Historia

Bazylika św. Piotra - serce Kościoła katolickiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 05:40
18 kwietnia 1506 roku papież Juliusz II położył kamień węgielny pod nową Bazylikę św. Piotra w Rzymie, jedno z najważniejszych dzieł architektury renesansu i baroku.
Bazylika św. Piotra w Rzymie
Bazylika św. Piotra w RzymieFoto: Forum

Posłuchaj
53:59 bazylika św piotra.mp3 Audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" poświęcona Bazylice św. Piotra w Rzymie, o jednej z najważniejszych świątyń katolickich mówią profesorowie Tadeusz Biernatowicz i Jerzy Niziołek. (PR, 2006)

 

Ponad 120 lat zajęło wybudowanie świątyni, która znajduje się w centrum Watykanu. Nie był to jednak pierwszy budynek, który stanął na miejscu śmierci Szymona Piotra.

Papież Urban VIII konsekrował Bazylikę św. Piotra w Rzymie 1300 lat wcześniej to samo zrobił papież Sylwester I z pierwszą świątynią wybudowaną na wzgórzu watykańskim.

Fresk
Na zdjęciu: Fresk przedstawiający przekrój pierwszej Bazyliki św. Piotra w Rzymie z IV w. źr. Wikipedia/domena publiczna

Od czasów Konstantyna

Historia Bazyliki św. Piotra sięga czasów Konstantyna Wielkiego. To on kazał wybudować na miejscu męczeńskiej śmierci i pochówku pierwszego papieża. Już tamta budowla miała niebagatelne rozmiary.

- Bazylika miała co najmniej 220 metró długości, wysokość: ponad 30 metró – mówił prof. Tadeusz Biernatowicz w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Kopuła
Na zdjęciu: Kopuła widziana od wewnątrz Bazyliki, autor Armand 69, źr. Wikipedia/domena publiczna

Nowa świątynia

Na początku XVI wieku świątynia wybudowana na polecenie Konstantyna zaczęła grozić zawaleniem. Dlatego papież Juliusz II w 1506 roku podjął decyzję o zburzeniu przybytku i wybudowaniu na jego miejscu nowej świątyni. W tym celu Kościół zatrudnił najlepszych artystów epoki m.in. Rafaela Santi i Michała Anioła Buonarottiego. To jemu zawdzięczamy górującą nad Rzymem kopułę.

- Wysokość kopuły z krzyżem to około 136 metrów licząc od posadzki to jest odpowiednik około 50 pięter współczesnego wieżowca – wyjaśniał prof. Tadeusz Biernatowicz.

Co tam robi obelisk?

W obrębie Placu św. Piotra jeden element nie pasuje z pozoru do renesansowej architektury i chrześcijańskiej symboliki kompleksu: w centrum  znajduje się obelisk przywieziony z Egiptu.

- Obelisk watykański to jedyny obelisk, który nie przewrócił się wskutek ruchów sejsmicznych w Rzymie - wyjaśniał gość audycji prof. Jerzy Niziołek. - Najpierw symbolizował Ra, egipskiego boga Słońca, później Apollina, greckie bóstwo solarne, a za sprawą hermetyzmu te obeliski nabrały chrześcijańskiej formy:  dodano im krzyże.

Zagadka grobu rozwiązana?

Czy faktycznie doczesne szczątki św. Piotra spoczywają pod Bazyliką? Wiadomo, że nekropolia, na której wznosi się świątynia była czczona już w 130 roku. Wykopaliska archeologiczne przeprowadzono dopiero w 1940 roku.

- Historycy dzielą się w tej materii na optymistów i sceptyków – wyjaśniał prof. Jerzy Niziołek w audycji z 2006 roku i na potwierdzenie tezy o słuszności doboru miejsca przytacza fakt: - Cały cyrk Nerona, ogromna konstrukcja, została całkowicie zignorowana żeby przesunąć kościół o dosłownie kilkadziesiąt metrów.

Posłuchaj audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" poświęconej Bazylice św. Piotra w Rzymie.

bm

Czytaj także

Marcin Luter. Wielki reformator Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 05:40
- Aż do momentu, kiedy jego wystąpienia uwikłały go w konflikt z Rzymem, Luter sądził, iż jest rzecznikiem i przywódcą ewangelickiej grupy w łonie jednego Kościoła – mówi ks. prof. Alfons Skowronek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka schizma wschodnia, czyli rozłam w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 05:40
Przyczyny rozłamu w Kościele powszechnym na rzymskokatolicki i prawosławny tkwią w odmiennych warunkach życia politycznego, ekonomicznego i religijnego zachodniej i wschodniej części dawnego Cesarstwa Rzymskiego. W głębokiej odmienności ducha rzymskiego i greckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Św. Augustyn z Hippony. Filozof Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 05:40
Na chrześcijaństwo przeszedł w dorosłym życiu. Jako w pełni dojrzały człowiek połączył wykształcenie obywatela Rzymu z żarliwością neofity. Z tej mieszanki powstał jeden z najważniejszych umysłów młodego Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Grób rybaka". O największej tajemnicy watykańskich podziemi

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 18:51
- Pierwsze wątpliwości dotyczącego tego, gdzie spoczywają zwłoki św. Piotra i w ogóle jego obecności w Rzymie, pojawiły się bardzo wcześnie, bo w XII-XIII wieku. Pierwszymi, którzy je podnieśli byli waldensi - istniejąca do dziś wspólnota protestancka. Głównym powodem tych wątpliwości było to, że na temat losów św. Piotra nie ma jednoznacznego świadectwa w Nowym Testamencie - mówił w Dwójce autor książki Paweł Lisicki.
rozwiń zwiń