Historia

"Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego, czyli pytania o karę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 05:39
11 marca 1988 roku odbyła się premiera "Krótkiego filmu o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Obrazu, który został świetnie przyjęty przez krytyków, ale nie przez szeroką publiczność, ponieważ zmuszał do zadania sobie pytania, czy mamy prawo wydawać wyroki śmierci.
Kadr z filmu Krótki film o zabijaniu Krzysztofa Kieślowskiego
Kadr z filmu "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego Foto: United Archives/IFTN/PAP/DPA

Film opowiada historię Jacka, młodego chłopaka z prowincji, który przyjeżdża do stolicy i brutalnie morduje taksówkarza. Zbrodnia wychodzi na jaw i trafia do sądu, a obroną zajmuje się świeżo upieczony adwokat Piotr Balicki. W związku z tym, że nie występują żadne okoliczności łagodzące, morderca zostaje skazany na karę śmierci.

- Krzysztof starał się być do bólu szczery, konkretny. Starał się niczego nie podkręcać, niczego nie koloryzować. Jednocześnie unikał jasnego, zdecydowanego osądu ludzi – po prostu pokazywał, jakimi są. Samą ocenę natomiast pozostawiał widzom – wspominał w 2016 roku Krzysztof Piesiewicz —scenarzysta, współtwórca scenariusza do filmu — podczas audycji "Trendy Kultury"

Posłuchaj
48:20 kkieslu.mp3 Krzysztofa Kieślowskiego wspomina Irena Jacob, Jerzy Stuhr, Krzysztof Piesiewicz i Jacek Petrycki w rozmowie z Joanną Sławińską. Audycja "Trendy Kultury" (PR, 21.09.2016)

Co autor miał na myśli?

Obraz miał ukazywać bezsens kary śmierci, która pod względem moralnym, etycznym i społecznym niczym nie różni się od morderstwa. Przypadek sprawił, że film został wyemitowany w momencie, gdy na nowo rozgorzały dyskusje na temat zasadności tego środka represyjnego. Twórcom zarzucano tendencyjność w kreowaniu postaci, idealizowanie ich. Chwalono natomiast samą warstwę artystyczną, w tym zdjęcia. 

- Prawdziwego powodu, dla którego człowiek zabił, nigdy nie poznamy, bo to jest kwestia pewnego klimatu psychicznego, społecznego. Okoliczności, które sięgają bardzo daleko w głąb życia, duszy i serca sprawcy. Jest to w istocie nie do ogarnięcia. Dlatego nie będziemy pewni, czy człowiek stojący przed sądem to osoba, która zasługuje na śmierć  - wyjaśniał Krzysztof Kieślowski w rozmowie z Anną Retmaniak na antenie Polskiego Radia.

Posłuchaj
39:49 zderzenia - krótki film o zabijaniu___f 44559_tr_0-0_1174298069e1d811[00].mp3 Rozmowa Anny Retmaniak z Krzysztofem Kieślowskim, Krzysztofem Piesiewiczem, Adamem Jawińskim i Jerzym Rybarczykiem o karze śmierci. Audycja "Zderzenia - «Krótki film o zabijaniu»" (PR, 15.09.1988)

Kulisy powstania i nagrody

Film pierwotnie miał być piątą częścią cyklu "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego. Stało się jednak inaczej. Na małym ekranie - w wersji okrojonej, 55 minutowej - obraz zadebiutował na przełomie 1989 i 1990 roku.

Dzięki "Krótkiemu filmowi o zabijaniu" nazwisko Kieślowskiego stało się popularne zagranicą. Dzieło otrzymało Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes, a także Europejską Nagrodę Filmową (w kategorii najlepszy film). Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymało natomiast Grand Prix.

jb

Czytaj także

O fenomenie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 21:52
Krzysztofa Kieślowskiego w audycji „Trendy Kultury” w Polskim Radiu 24 wspominali jego współpracownicy: aktorka Irene Jacob, aktor Jerzy Stuhr, scenarzysta Krzysztof Piesiewicz i operator Jacek Petrycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kieślowski - reżyser, który gardził fabułą

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 09:48
Gdyby Krzysztof Kieślowski nie został reżyserem, mógłby być majstrem, montażystą filmowym lub wychowawcą młodzieży na obozach wypoczynkowych. A pisze o tym Katarzyna Surmiak-Domańska w biografii "Kieślowski. Zbliżenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa rzeczywistość w "Dekalogu" Kieślowskiego. Mija 30 lat od premiery

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:50
W grudniu tego roku minie 30 lat od premiery telewizyjnej serii "Dekalog" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Dziesięcioodcinkowy cykl stał się jednym z najważniejszych w dorobku filmowym reżysera i najczęściej komentowanym w zagranicznych mediach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mapa "Dekalogu". Śladami Kieślowskiego po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:15
- Trzydzieści lat od powstania "Dekalogu" Kieślowskiego to dobry moment, żeby przypomnieć młodym ludziom, czym on był - mówiła Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka "Mapy Dekalogu", czyli stworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym wirtualnego spacerownika po Warszawie z filmowego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego.
rozwiń zwiń