Historia

Rafał Blechacz. Laureat XV Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 05:35
17 lat temu, 24 października 2005 roku, Rafał Blechacz wygrał XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Trzeba dodać, że konkurs ten był dość niezwykły w porównaniu z wszystkimi poprzednimi, już choćby pod względem rekordowej liczby uczestników, których było 323.
Rafał Blechacz, 2006 r.
Rafał Blechacz, 2006 r.Foto: Forum

Zmiana formuły

Zmianie uległa także formuła kwalifikacji i liczba późniejszych etapów konkursu. 21-osobowe jury wyłoniło 12 pianistów finałowej rozgrywki, z których laureatem pierwszej nagrody ogłoszono 20-letniego Polaka rodem z Nakła nad Notecią. Co ciekawe, w tej edycji konkursu nie przyznano nagród drugiego i piątego miejsca. Za to trzecim miejscem uznano dwóch braci z Korei Południowej. Wyniki te okazały się dość zgodne z powszechnie panującymi opiniami. Dzięki Polskiemu Radiu słuchacze mogli cieszyć się bezpośrednimi transmisjami wszystkich występów na każdym etapie Konkursu.

Dyrektorem konkursu był Albert Grudziński, z koordynatorem Tomaszem Stanickim. Na czele jury stanęło dwóch Polaków i byli to: wybitny pianista i pedagog prof. Andrzej Jasiński jako przewodniczący oraz słynny pianista Piotr Paleczny, wiceprzewodniczący.

Kwalifikacje i etapy rywalizacji

Trwająca od 3 października główna edycja przesłuchań, była podzielona na dwa etapy kwalifikacji do finału, a nie jak do tej pory trzy. Oczywiście cała impreza rozpoczęła się dzień wcześniej, 2 października, koncertem inauguracyjnym w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Do I etapu zakwalifikowano 80 uczestników z 18 krajów, a do II etapu przeszło 32 pianistów.

Ewenementem był też etap kwalifikacji, do której zgłosiło się 323 pianistów, ale stawiło się 257 kandydatów. W przeciwieństwie do poprzednich Konkursów eliminacje te odbywały się w 15-minutowych występach, gdzie każdy z uczestników musiał wystąpić na żywo. Do tej pory jury przeprowadzało kwalifikację na podstawie nagrań wideo. Przesłuchania te odbywały się w dniach 23–29 września, a miejscem były sale Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz Pałacu Kultury i Nauki. Kwalifikacje obejmowały wykonanie dwóch etiud oraz wylosowanego utworu dłuższego.

Do II etapu konkursu zakwalifikowało się aż siedmiu wykonawców z Polski, w ogólnej liczbie 32 półfinalistów. Do finałowej dwunastki przeszło tylko dwóch - Rafał Blechacz i Jacek Kortus. Oprócz nich było aż czterech pianistów z Japonii, trzech z Korei Południowej i po jednym z Chin, Rosji oraz Stanów Zjednoczonych. Laureatem bezapelacyjnie został Rafał Blechacz. Trzecie miejsce podzielili koreańscy bracia Lim Dong, a czwarte miejsce dwoje Japończyków. Na szóstym miejscu uplasował się pianista z Chin. Jak wiadomo, oprócz nagród głównych, jury konkursu przyznaje także wyróżnienia, które przydzielane są pozostałym uczestnikom ścisłego finału.


Posłuchaj
14:57 Rafał Blechacz opowiada Annie Skulskiej, jak od tryumfu na XV Konkursie Chopinowskim rozwinęła się jego kariera i osobowość Rafał Blechacz opowiada Annie Skulskiej, jak od triumfu na XV Konkursie Chopinowskim rozwinęła się jego kariera i osobowość. (PR, 15.10.2010)

 

Nagrody specjalne w rękach Polaka

Co ciekawe nagrody specjalne padły łupem jednego pianisty i był to laureat Rafał Blechacz. Przyznano mu nagrody za wykonanie poloneza, mazurków i koncertu fortepianowego. Oprócz tego były także liczne nagrody pozaregulaminowe, z których większość zdobył właśnie Blechacz. Wśród nich były m.in.: stypendium dla najwyżej ocenionego polskiego uczestnika oraz nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty i inne nagrody wynikające z występów w poszczególnych etapach konkursu. Trzeba przyznać, że wybór laureata był dość zgodny, a także pokrywał się z oczekiwaniami najważniejszego jury konkursu, którym była liczna publiczność. Konkurs można było oglądać osobiście, wysłuchać w transmisjach radiowych, z których pełen przekaz był udziałem Programu II Polskiego Radia. 

O Rafale Blechaczu pisano wiele i w wielu mediach. Oficjalna strona pianisty informuje: "Po dziesięciu latach od zwycięstwa na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 2005 zyskał pozycję artysty o formacie prawdziwie światowym. Jego wybitny talent został doceniony przez publiczność Europy, Ameryki, Azji; przez krytykę muzyczną, znakomitych dyrygentów i słynne orkiestry symfoniczne, producentów płyt, menadżerów i agencje artystyczne organizujące koncerty w najsłynniejszych salach i w największych centrach muzycznych. (...) Zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu, sonaty (tę ostatnią ufundowaną przez Krystiana Zimermana), także nagrodę publiczności - w ten niekwestionowany sposób został uznany za najznakomitszego wykonawcę utworów Chopina swej generacji".


Posłuchaj
05:28 Rafał Blechacz.mp3 Rafał Blechacz opowiada o koncertach, nowej płycie i swoich marzeniach. (PR, 17.12.2012)

PP/im 

Czytaj także

Pogrzeb Fryderyka Chopina. "Wydawało się, jakby słońce przybladło"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 06:00
174 lata temu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina. Wybitny kompozytor i pianista został pochowany 30 października 1849 roku na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin. Muzyczny geniusz, wirtuoz fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 05:55
213 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów w historii muzyki. Fryderyk Chopin jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Stefan Żeromski mówił o nim, że za jego twórczość oddałby nawet Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

193 lata temu Fryderyk Chopin po raz ostatni zagrał w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 06:00
Młody kompozytor przed wyjazdem z ojczyzny zdążył zdobyć uznanie i miano cudownego dziecka polskiej muzyki. 11 października 1830 roku zagrał ostatni koncert w Polsce i trzy tygodnie później opuścił kraj, aby już nigdy nie powrócić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I Konkurs Chopinowski dał początek pięknej tradycji muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 05:40
94 lata temu, 23 stycznia 1927 roku, w Warszawie rozpoczął się I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Było to wydarzenie bez precedensu w świecie muzyki, którego ogromne znaczenie i nieprzerwana kontynuacja umiejscawiają go wśród największych konkursów muzycznych na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 06:01
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mijają 174 lata od śmierci Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż: Jak przez lata zmieniał się Konkurs Chopinowski? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 16:30
Jak wyglądał Konkurs Chopinowski przed wojną? Jak zmieniał się przez dziesięciolecia? Z czym mierzą się dzisiejsi uczestnicy i czy wygrana gwarantuje sukces w świecie pianistyki? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman najmłodszym laureatem Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 05:35
46 lat emu, po trzech tygodniach konkursowych zmagań, Krystian Zimerman został zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tę niezwykle radosną informację jury ogłosiło we wtorek 28 października 1975 roku, późnym wieczorem, po wysłuchaniu wszystkich uczestników ostatniego, czwartego etapu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Olejniczak: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 12:00
- Bycie laureatem Konkursu Chopinowskiego ułatwiało spotkanie wielu wspaniałych ludzi. Miałem okazję po prostu siedzieć i słuchać literatów, reżyserów, aktorów, wybitnych kolegów muzyków- mówił w Dwójce Janusz Olejniczak, wybitny pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin pozostaje bliski mojemu sercu". Adam Harasiewicz kończy 91 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 05:54
1 lipca 1932 roku urodził się Adam Harasiewicz - wybitny polski pianista i laureat I nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku. Krytyk muzyczny Jan Weber nazwał go "romantykiem fortepianu". 
rozwiń zwiń