Historia

Apel o uhonorowanie rtm. Pileckiego i gen. Andersa tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 05:45
Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders zaapelowała - podczas odbywających się w tym kraju Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu - aby za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej uhonorować tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata generała Władysława Andersa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.
Rtm. Witold Pilecki i gen. Władysław Anders.
Rtm. Witold Pilecki i gen. Władysław Anders.Foto: Polskie Radio na podstawie Wikimedia commons/dp

W piątek 27 stycznia 2023 roku mija 78. rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. To także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obchody poświęcone tym tragicznym wydarzeniom z czasów II wojny światowej odbywają się w wielu krajach świata. W Peskarze, w środkowo-wschodnich Włoszech, Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczęły się od koncertu poświęconemu Witoldowi Pileckiemu. Suitę symfoniczną w obecności władz miejskich, społeczności żydowskiej i Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego wykonała orkiestra konserwatorium w Peskarze.


Posłuchaj
03:29 PILECKI PESCARA PATRICELLI ANDERS OK.mp3 Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Peskarze we Włoszech. Relacja korespondenta Polskiego Radia Piotra Kowalczuka (IAR, 27.01.2023)

Pilecki i Anders Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata

W uroczystości w Peskarze udział wzięła także ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech Anna Maria Anders.

- Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Koncert był wspaniały, to bardzo emocjonalny wieczór. Rotmistrz Pilecki pracował z moim ojcem, był pod koniec wojny w armii Andersa - mówiła.

Na zakończenie pani ambasador zwróciła się do przedstawicieli środowisk żydowskich, by Witolda Pileckiego i Władysława Andersa za pomoc Żydom uhonorować tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Do Auschwitz z własnej woli

Rotmistrz Witold Pilecki - as wywiadu Armii Krajowej, jeden z bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej - był jedną z niewielu osób, które dobrowolnie trafiły do niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz. Miał za zadanie potwierdzić zagładę realizowaną przez Niemców i przygotować ruch oporu.

Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny

Jego meldunki z obozu trafiały do Warszawy, a w marcu 1941 roku raport Pileckiego przekazano władzom aliantów w Londynie. Po blisko trzech latach Pilecki uciekł z Auschwitz. W 1947 roku rtm. Pilecki został aresztowany przez komunistów, przyznał, że - w porównaniu z tym, co robiła bezpieka - Auschwitz był igraszką.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Pilecki został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz gen. Andersa oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Został po wojnie skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy.

Od ZSRR po Monte Cassino

Generał Władysław Anders zapisał się w historii jako dowódca 2. Korpusu Polskiego i współautor sukcesu aliantów we Włoszech w 1944 roku. Po śmierci w 1970 roku spoczął - tak jak prosił - obok swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino. 

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

Po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku oddział Andersa podjął walki z czerwonoarmistami, podczas których został dwukrotnie ranny i dostał się do sowieckiej niewoli.

Układ Sikorski-Majski z lipca 1941 roku gwarantował m.in. uwolnienie obywateli polskich z sowieckich więzień, dzięki niemu stało się również możliwe tworzenie na terenie Związku Sowieckiego Polskich Sił Zbrojnych. Ich organizacją zajął się wypuszczony z więzienia właśnie gen. Anders. Pomimo trudności z aprowizacją i sprzętem oraz utrudnianiem przez stronę sowiecką Polakom dotarcia do punktów werbunkowych do armii Andersa masowo przybywali zarówno żołnierze, jak i cywile. Łącznie zgłosiło się ok. 115 tysięcy osób. Generał zdawał sobie sprawę, że Sowieci nie są zadowoleni z powstawania tej armii, dlatego podjął starania o jej ewakuację z ZSRR.

Pierwsze 33 tysiące wyruszyło do Iranu w marcu 1942 roku, reszta dołączyła kilka miesięcy później. Sam generał wyjechał na końcu w sierpniu 1942 roku. W Iranie Anders zorganizował z polskich żołnierzy przyszły II Korpus Polski. Polacy przenieśli się później do Iraku i Palestyny, gdzie zostali przeszkoleni. 

Na początku 1944 roku II Korpus przerzucono do Włoch, by w ramach 8. armii brytyjskiej walczył z Niemcami. Jego najbardziej spektakularnym sukcesem było zdobycie w maju twierdzy Monte Cassino, broniącej dostępu do centralnej części Półwyspu Apenińskiego.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany jest od 1953 roku przez państwo Izrael na podstawie decyzji Instytutu Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Odznaczeniem tym uhonorowano dotychczas ponad siedem tysięcy Polaków.

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują specjalnie wybity medal ze swoim nazwiskiem oraz dyplom honorowy. Ich imiona i nazwiska zostają wyryte na kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. 

IAR/th/jp/im

Czytaj także

Irena Sendler: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 05:52
– Tego, że trzeba pomagać potrzebującym, nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendler, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomnik niedźwiedzia Wojtka na Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:54
15 maja 2019 roku, na Monte Cassino Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, odsłoniła pomnik niedźwiedzia Wojtka, maskotki 2. Korpusu Armii Andersa. Niedźwiedź przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fredziu czy pamiętasz?", czyli jak powstały "Czerwone maki na Monte Cassino"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:55
- Tyle lat minęło, a ta piosenka i te wspomnienia zawsze mnie za gardło łapią - wspominał autor słów, Feliks Konarski po 47 latach od napisania "Czerwonych maków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Walaszczyk. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. "Spełniłem swoje ludzkie zadanie"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 05:50
– Mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z mojego życia. Spełniłem swoje ludzkie zadanie –opowiadał w maju 2019 roku w reportażu Polskiego Radia. W trakcie wojny uratował życie 53 Żydów, za co został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz. 79. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 06:00
27 stycznia 1945 roku oswobodzonych zostało 7 tysięcy więźniów największej "fabryki śmierci", w tym ponad 300 dzieci. Niemieckiemu kierownictwu obozu Auschwitz nie udało się zatrzeć wszystkich śladów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

52 lata temu zmarł gen. Władysław Anders, twórca i dowódca Armii Polskiej w Związku Radzieckim

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 16:00
Władysław Anders był wybitnym wojskowym, podczas wojny obronnej 1939 roku więźniem sowieckim, dowódcą Armii Polskiej w Związku Radzieckim, przemianowanej w 1943 roku na 2. Korpus Polski. Ten wsławił się między innymi w walkach o Monte Cassino we Włoszech.
rozwiń zwiń