Historia

Szlak Pileckiego - nowy multimedialny serwis Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 06:00
Wyrusz wirtualnym szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz, poznaj historię życia świadka dwóch totalitaryzmów, jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Z okazji 80. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy pilecki.polskieradio.pl.
Serwis specjalny pilecki.polskieradio.pl
Serwis specjalny pilecki.polskieradio.plFoto: PR/Łukasz Haponiuk

26 kwietnia 1943 Witold Pilecki uciekł z piekła niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Niespełna trzy lata wcześniej dostał się tam jako ochotnik, by zdobyć informacje o funkcjonowaniu obozu i stworzyć w nim ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki padł ofiarą mordu sądowego dokonanego przez władze reżimu komunistycznego.

Podczas przemierzania wirtualnego szlaku użytkownicy serwisu pilecki.polskieradio.pl poznają nie tylko trasę, jaką przebył Witold Pilecki w 1943 roku, lecz także będą mieli okazję przejść jego "szlak życia" – dowiedzą się o etapach biografii Rotmistrza.

Stronę pilecki.polskieradio.pl wzbogacają nagrania z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, w których zachowały się relacje m.in. dzieci i znajomych Witolda Pileckiego. W serwisie znaleźć można również liczne fotografie przedstawiające kadry z życia Rotmistrza oraz to, jak 80 lat temu wyglądały miejsca, które ochotnik do Auschwitz przemierzał w trakcie swojej ucieczki.

W internecie i… na szlaku Pileckiego

Strona powiązana będzie z powstającym szlakiem edukacyjnym poświęconym ucieczce Rotmistrza z Auschwitz. Na tablicach edukacyjnych, które zostaną rozmieszczone na trasie między Oświęcimiem i Nowym Wiśniczem, znajdować się będą kody QR, których zeskanowanie smartfonem pozwoli na wysłuchanie fragmentu Raportu Witolda odnoszącego się do danego miejsca.

– Pasjonaci radia wiedzą, że nic tak nie pobudza wyobraźni jak dźwięk, głos. Dlatego jako nadawca publiczny postanowiliśmy włączyć się w inicjatywę tworzącego się szlaku ucieczki Witolda Pileckiego i wzbogacić doświadczenie osób, które podejmą trud przemierzenia tej trasy – mówi Krzysztof Kossowski, wicedyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej.

Fragmenty Raportu Witolda czyta związany z Polskim Radiem aktor Zbigniew Kozłowski.

Uzupełnieniem serwisu będzie seria podcastów poświęconych postaci Witolda Pileckiego. Przyjrzymy się nie tylko życiorysowi Rotmistrza, ale i postaramy się odpowiedzieć na pytania, jakim człowiekiem prywatnie był ochotnik do Auschwitz, jakie były jego motywacje, kim byli ludzie, których spotkał na swojej drodze. Podcasty dostępne będą na stronie podcasty.polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Redakcja


Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki. Zabity strzałem w tył głowy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 06:00
Witold Pilecki, bohater II wojny światowej, który z własnej woli dostał się do Auschwitz, by organizować tam ruch oporu, walczył w Powstaniu Warszawskim, zginął od strzału w tył głowy w stalinowskim więzieniu na warszawskim Mokotowie. Wyrok śmierci został wykonany 25 maja 1948 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel o uhonorowanie rtm. Pileckiego i gen. Andersa tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 05:45
Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders zaapelowała - podczas odbywających się w tym kraju Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu - aby za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej uhonorować tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata generała Władysława Andersa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rotmistrz Pilecki" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 07:00
Rotmistrz Witold Pilecki przez kilkadziesiąt lat był  nieobecny w polskiej historii. 25 maja 1948 roku, 75 lat temu został  zabity strzałem w tył głowy na mocy wyroku komunistów. Uznawany powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Procesy pokazowe podziemia antykomunistycznego. Na czym polegały?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:48
- Procesy te mają podbudować koncepcję polityczną, jaką sobie partia ułoży w danej chwili, w zależności od potrzeb. Nie mają one nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i prawdziwą procedurą sądową. Wyrok jest z góry wiadomy - mówił w 1955 roku w audycji Radia Wolna Europa Józef Światło, były wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który rok wcześniej uciekł na Zachód.
rozwiń zwiń