podniosły kotwice i wyruszyły w rejs do Wielkiej Brytanii. Dla uratowanych w ten sposób przed zniszczeniem w pierwszych dniach września okrętów zaczęła się epopeja sześciu lat walk na morzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatopienie ORP "Orkan". Największa strata Polskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 06:40
Zatonięcie niszczyciela ORP "Orkan" było największą strata Polskiej Marynarki Wojennej pod względem liczby ofiar podczas całej II wojny światowej. Zatonięcie Mroźne fale północnego Atlantyku stały się grobem dla 198 członków załogi okrętu.
rozwiń zwiń