Historia

Paryż: starożytna nekropolia odkryta w centrum miasta przy dworcu Port Royal

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 05:40
Podczas przygotowań do rozbudowy dworca kolejowego Port Royal archeolodzy natrafili na szczątki pięćdziesięciu osób. Zdaniem badaczy cmentarz pochodzi z II wieku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem Rzymian. 
Paryski dworzec Port Royale, obok którego odkryto starożytną nekropolię
Paryski dworzec Port Royale, obok którego odkryto starożytną nekropolięFoto: Shutterstock

Ruchliwy paryski dworzec kolejowy – Port Royal - miał zostać rozbudowany o kolejne wejście dla pasażerów. Nim jednak przystąpiono do prac budowlanych, teren musieli zbadać archeolodzy. Badacze podczas prac wykopaliskowych natrafili na fragment dawnej nekropolii.

Naukowcy z National Institute of Preventive Archaeological Research (INRAP), którzy prowadzili badania tuż przy ruchliwym dworcu, odkryli szkielety mężczyzn, kobiet i dzieci. Ich zdaniem groby stanowią część cmentarza Saint Jacques, założonego w czasach starożytnych.

Nekropolię tę odkryto już w XIX wieku, ale po wydobyciu cenniejszych przedmiotów groby zostały z powrotem zakopane i na długie lata zupełnie o nich zapomniano. Zdaniem archeologów z INRAP, obecnie udało się dotrzeć do fragmentu cmentarza Saint Jacques, który nie został odkryty nigdy wcześniej.

- Nikt go nie widział od czasów starożytnych - stwierdził na konferencji prasowej Dominique Garcia, prezes INRAP.

Szczególnie zaskakujące jest, że na groby nie natrafiono ani przy budowie dworca Port Royal w latach 70. XX wieku ani przy licznych remontach okolicznych ulic.

Moneta w ustach

Archeolodzy do tej pory odkryli 50 szkieletów należących do mężczyzn, kobiet i dzieci. Zdaniem naukowców szczątki pochodzą z ok. II wieku. W ustaleniu datacji niezwykle cenna okazał się być złota moneta z tego okresu, którą jeden z pochowanych miał w ustach. Prawdopodobnie było to związane z pogańskimi wierzeniami.

Zmarli zostali złożeni do grobów w drewnianych trumnach, o czym świadczą gwoździe, które przetrwały do naszych czasów. Przy zmarłych odkryto również ceramiczne naczynia, biżuterię, paski, spinki do włosów, a także pozostałości po butach.

***

Cmentarz Saint Jacques, choć dziś znajduje się w centrum Paryża, założony został na obrzeżach starożytnego miasta. Pierwotna osada należąca do celtyckiego plemienia Paryzjów mieściła się na wyspie Île de la Cité na Sekwanie. To właśnie tam w późniejszych czasach wybudowano m.in. katedrę Notre Dame. W 52 roku p.n.e. osadę podporządkowali sobie Rzymianie. Za ich czasów miasto nazwane Lutetia Parisiorum stale się rozrastało po obu brzegach rzeki. Wspomniana nekropolia pochodzi właśnie z czasów rzymskich.

Zdaniem naukowców najnowsze odkrycie pozwoli lepiej poznać historię plemienia Paryzjów i da wgląd w najstarsze dzieje miasta.

- To pomoże zrozumieć nam styl życia Paryzjów począwszy od rytuałów pogrzebowych, a dzięki badaniom DNA przyjrzymy się także kwestiom zdrowotnym - zaznaczyła Camille Colonna, antropolog z INRA.

Interesting Engineering/th


Czytaj także

Na zachodzie Walii odkryto rzymską drogę. Rzymianie zaszli dalej, niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 05:38
W najdalej wysuniętym na zachód walijskim hrabstwie Pembrokeshire archeolodzy odkryli drogę z czasów starożytnych. Okazuje się, że Rzymianie w podboju Brytanii doszli dużo dalej, niż dotychczas zakładano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolin. Odnaleziono kolejne pozostałości po osadzie wikingów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 05:50
Drewniane elementy konstrukcji osadniczych, a także fragmenty ceramiki i narzędzi, w tym doskonale zachowaną drewnianą zdobioną łyżkę odkryto podczas prac archeologicznych w Wolinie. Prace te są związane z budową drogi S3 Świnoujście-Troszyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztum. Odkryto cmentarzysko sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 05:50
W położonej nad rzeką Nogat wsi Parpary w województwie pomorskim archeolodzy z Muzeum Zamkowego w Malborku odkryli cmentarzysko sprzed około 2500 tysiąca lat. Wśród odnalezionych ozdób są unikaty - informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grecja. Zamiast metra starożytne miasto. Wyjątkowe odkrycie w Salonikach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 05:45
Podczas budowy metra w greckich Salonikach archeolodzy natrafili na pozostałości starych zabudowań miejskich. Naukowcy poinformowali, że odkryli 130 tysięcy artefaktów, a najstarsze z nich pochodzą z czasów starożytnych.
rozwiń zwiń