Historia

Odkryto najlepiej zachowany dowód stosowania kary ukrzyżowania w świecie rzymskim

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 05:40
Brytyjscy naukowcy dokonali niedawno analizy czterdziestu szkieletów znalezionych w 2017 roku na terenie cmentarza dawnej osady rzymskiej, zlokalizowanej we wsi Fenstanton w hrabstwie Cambridgeshire. Badania pokazały, że jedna z pochowanych tam osób została ukrzyżowana. ​
Ukrzyżowanie - zdjęcie ilustracyjne
Ukrzyżowanie - zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/stockcreations

Szkielet 4926

Jak podaje Uniwersytet Cambridge, odnalezione przez archeologów szkielety należały do czterdziestu osób dorosłych i pięciu dzieci. Szczególną uwagę naukowców przykuł jeden z nich, któremu badacze nadali numer 4926. Wyróżniał go 5-centymetrow żelazny gwóźdź wbity w jego kość piętową - dowód na to, że zmarły został ukrzyżowany. 

Badania ujawniły, że szczątki należały do średniego wzrostu mężczyzny, mającego od 25 do 35 lat. Techniki datowania radiowęglowego wskazują, że zmarł pomiędzy 130 a 360 rokiem naszej ery. W pobliżu szkieletu 4926 odnaleziono też dwanaście żelaznych gwoździ oraz drewnianą konstrukcję, która według naukowców pełniła funkcję noszy pogrzebowych. 

Nie wiadomo, kim był zmarły. Archeolodzy podejrzewają jednak, że mógł być niewolnikiem. Zakaz stosowania kary ukrzyżowania w odniesieniu do obywateli rzymskich wprowadzono bowiem w 212 roku. Karę tę całkowicie zniesiono jednak dopiero sto lat później. 

Pobity, związany i ukrzyżowany 

Na szczątkach widoczne są urazy, które mężczyzna doznał przed śmiercią. Miał złamanych sześć żeber, prawdopodobnie od uderzenia miecza. Jego kości goleniowe natomiast są cieńsze, niż być powinny, co wskazuje na to, że był związany lub skuty kajdanami. Sam gwóźdź badacze odkryli w laboratorium podczas czyszczenia szkieletu. Obok na kości znaleziono też mniejsze wgłębienie świadczące o tym, że mężczyzny nie udało się przybić do krzyża za pierwszym razem. 

Chociaż kara krzyżowania była powszechnie stosowana w świecie rzymskim, odnaleziono niewiele kości, które świadczyłyby o jej praktykowaniu. Nie zawsze bowiem używano gwoździ - zwykle ofiarę po prostu przywiązywano do krzyża. Tam, gdzie były one wykorzystywane, zwykle po ukrzyżowaniu usuwano je z ciała, aby w przyszłości móc ponownie z nich skorzystać. Gwoździe często też przerabiano na amulety lub po prostu wyrzucano. 

- To znalezisko pokazuje, że nawet mieszkańcy tak małej osady położonej na krańcach imperium nie mogli uniknąć tej najbardziej barbarzyńskiej z rzymskich kar - powiedziała dr Corinne Duhig, jedna z członkiń zespołu naukowców badających znaleziska ze wsi Fenstanton. 

Prócz szkieletów na terenie dawnej osady rzymskiej badacze odkryli również szereg innych artefaktów, w tym między innymi emaliowaną broszkę, monety i zdobioną ceramikę. Pozostałości budynków wskazują na to, że była to zamożna osada. Ponieważ była położona przy Via Devana - dawnej rzymskiej drodze łączącej miasta Cambridge i Godmanchester - naukowcy podejrzewają, że wioska służyła za miejsce odpoczynku dla podróżnych. 

Cambridge University/jb


Czytaj także

Polscy archeolodzy odkryli kolejne zaginione miasto

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 17:48
Polscy archeolodzy dokonali kolejnego fascynującego odkrycia. Na terenie obecnej Albanii odnaleźli zaginione dwa tysiące lat temu miasto Bassania. Pracami naukowców kierował gość audycji Zdziwienie tygodnia w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo - Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. Odkryto pokój niewolników. Jest wielkości dzisiejszych "mikroapartamentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 05:50
Mierząca 16 metrów kwadratowych izba była częścią Civita Giuliana, willi zamożnego obywatela, najpewniej pełniła funkcję sypialni dla trzech osób, w tym prawdopodobnie jednego dziecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Armenia. Odkryto najdalej na wschód wysunięty rzymski akwedukt

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 05:40
Pozostałości łukowej konstrukcji odnaleziono w Artaszat, mieście nieopodal granicy turecko-armeńskiej. Wznieśli ją rzymscy żołnierze w latach 114-117 n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Zaginiona "świątynia słońca" odkryta przez archeologów PAN

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 05:50
Miejsca kultu solarnego bóstwa Ra odegrały przełomową rolę w historii cywilizacji nad Nilem. Pozostałości jednego z nich odnaleziono na stanowisku Abu Gurab, 20 km na południe od Kairu. Z badań wynika, że budynek zniszczono, a na jego miejscu wzniesiono nowe miejsce kultu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypr: Szczątki setek ludzi i skarby odkryte w starożytnym grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 05:40
Znaleziska z epoki brązu na stanowisku Hala Sultan Tekke nieopodal Larnaki obejmują ponad 150 ludzkich szkieletów i blisko 500 przedmiotów - w tym złotą biżuterię, kamienie szlachetne i ceramikę - z około 1350 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmińsko-mazurskie: Odnaleziono kolejną część skarbu pochodzącego z imperium rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:40
Po przebadaniu stanowiska ze skarbem rzymskich denarów z Półwsi odnaleziono trzy kolejne monety - podało w czwartek Muzeum w Ostródzie. Skarb, którego główną część odkryto przypadkowo przed pięciu laty, liczy obecnie 112 srebrnych denarów z I i II wieku n.e.
rozwiń zwiń