Historia

19 lat temu zmarł Jan Paweł II. Posłuchaj komunikatu Watykanu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 06:00
"Ojciec Święty zmarł o 21.37 w swoim apartamencie w Watykanie. Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca" tak brzmiał komunikat Stolicy Apostolskiej. 

Tymi słowami kończył się trwający 27 lat pontyfikat. Jana Pawła II żegnały tysiące ludzi zebranych na Placu św. Piotra w Rzymie i miliony przed radioodbiornikami i ekranami telewizorów. Stan zdrowia Ojca Świętego pogarszał się od 24 lutego. Papież-Polak swoimi ostatnimi dniami dał ludzkości lekcję godności w cierpieniu. 

- Papież wkroczył na drogę męki Chrystusa - powiedział wówczas kard. Joseph Ratzinger. - To przesłanie jest ważne szczególnie dla świata, w którym chce się cierpienie ukryć, a nawet usunąć  – dodał przyszły papież Benedykt XVI. 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Polak papieżem!

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z motorów przemian następujących w ostatnich dekadach XX wieku. Jako papież z kraju komunistycznego natchnął ruch "Solidarności" i przyczynił się do obalenia ładu komunistycznego w Europie Wschodniej; jako człowiek wywodzący się z wielokulturowej Rzeczpospolitej i świadek tragedii Holocaustu kładł nacisk na dialog z wyznawcami innych religii i przesłanie pokoju; jako duchowny, który łączył posługę z działalnością akademicką, starał się dotrzeć do ludzi młodych i to do nich skierował swoje ostatnie słowa: "Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję". 

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Jan Paweł II
Czytaj także

2 kwietnia 2005 roku, godzina 21.37. "Świat się na chwilę zatrzymał"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 05:55
Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. - Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca - poinformował arcybiskup Leonardo Sandri wiernych obecnych na placu św. Piotra. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O wartości życia człowieka. Encyklika Jana Pawła II "Evangelium vitae"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 05:40
25 marca mija dwadzieścia osiem lat od publikacji "Evangelium vitae" (łac. "Ewangelii życia") - jednej z nielicznych encyklik Jana Pawła II poświęconej sprawom społecznym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa". Mija 17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 03:45
17 lat temu zmarł papież Jan Paweł II. Duchowny z kraju zza "żelaznej kurtyny", który doświadczył dwóch systemów totalitarnych stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
rozwiń zwiń